DOPORUČUJEME


PERROT tradice, která zavazuje

datum 04.10.2009 vlozil kategorie Závlaha

Společnost EUROGREEN CZ s.r.o. nabízí ideální řešení vašeho golfového hřiště. Součástí systému Perrot je kompletní zajištění závlahy od prvotního návrhu a volby nejoptimálnější a zároveň nejefektivnější varianty. Perrot disponuje nejen speciálně navrženými postřikovači pro každou část golfového hřiště, ale také efektivně propracovaným systémem ovládání.

Odpaliště je místem, kde začíná hra a proto je zde trávník velmi namáhán. Ideálním řešením závlahy je blokové uspořádání úderových postřikovačů LVZA s dostřikem od 10 do 15 m při provozním tlaku od 2,5 do 6 bar.
Na závlahu fairwaye se používá úderových postřikovačů LVZR opatřených elektromagnetickým ventilem. Dostřik postřikovače je v rozmezí od 22 do 38 m v závislosti na provozním tlaku, ideální je pak lineární srážka až do 75% vzdálenosti dostřiku. Postřikovače jsou spouštěny nejčastěji v páru.
U závlahy greenu, na který jsou při hře kladeny nejvyšší nároky, využíváme nejčastěji postřikovačů LVZE se zadní vyrovnávací tryskou. Zadní vyrovnávací tryska zajišťuje závlahu na frekventovaném okolí greenu. Postřikovače greenu jsou spouštěny vždy tak, že green i jeho okolí je v celé své ploše stejnoměrně zavlažen.

NOVINKY FIRMY PERROT:
Greenkeeper Feedback - řídící systém se zpětnou kontrolou provozu. Principem systému GFB je osazení obousměrných dekodérů, které zašlou zpět na ovládací jednotku informaci, zda závlaha proběhla. Při této variantě greenkeeper pouze na svém monitoru vidí, že z nějakého důvodu neproběhla závlaha na určité ploše hřiště. Pokud se k elektromagnetickému ventilu osadí tlakový senzor, chybové hlášení je plně vypovídají. To znamená že greenkeeper je schopen ihned zjistit, zda se ventil otevřel či ne, nebo zda došlo k poškození solenoidové cívky. Jedinečný systém ovládání GFB lze navíc pro maximální mobilitu upravit tak, aby chybové hlášení proběhlo telefonicky na určené číslo.

Satellite – jedná se o první ovládací systém založený na web-technologii. Tato unikátní technologie umožní uživateli údržbu a dálkové ovládání systému z jakéhokoliv místa na světě. Systém Satellite umožňuje ovládat 2500 dekodérů z jednoho místa. Tento systém rozšiřuje možnosti programování chodu závlahy, je schopen kontrolovat a řídit provoz hned několika čerpacích stanic. Unikátní je také řešení grafiky s využitím interaktivních symbolů. Ovládací systém samozřejmě pracuje v českém jazyce.

Hydra - výsuvný postřikovač s turbínovým pohonem
Jedná se o řadu turbínových postřikovačů, které rozšířily stávající sérii výrobků. Perrot je tedy jediným výrobcem nabízejícím postřikovače úderové, pístové i turbínové.
Rychlé nastavení výseče u většiny turbínových postřikovačů může být problémem, jelikož počátek výseče vodního paprsku je pevně fixován buď na levou, nebo na pravou stranu. U série postřikovačů HYDRA se úhel nastavuje na obě strany a nastavení je jasně indikováno na ukazateli i během manipulace. Seřízení výseče postřikovače je snadné během i mimo provozu. Údržba postřikovače je jednoduchá, jelikož dekodér, cívka, tlakový senzor a regulátor tlaku jsou umístěny tak, aby byli přístupné svrchu. Stejně tak ventil a sítko můžeme vyjmout bez jakéhokoli zásahu do terénu.
Centrální průtokový systém znatelně snižuje tlakové ztráty v postřikovači. Kombinace robustního provedení, kvalitních dílů a mosazných vložek v ozubených kolech zajišťuje nadprůměrnou mechanickou odolnost postřikovače HYDRA. Tím je zaručena jeho vysoká životnost.

Pracovní tlak : 3,5 bar – 8 bar
Dostřik postřikovače: 10 – 32 m
Trysky: 5,2 – 13 mm
Zavlažovaný úhel: 30 – 360°
Spotřeba vody: 3 – 18 m3/h
• plnokruhový postřikovač
• výsečový postřikovač
• se zpětnou klapkou
• s elektromagnetickým ventilem v těle
• volitelně s dekodérem a průtokovým sensorem

Kontakt a bližší informace:
EUROGREEN CZ s. r. o. - výhradní zástupce pro systém Perrot v ČR a SR, Náměstí Jiřího 2, 407 56 Jiřetín pod Jedlovou
tel./fax: +420 412 379 131, GSM: +420 731 159 708
www.perrot.de, www.eurogreen.cz
e-mail: david.mueller@wolf-garten.com


Green 2/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

vedro a vedro, suchá tráva, vyprahlá zem. Mraky se jen proženou a požehnaný (nepřívalový) déšť zalévá krajinu někde jinde. Líšnice nebo Pyšely bojovaly na jaře ze všech sil. Naštěstí obě hřiště odolala, s některými z vás jsme se mohli osobně přesvědčit, že se dostaly dokonce do top kondice (viz materiál na s. 6, resp. na s. 10). „O krásné jaro a podzim jsme však na desítky let přišli,“ však zdvíhá prst přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, která tvrdí, že chyba je na straně člověka. Může za extrémy příroda, nebo my?

S příchodem července hlásilo několik míst v Česku rekordně chladné počasí. Teploty se v noci pohybovaly kolem pěti stupňů Celsia a na horách mrzlo. Průměrná teplota klesla na přesných 4,8 stupňů Celsia, a to bez výrazných rozdílů mezi jednotlivými regiony. Z více než poloviny stanic s alespoň třicetiletou historií záznamů hlásili meteorologové dokonce rekordy (v Přerově pro druhou červencovou noc padl rekord pocházející z roku 1892). K situaci přispěla projasněná obloha, bezvětří a také studený vzduch ze severu. „Koktejl pesticidů zabíjí včely, padneme na držku,“ přitvrzuje Jakub Hruška. „Na čase je výrazně zdražit vodu – aspoň tedy pro ty, kteří s ní plýtvají. Musíme změnit zemědělství, lesnictví a hlavně si zvyknout na extrémy.“

Podle hydrologů už podobné suché období jako nyní zažila zdejší krajina v minulosti. Z diskuse, co mohou znamenat tři suché roky mezi lety 2014 a 2017, mají hydrologové v dalším suchém roce 2018 málo potěšitelnou prognózu. Se suchem se prý budeme muset vyrovnávat ještě dalších 20 let. Tuto předpověď opírají o minulost. Současná sucha se dají podle nich srovnat se situací v druhé polovině 19. století. Tehdy vlivem suššího počasí i špatného hospodaření v krajině trápil nedostatek vody české území právě zmíněných 20 let.

Máte strach ze změn? zeptal jsem se držíc dva poslední Greeny v ruce Kláry Spilkové, v současnosti nejlepší české profesionální hráčky. Říká se, že změna je život... „Strach jsem mívala, teď už ne,“ odpověděla mi s úsměvem. „To už mi říkal táta: Počkej si na konec sezony a pak dělej změny. Jestli má nějaká změna přijít, tak přijde a není čeho se bát. Je to přirozený vývoj.“

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení, hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů a hlavně - Nebojte se změn!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan