DOPORUČUJEME


Použití zavlažovací vody v USA

datum 22.07.2009 vlozil Petra Pohanková kategorie Závlaha

Nedávno byla publikovana komplexní studie o použití zavlažovací vody na amerických golfových hřištích, a s tím spojená ochrana životního prostředí. Institut pro ochranu životního prostředí na golfových hřištích rozeslal dotazníky manažerům 16 797 golfových hřišť. Z toho se zpět do institutu vrátilo 15%.

Zde jsou některá zajímavá fakta: 1) Zavlažovaná plocha na golfových hřištích ve Spojených státech tvoří přibližně 484 968 hektarů (1 198 381 akrů). Celková průměrná roční spotřeba vody v průběhu tří let (2003 - 2005) je odhadnuta na 2, 312, 701 akrů/stopu (akr/stopu = 1 plošný akr na hloubku 1 stopy. To je přibližně 325 851,4 U.S. galonů, což je asi 1233,5 m³).

2) 12% golfových hřišť používá odpadní nebo užitkovou vodu.

3) Na východě USA neplatí žádné poplatky za zavlažovací vodu 57 - 64% golfových hřišť, zatímco na jihozápadě USA neplatí za použití zavlažovací vody jen 18% hřišť.

4) Golfová hřiště používají různé metody na úsporu vody:
a) smáčecí prostředky (92%)
b) ruční zavlažování (78%)
c) udržování suššího turfu (69%)
d) mulčování okrasných ploch (51%)
e) využívání plánovacích technik pro zavlažování (meteorologické stanice, předpověď počasí, atd.) (47%)

Kontakt a bližší informace: Petra POHANKOVÁ, Ohio State University, USA, www.globaldrn.org


Green 2/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

vedro a vedro, suchá tráva, vyprahlá zem. Mraky se jen proženou a požehnaný (nepřívalový) déšť zalévá krajinu někde jinde. Líšnice nebo Pyšely bojovaly na jaře ze všech sil. Naštěstí obě hřiště odolala, s některými z vás jsme se mohli osobně přesvědčit, že se dostaly dokonce do top kondice (viz materiál na s. 6, resp. na s. 10). „O krásné jaro a podzim jsme však na desítky let přišli,“ však zdvíhá prst přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, která tvrdí, že chyba je na straně člověka. Může za extrémy příroda, nebo my?

S příchodem července hlásilo několik míst v Česku rekordně chladné počasí. Teploty se v noci pohybovaly kolem pěti stupňů Celsia a na horách mrzlo. Průměrná teplota klesla na přesných 4,8 stupňů Celsia, a to bez výrazných rozdílů mezi jednotlivými regiony. Z více než poloviny stanic s alespoň třicetiletou historií záznamů hlásili meteorologové dokonce rekordy (v Přerově pro druhou červencovou noc padl rekord pocházející z roku 1892). K situaci přispěla projasněná obloha, bezvětří a také studený vzduch ze severu. „Koktejl pesticidů zabíjí včely, padneme na držku,“ přitvrzuje Jakub Hruška. „Na čase je výrazně zdražit vodu – aspoň tedy pro ty, kteří s ní plýtvají. Musíme změnit zemědělství, lesnictví a hlavně si zvyknout na extrémy.“

Podle hydrologů už podobné suché období jako nyní zažila zdejší krajina v minulosti. Z diskuse, co mohou znamenat tři suché roky mezi lety 2014 a 2017, mají hydrologové v dalším suchém roce 2018 málo potěšitelnou prognózu. Se suchem se prý budeme muset vyrovnávat ještě dalších 20 let. Tuto předpověď opírají o minulost. Současná sucha se dají podle nich srovnat se situací v druhé polovině 19. století. Tehdy vlivem suššího počasí i špatného hospodaření v krajině trápil nedostatek vody české území právě zmíněných 20 let.

Máte strach ze změn? zeptal jsem se držíc dva poslední Greeny v ruce Kláry Spilkové, v současnosti nejlepší české profesionální hráčky. Říká se, že změna je život... „Strach jsem mívala, teď už ne,“ odpověděla mi s úsměvem. „To už mi říkal táta: Počkej si na konec sezony a pak dělej změny. Jestli má nějaká změna přijít, tak přijde a není čeho se bát. Je to přirozený vývoj.“

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení, hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů a hlavně - Nebojte se změn!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan