ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Profesionální rady a tipy na hospodárné zavlažování

datum 07.11.2008 vlozil Michal Čermák kategorie Závlaha

Již mnoho let nosné heslo firmy Rain Bird „The Intelligence Use of Water™“ vyjadřuje snahu o maximálně účelné využívání vody – co nejpřesněji a s co nejvyšší rovnoměrností. Rady, technické postupy a doporučení nejvhodnějších výrobků přispějí velkou měrou k ekonomickému provozu zavlažovacího systému.

 

1) Používejte pouze výrobky, které využívají vodu hospodárně! Prvním krokem pro efektivní provoz systému je výběr těch výrobků, které využívají vody optimálně a úsporně. Takové výrobky jsou dobrou volbou nejen pro životní prostředí, ale zejména provozní náklady golfového hřiště. Je bohužel stále mnoho hřišť, kteří dávají přednost průměrným nebo i podprůměrným výrobkům, kde hlavním, a často i jediným, kriteriem je cena. A to i přesto, že volbou úsporných výrobků se vyšší počáteční investice rychle vrací. A vzhledem ke stále rostoucí ceně vody a ostatních energií bude i v příštích letech návratnost stále rychlejší. Navíc, v mnoha případech golfové kluby se musí vyrovnat s limity na spotřebu vody pro účely zavlažování. Mnoho komerčně úspěšných klubů rozšiřuje hřiště na 27 i 36 jamek a vhodná volba úsporných technologií od samého počátku jen přispěje k nižším investičním nárokům při rozšiřování hřiště a někdy i přímo takové rozšíření umožní!
Jako příklad lze uvést používání centrálních ovládacích systémů s rozsáhlými monitorovacími možnostmi, vysoce efektivní typy golfových postřikovačů i regulační senzory – zejména aktivní čidla srážek a meteostanice. Využívání všech možností vede k efektivnějšímu provozu systému, spotřeba vody a el. energie je nižší stejně tak jako provozní náklady. A lze to prokázat na reálných číslech. Proto se vždy snažte prosadit výrobky, a to jak při návrhu systému, tak při instalaci, které jsou nejprospěšnější pro životní prostředí i pro rozpočet klubu.

2) Postřikovače a trysky s maximální účinností – rovnoměrné zavlažování!
Používejte postřikovače s tryskami, které zaručují vysokou účinnost a maximální možnou rovnoměrnost postřiku. Optimální rovnoměrnost postřiku nejen snižuje spotřebu vody, hnojiv a dalších látek ale rovněž zlepšuje celkový stav hřiště a jeho kvalitu herních povrchů. Homogenní greeny, optimální tvrdost fervejí a odolná odpaliště s rychlou regenerací – to je jen několik základních atributů, které motivují golfisty, aby se na Vaše hřiště vraceli - znovu a znovu. Konkurence na trhu je značná a kvalita hřiště spolu s výbornými hracími podmínkami jsou silnou zbraní každého manažera hřiště. Pro dosažení kvalitní distribuce je kromě vysoce kvalitního postřikovače a trysky důležitá rovněž optimální hodnota pracovního tlaku a správný spon postřikovačů. Jakékoliv kompromisy mají velký dopad na spotřebu vody a úsporný provoz systému. Mějte toto na paměti již při návrhu systému! Pozdější úpravy jsou vždy nákladné a omezují provoz hřiště. V případě dotazů se s důvěrou obraťte na technické oddělení firmy ITTEC, které zastupuje značku Rain Bird® a má se systémy na golfových hřištích bohaté zkušenosti. Vždyť značku Rain Bird najedete nyní již na více než třiceti hřištích v České republice a na Slovensku. A celosvětově jde počet instalací do desetitisíců.

3) Zvolte ovládací systém s funkcemi Water Managementu
Moderní řešení, flexibilita, spolehlivost a jednoduché ovládání – to jsou již po mnoho let hlavní atributy všech ovládacích systémů Rain Bird.
Uveďme hlavní funkce, které významně ovlivňují flexibilitu a efektivnost celého systému:
• Vícenásobné starty – umožňují automatické spuštění několika kratších cyklů, kde nehrozí nebezpečí eroze, dodaná voda je podstatně lépe využita. (Najdete u všech ovládacích systémů Rain Bird)
• Vícenásobné nezávislé Program – umožňují přehledně rozčlenit závlahové požadavky na menší logické celky v závislosti na charakteristice a nárocích rostlin – trávníky vs keřů, květiny vs stromy apod. (Najdete u všech ovládacích systémů Rain Bird)
• Funkce Water Budget – komplexní opravný koeficient. Funkce umožňuje snadno a rychle měnit nastavenou dobu zavlažování u všech sekcí najednou. Většinou v rozsahu 0-300%. Standard u všech ovládacích systémů Rain Bird.
• Funkce Automatic ON/OFF – umožňuje uživateli rychle a snadno systém uvést do stavu Pauza. Dočasně přeruší činnost zavlažování a obnoví v okamžiku, kdy je opět zavlažování zapotřebí. Standard u všech ovládacích systémů Rain Bird.

4) Úplná automatizace systému? … Centrální ovládací systém i meteostanice!
Použití centrálního ovládacího systému přináší prokazatelně snížení spotřeby vody o 20 - 30%. V Evropě jsou nejběžnější tzv. dekodérové systémy řízené programy Maxi™, které jsou přizpůsobeny použití na golfových hřištích. Lze tak snadno a flexibilně ovládat z jednoho místa i rozsáhlé instalace na mnoha desítkách hektarů. Rozsáhlé možnosti monitorování, možnosti připojení mnoha typů čidel, přehledné grafické prostředí programového vybavení. Přidejte možnosti dálkového radiového ovládání nebo pomocí GSM telefonu. K dipozici je kompletní česká verze všech ovládacích systémů Rain Bird ať už jde o řadu StratusLT™, StratusII™, NimbusII™ či nejvýkonnější Cirrus™.
Interaktivní meteostanice vyhodnocuje průběžně rozhodující klimatické faktory, stanovuje denní evapotranspiraci (ET) a na základě zjištěných hodnot upravuje automaticky Programy centrálního ovládacího systému. V takovém případě zavlažovací systém dodává pouze vodu, která v uplynulých 24 hodinách se z hřiště odpařila nebo ji trávníky spotřebovaly na další růst. Zohlednění specifických požadavků na speciální plochy jako jsou greeny, odpaliště apod. je samozřejmě umožněno.
• Cycle+Soak™ - pokročilá funkce počítačových ovládacích systémů – dodává množství vody pouze dle kapacity zavlažované plochy, automaticky přechází do režimu vsakování (Soak) a potom opět automaticky aplikuje zbytek závlahové dávky. Omezuje erozi, povrchový odtok ztráty vody (najdete na systémech Maxi™).
• Smart Sensors™ – systém inteligentních senzorů umožňuje systému mj. detekovat nadměrné průtoky (poškození potrubí, ventilů nebo postřikovačů), popř. reagovat uzavřením sekce či zóny s problémy. (Najdete na systémech Maxi™).
• ET Programování – umožňuje systému vypočítávat a analyzovat hodnoty ET (evapotranspirace) a automaticky upravovat doby zavlažování pro jednotlivé sekce. (Najdete na systémech Maxi™).

Bližší informace: GREEN č. 4/07, www.ittec.cz


Green 3/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dva měsíce prázdnin nebo týdny dovolených jsou definitivně pryč. Také Vám jako mně léto uteklo jako… jako voda? Mimochodem, té vody naštěstí z nebe spadlo letos docela dost, a tak i proto nebyla naše golfová hřiště tak zažloutlá jako loni. Pravidelné vydatné dešťové srážky spolu s rekonstruovanou závlahou pomohly například jihočeské Hluboké nad Vltavou k nejlepší kondici hřiště v její historii. Uplynulé léto v Česku bylo také podle meteorologů nejteplejší od začátku sledování v roce 1961. Průměrná teplota dosáhla 19,5 stupně Celsia, výrazně horký byl především červen. Rekordně teplé léto letos naměřili také na stanici v pražském Klementinu, na které se teploty měří nepřetržitě už od roku 1775. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna tam dosáhla 22,9 stupně Celsia.

Astronomický podzim začal přesně v pondělí 23. září v 9:49 ráno. Slunce vstoupilo do znamení Vah a dny se budou postupně zkracovat až do 22. prosince, na který připadne zimní slunovrat. Čeká nás už jen depresivní podzim? Ani náhodou! Se vší parádou se rozeběhla spousta aktivit a koníčků včetně houbaření, které za svoji vášeň označilo 18 % obyvatel české kotliny. Zmínil jsem však z jiného důvodu - díky tomu, že jde o národní koníček, se kolem hub podobně jako o golfu/greenkeepingu vyrojilo mnoho hloupých mýtů. Příklad? Několik mnou v létě zachycených největších letních „exkrementů“ – nesmyslů: Greenkeeper nenávidí hráče, protože mu ničí hřiště, Vytvořit flight ze čtyř začátečníků je dobrý nápad, Včetně pravidel a etikety se golf naučíte za víkend, Pro větší zájem o golf je třeba stavět další hřiště a Dálkoměry patří ke hře a nelze je zakázat. Tohle jen tak nevymyslíš, opravdu „Good Job“…

Důležité je zachovat klid, být v pohodě. Přispívá k ní nejen zdravé tělo (např. proti bolesti hlavy pomáhá hořčík, zaručeně je zahání také látky obsažené v kořenu zázvoru), ale hlavně zdravá mysl. Energií vás naplní podzimní příroda, zázraky umí s lidskou psychikou aktivní odpočinek, návštěva divadla, bezvadným řešením může být hezký výlet. Náš tip? Co třeba do Písku za sochami z písku? Vznikají na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu už od roku 2007. Vězte, že na výstavbu každé sochy spořádá hutní stroj zvaný žába dvacet tun písku. Pokud počasí a ruce nenechavců dovolí, sochy zdobí nábřeží do pozdního podzimu. Výjimkou byl pouze rok 2013, kdy povodeň spláchla pískové sochy už na přelomu května a června. Naopak rekordmanem ve výdrži byl rok 2018, kdy sochy z náplavky zmizely teprve 6. prosince.

Ať se vám podzimní vydání Greenu líbí a najdete v něm nejen zajímavé počtení, ale i informace a tipy z oboru, kde udržování a šlechtění trávníku je jen jednou z částí téměř vědecké disciplíny. Proto jsme nezapomněli i na Vámi tolik oblíbené rozhovory – namátkou s Rasťou Baloghem ze slovenského Black Stork, hostitelem letošního Výročního turnaje ČSG, a greenkeeperským guru Josefem Čepkem z Poděbrad, který o tolik obdobných hřišť ve svém životě pečoval a vylepšoval je, že se ani nedají spočítat. Můžete se těšit i na další díl o nejdůležitějších travních chorobách, ohlédnutí za setkáním vedení ČSG se svazovými Patrony na Líšnici, vizitku rakouského Divokého císaře a tradiční křížovku o ceny.

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan