DOPORUČUJEME


PERROT tradice, která zavazuje

datum 04.10.2009 vlozil kategorie Závlaha

Společnost EUROGREEN CZ s.r.o. nabízí ideální řešení vašeho golfového hřiště. Součástí systému Perrot je kompletní zajištění závlahy od prvotního návrhu a volby nejoptimálnější a zároveň nejefektivnější varianty. Perrot disponuje nejen speciálně navrženými postřikovači pro každou část golfového hřiště, ale také efektivně propracovaným systémem ovládání.

Odpaliště je místem, kde začíná hra a proto je zde trávník velmi namáhán. Ideálním řešením závlahy je blokové uspořádání úderových postřikovačů LVZA s dostřikem od 10 do 15 m při provozním tlaku od 2,5 do 6 bar.
Na závlahu fairwaye se používá úderových postřikovačů LVZR opatřených elektromagnetickým ventilem. Dostřik postřikovače je v rozmezí od 22 do 38 m v závislosti na provozním tlaku, ideální je pak lineární srážka až do 75% vzdálenosti dostřiku. Postřikovače jsou spouštěny nejčastěji v páru.
U závlahy greenu, na který jsou při hře kladeny nejvyšší nároky, využíváme nejčastěji postřikovačů LVZE se zadní vyrovnávací tryskou. Zadní vyrovnávací tryska zajišťuje závlahu na frekventovaném okolí greenu. Postřikovače greenu jsou spouštěny vždy tak, že green i jeho okolí je v celé své ploše stejnoměrně zavlažen.

NOVINKY FIRMY PERROT:
Greenkeeper Feedback - řídící systém se zpětnou kontrolou provozu. Principem systému GFB je osazení obousměrných dekodérů, které zašlou zpět na ovládací jednotku informaci, zda závlaha proběhla. Při této variantě greenkeeper pouze na svém monitoru vidí, že z nějakého důvodu neproběhla závlaha na určité ploše hřiště. Pokud se k elektromagnetickému ventilu osadí tlakový senzor, chybové hlášení je plně vypovídají. To znamená že greenkeeper je schopen ihned zjistit, zda se ventil otevřel či ne, nebo zda došlo k poškození solenoidové cívky. Jedinečný systém ovládání GFB lze navíc pro maximální mobilitu upravit tak, aby chybové hlášení proběhlo telefonicky na určené číslo.

Satellite – jedná se o první ovládací systém založený na web-technologii. Tato unikátní technologie umožní uživateli údržbu a dálkové ovládání systému z jakéhokoliv místa na světě. Systém Satellite umožňuje ovládat 2500 dekodérů z jednoho místa. Tento systém rozšiřuje možnosti programování chodu závlahy, je schopen kontrolovat a řídit provoz hned několika čerpacích stanic. Unikátní je také řešení grafiky s využitím interaktivních symbolů. Ovládací systém samozřejmě pracuje v českém jazyce.

Hydra - výsuvný postřikovač s turbínovým pohonem
Jedná se o řadu turbínových postřikovačů, které rozšířily stávající sérii výrobků. Perrot je tedy jediným výrobcem nabízejícím postřikovače úderové, pístové i turbínové.
Rychlé nastavení výseče u většiny turbínových postřikovačů může být problémem, jelikož počátek výseče vodního paprsku je pevně fixován buď na levou, nebo na pravou stranu. U série postřikovačů HYDRA se úhel nastavuje na obě strany a nastavení je jasně indikováno na ukazateli i během manipulace. Seřízení výseče postřikovače je snadné během i mimo provozu. Údržba postřikovače je jednoduchá, jelikož dekodér, cívka, tlakový senzor a regulátor tlaku jsou umístěny tak, aby byli přístupné svrchu. Stejně tak ventil a sítko můžeme vyjmout bez jakéhokoli zásahu do terénu.
Centrální průtokový systém znatelně snižuje tlakové ztráty v postřikovači. Kombinace robustního provedení, kvalitních dílů a mosazných vložek v ozubených kolech zajišťuje nadprůměrnou mechanickou odolnost postřikovače HYDRA. Tím je zaručena jeho vysoká životnost.

Pracovní tlak : 3,5 bar – 8 bar
Dostřik postřikovače: 10 – 32 m
Trysky: 5,2 – 13 mm
Zavlažovaný úhel: 30 – 360°
Spotřeba vody: 3 – 18 m3/h
• plnokruhový postřikovač
• výsečový postřikovač
• se zpětnou klapkou
• s elektromagnetickým ventilem v těle
• volitelně s dekodérem a průtokovým sensorem

Kontakt a bližší informace:
EUROGREEN CZ s. r. o. - výhradní zástupce pro systém Perrot v ČR a SR, Náměstí Jiřího 2, 407 56 Jiřetín pod Jedlovou
tel./fax: +420 412 379 131, GSM: +420 731 159 708
www.perrot.de, www.eurogreen.cz
e-mail: david.mueller@wolf-garten.com


Green 1/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

chyby a omyly patří k lidskému životu. Pokud se však z nich poučíme a naše vědomosti průběžně korigujeme, postupujeme neustále vpřed. Sám velký Aristoteles ve své době tvrdil například, že lidé s většími hlavami potřebují více spánku…

Mám za to, že podnětných a jistě dobře myšlených citovaných pravd jsme v tomto Greenu přinesli opravdu hodně. Rozhodně jsme s nimi nešetřili. Příklady? „Důležitější než rychlost je pro hráče „pravdivost“ greenů, to znamená valivost míčku bez výrazného horizontálního nebo vertikálního úhybu. Rychlé, ale „skákavé“ greeny nikdo neocení.“ nebo „Meteorologům vycházejí předpovědi poměrně často. Musím ale pominout fakt, že i když předpověď vyšla a na té Jižní Moravě opravdu pršelo, tak zrovna ta Kaskáda neschytala zase ani kapku.“ A do třetice: „Existuje velmi mnoho rozhodnutí, kterými ovlivníte nákladnost péče o hřiště i jeho hratelnost. Jednu zásadní věc ale určitě udělejte – odstraňte všechny vysoké porosty v místech, kde by slabým hráčům (k tomu se skoro nikdo nahlas nepřizná, čest všem výjimkám – pzn. red.) překážely. Rádi pak přijedou příště znovu.“

Myslím, že ani jeden z citátů nespadá vyloženě do kategorie „Omylové“. Existence omylů je však přirozená a neměla by nás udivovat. Koneckonců, svět omylů je napínavý jako detektivka od Agathy Christie. A taky chvílemi až k zulíbání úsměvný! Posuďte sami:

V zakládací listině berlínské akademie věd (rok 1700!) se píše, že „prezident akademie je dále povinen ze všech sil přispívat k vyhubení vlkodlaků, permoníků, draků, vodních žínek a bludiček… Aby byl lid účinně vybídnut k této bohulibé činnosti, vypisuje se na vypátrání každé z těchto příšer, ať už je odhalena v děrách, jamách, jeskyních nebo na jezerech, odměna 6 tolarů“. Pobaví výrok francouzského akademika Lalandeho v Journal de Paris v roce 1782 o tom, že je nade vší pochybnost dokázána nemožnost člověka zvednout se do vzduchu, nebo se v něm alespoň udržet Škoda, že to bylo zveřejněno jen necelý rok před vzletem první montgolfiéry s lidskou posádkou…

Vynikající technik Osborne Reylnods prohlásil v roce 1898, že elektřina nemůže být nikdy praktickou formou síly, protože ztráty vzniklé ve vedení jsou příliš velké. Bylo by snazší užívat provazových poháněcích pásů, které by šly od kladky ke kladce, takže by se táhly na míle po celém kraji. A je pravda, že dědeček greenkeeper má rád babičku greenkeeperku jen pro to, že se o něj stará? Mýliti se je opravdu lidské a my doufáme, že jsme se vyložených citovaných nepravd vyvarovali nejen v tomto jarním Greenu, ale bude tomu tak i nadále v jeho dalších vydáních.

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,

hodně zdraví, štěstí a trávníkářských úspěchů v nové sezóně 2018!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan