ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Kaučukové fólie na vzestupu

datum 08.10.2008 vlozil Tomáš Chytka kategorie Závlaha

Současným trendem v oblasti výstavby jezer, vodních nádrží a potůčků je přechod ke kvalitním a bezpečným izolačním materiálům. Kaučukové (nebo též EPDM) fólie Firestone PondLiner představují dlouhodobě spolehlivé řešení izolace vodních nádrží nejrůznějších druhů. Pro svou jednoduchost instalace jsou stále více preferovány konečnými zkazníky i instalačními firmami.

K příkladům instalací materiálu Firestone na golfových hřištích nemusíme jít daleko. Zatím největším projektem v České republice je izolace nádrží na golfovém hřišti Albatross ve Vysokém Újezdě u Prahy. Projekt o celkové ploše 40 000 m2 byl dokončen na sklonku léta, přičemž hlavní nádrž má plochu 18 000 m2.

Další projektem, který právě probíhá, je izolace nádrží na golfovém hřišti Sand Martin‘s Holes u Mladé Boleslavi. Příklady instalací v České republice, které proběhly již dříve, jsou nádrže na golfovém hřišti Hostivař nebo Čeladná.

Výroba fólií PondLiner je situována v továrnách v Prescott (AK) a Kingstree (SC) v USA. Jedná se o největší výrobní závody EPDM na světě, které využívají nejmodernější technologie svého druhu. To, že izolační materiály Firestone jsou kvalitní a mají vysokou životnost, lze doložit na příkladu první instalace v Evropě. Byla provedena v roce 1973 ve Španělsku a je stále funkční!

Základní rysy, díky kterým folie Firestone vynikají, vyplývají z chemického složení materiálu. Jedná se o syntetický kaučuk (EPDM), který zaručuje následující vlastnosti:

 Fólie Firestone PondLiner je neškodná vůči životní prostředí, což dokládá i certifikace ISO 14001. Tato fólie je vhodná i pro vodní živočichy a rostliny. Nutno dodat, že ani postupem času fólie neztrácí své fyzikální vlastnosti a neunikají z ní žádné škodlivé chemické látky.
 Průtažnost fólie Firestone PondLiner dosahuje přes 300 %. Výhodnost této vlastnosti poznáte hned při instalaci, kdy fólie snadno kopíruje povrch. Navíc si fólie PondLiner uchovává pružnost v teplotách až do –60 °C!

 Vůdčí postavení Firestone v odvětví dokládá i schopnost dodávat z výroby fólie o šířkách 6,1 m, 9,15 m, 12,2 m a 15,25 m a délce 30,5 metrů. Těmito rozměry je možné pokrýt mnoho nádrží jedním kusem fólie bez nutnosti spojování.

 EPDM je houževnatý materiál, díky kterému fólie získává vysokou odolnost vůči mechanickému poškození. To je důležité nejen pro koncového zákazníka ale i pro instalační firmu.

Samotná instalace PondLineru je rychlá a snadná. Základním principem spojování je použití pásky z nedovulkanizovaného kaučuku ve spoji a potřením styčných ploch aktivačním přípravkem. Není přitom nutné používat žádné svářecí stroje, nebo jiné sofistikované zařízení.

Firma Firestone vyvinula také celou řadu příslušenství pro řešení různých prostupů přes fólie, připevnění fólií na pevné plochy včetně betonu aj. Díky tomu je možné provést spolehlivou izolaci mnoha typů nádrží. PondLiner se uplatňuje i mimo oblast nádrží golfových hřišť, např. u zahradních jezírek, kompostáren, zasněžovacích nádrží a mnoha dalších.

Autorizovaným distributorem fólií Firestone PondLiner pro Českou republiku je firma Profigrass s.r.o. Instalaci fólií přenechává Firestone a Profigrass odborníkům, tedy instalačním firmám. Je však kladen důraz na odborné zaškolení instalačních firem a technickou podporu přímo na stavbě, je-li třeba.

Kontakt a bližší informace:

www.profigrass.cz, e-mail: vaclav.grezl@profigrass.cz.

tel. 724 078 924, 544 234 046


Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan