DOPORUČUJEME


PERROT tradice, která zavazuje

datum 04.10.2009 vlozil kategorie Závlaha

Společnost EUROGREEN CZ s.r.o. nabízí ideální řešení vašeho golfového hřiště. Součástí systému Perrot je kompletní zajištění závlahy od prvotního návrhu a volby nejoptimálnější a zároveň nejefektivnější varianty. Perrot disponuje nejen speciálně navrženými postřikovači pro každou část golfového hřiště, ale také efektivně propracovaným systémem ovládání.

Odpaliště je místem, kde začíná hra a proto je zde trávník velmi namáhán. Ideálním řešením závlahy je blokové uspořádání úderových postřikovačů LVZA s dostřikem od 10 do 15 m při provozním tlaku od 2,5 do 6 bar.
Na závlahu fairwaye se používá úderových postřikovačů LVZR opatřených elektromagnetickým ventilem. Dostřik postřikovače je v rozmezí od 22 do 38 m v závislosti na provozním tlaku, ideální je pak lineární srážka až do 75% vzdálenosti dostřiku. Postřikovače jsou spouštěny nejčastěji v páru.
U závlahy greenu, na který jsou při hře kladeny nejvyšší nároky, využíváme nejčastěji postřikovačů LVZE se zadní vyrovnávací tryskou. Zadní vyrovnávací tryska zajišťuje závlahu na frekventovaném okolí greenu. Postřikovače greenu jsou spouštěny vždy tak, že green i jeho okolí je v celé své ploše stejnoměrně zavlažen.

NOVINKY FIRMY PERROT:
Greenkeeper Feedback - řídící systém se zpětnou kontrolou provozu. Principem systému GFB je osazení obousměrných dekodérů, které zašlou zpět na ovládací jednotku informaci, zda závlaha proběhla. Při této variantě greenkeeper pouze na svém monitoru vidí, že z nějakého důvodu neproběhla závlaha na určité ploše hřiště. Pokud se k elektromagnetickému ventilu osadí tlakový senzor, chybové hlášení je plně vypovídají. To znamená že greenkeeper je schopen ihned zjistit, zda se ventil otevřel či ne, nebo zda došlo k poškození solenoidové cívky. Jedinečný systém ovládání GFB lze navíc pro maximální mobilitu upravit tak, aby chybové hlášení proběhlo telefonicky na určené číslo.

Satellite – jedná se o první ovládací systém založený na web-technologii. Tato unikátní technologie umožní uživateli údržbu a dálkové ovládání systému z jakéhokoliv místa na světě. Systém Satellite umožňuje ovládat 2500 dekodérů z jednoho místa. Tento systém rozšiřuje možnosti programování chodu závlahy, je schopen kontrolovat a řídit provoz hned několika čerpacích stanic. Unikátní je také řešení grafiky s využitím interaktivních symbolů. Ovládací systém samozřejmě pracuje v českém jazyce.

Hydra - výsuvný postřikovač s turbínovým pohonem
Jedná se o řadu turbínových postřikovačů, které rozšířily stávající sérii výrobků. Perrot je tedy jediným výrobcem nabízejícím postřikovače úderové, pístové i turbínové.
Rychlé nastavení výseče u většiny turbínových postřikovačů může být problémem, jelikož počátek výseče vodního paprsku je pevně fixován buď na levou, nebo na pravou stranu. U série postřikovačů HYDRA se úhel nastavuje na obě strany a nastavení je jasně indikováno na ukazateli i během manipulace. Seřízení výseče postřikovače je snadné během i mimo provozu. Údržba postřikovače je jednoduchá, jelikož dekodér, cívka, tlakový senzor a regulátor tlaku jsou umístěny tak, aby byli přístupné svrchu. Stejně tak ventil a sítko můžeme vyjmout bez jakéhokoli zásahu do terénu.
Centrální průtokový systém znatelně snižuje tlakové ztráty v postřikovači. Kombinace robustního provedení, kvalitních dílů a mosazných vložek v ozubených kolech zajišťuje nadprůměrnou mechanickou odolnost postřikovače HYDRA. Tím je zaručena jeho vysoká životnost.

Pracovní tlak : 3,5 bar – 8 bar
Dostřik postřikovače: 10 – 32 m
Trysky: 5,2 – 13 mm
Zavlažovaný úhel: 30 – 360°
Spotřeba vody: 3 – 18 m3/h
• plnokruhový postřikovač
• výsečový postřikovač
• se zpětnou klapkou
• s elektromagnetickým ventilem v těle
• volitelně s dekodérem a průtokovým sensorem

Kontakt a bližší informace:
EUROGREEN CZ s. r. o. - výhradní zástupce pro systém Perrot v ČR a SR, Náměstí Jiřího 2, 407 56 Jiřetín pod Jedlovou
tel./fax: +420 412 379 131, GSM: +420 731 159 708
www.perrot.de, www.eurogreen.cz
e-mail: david.mueller@wolf-garten.com


Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan