ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Kaučukové fólie na vzestupu

datum 08.10.2008 vlozil Tomáš Chytka kategorie Závlaha

Současným trendem v oblasti výstavby jezer, vodních nádrží a potůčků je přechod ke kvalitním a bezpečným izolačním materiálům. Kaučukové (nebo též EPDM) fólie Firestone PondLiner představují dlouhodobě spolehlivé řešení izolace vodních nádrží nejrůznějších druhů. Pro svou jednoduchost instalace jsou stále více preferovány konečnými zkazníky i instalačními firmami.

K příkladům instalací materiálu Firestone na golfových hřištích nemusíme jít daleko. Zatím největším projektem v České republice je izolace nádrží na golfovém hřišti Albatross ve Vysokém Újezdě u Prahy. Projekt o celkové ploše 40 000 m2 byl dokončen na sklonku léta, přičemž hlavní nádrž má plochu 18 000 m2.

Další projektem, který právě probíhá, je izolace nádrží na golfovém hřišti Sand Martin‘s Holes u Mladé Boleslavi. Příklady instalací v České republice, které proběhly již dříve, jsou nádrže na golfovém hřišti Hostivař nebo Čeladná.

Výroba fólií PondLiner je situována v továrnách v Prescott (AK) a Kingstree (SC) v USA. Jedná se o největší výrobní závody EPDM na světě, které využívají nejmodernější technologie svého druhu. To, že izolační materiály Firestone jsou kvalitní a mají vysokou životnost, lze doložit na příkladu první instalace v Evropě. Byla provedena v roce 1973 ve Španělsku a je stále funkční!

Základní rysy, díky kterým folie Firestone vynikají, vyplývají z chemického složení materiálu. Jedná se o syntetický kaučuk (EPDM), který zaručuje následující vlastnosti:

 Fólie Firestone PondLiner je neškodná vůči životní prostředí, což dokládá i certifikace ISO 14001. Tato fólie je vhodná i pro vodní živočichy a rostliny. Nutno dodat, že ani postupem času fólie neztrácí své fyzikální vlastnosti a neunikají z ní žádné škodlivé chemické látky.
 Průtažnost fólie Firestone PondLiner dosahuje přes 300 %. Výhodnost této vlastnosti poznáte hned při instalaci, kdy fólie snadno kopíruje povrch. Navíc si fólie PondLiner uchovává pružnost v teplotách až do –60 °C!

 Vůdčí postavení Firestone v odvětví dokládá i schopnost dodávat z výroby fólie o šířkách 6,1 m, 9,15 m, 12,2 m a 15,25 m a délce 30,5 metrů. Těmito rozměry je možné pokrýt mnoho nádrží jedním kusem fólie bez nutnosti spojování.

 EPDM je houževnatý materiál, díky kterému fólie získává vysokou odolnost vůči mechanickému poškození. To je důležité nejen pro koncového zákazníka ale i pro instalační firmu.

Samotná instalace PondLineru je rychlá a snadná. Základním principem spojování je použití pásky z nedovulkanizovaného kaučuku ve spoji a potřením styčných ploch aktivačním přípravkem. Není přitom nutné používat žádné svářecí stroje, nebo jiné sofistikované zařízení.

Firma Firestone vyvinula také celou řadu příslušenství pro řešení různých prostupů přes fólie, připevnění fólií na pevné plochy včetně betonu aj. Díky tomu je možné provést spolehlivou izolaci mnoha typů nádrží. PondLiner se uplatňuje i mimo oblast nádrží golfových hřišť, např. u zahradních jezírek, kompostáren, zasněžovacích nádrží a mnoha dalších.

Autorizovaným distributorem fólií Firestone PondLiner pro Českou republiku je firma Profigrass s.r.o. Instalaci fólií přenechává Firestone a Profigrass odborníkům, tedy instalačním firmám. Je však kladen důraz na odborné zaškolení instalačních firem a technickou podporu přímo na stavbě, je-li třeba.

Kontakt a bližší informace:

www.profigrass.cz, e-mail: vaclav.grezl@profigrass.cz.

tel. 724 078 924, 544 234 046


Green 3/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dva měsíce prázdnin nebo týdny dovolených jsou definitivně pryč. Také Vám jako mně léto uteklo jako… jako voda? Mimochodem, té vody naštěstí z nebe spadlo letos docela dost, a tak i proto nebyla naše golfová hřiště tak zažloutlá jako loni. Pravidelné vydatné dešťové srážky spolu s rekonstruovanou závlahou pomohly například jihočeské Hluboké nad Vltavou k nejlepší kondici hřiště v její historii. Uplynulé léto v Česku bylo také podle meteorologů nejteplejší od začátku sledování v roce 1961. Průměrná teplota dosáhla 19,5 stupně Celsia, výrazně horký byl především červen. Rekordně teplé léto letos naměřili také na stanici v pražském Klementinu, na které se teploty měří nepřetržitě už od roku 1775. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna tam dosáhla 22,9 stupně Celsia.

Astronomický podzim začal přesně v pondělí 23. září v 9:49 ráno. Slunce vstoupilo do znamení Vah a dny se budou postupně zkracovat až do 22. prosince, na který připadne zimní slunovrat. Čeká nás už jen depresivní podzim? Ani náhodou! Se vší parádou se rozeběhla spousta aktivit a koníčků včetně houbaření, které za svoji vášeň označilo 18 % obyvatel české kotliny. Zmínil jsem však z jiného důvodu - díky tomu, že jde o národní koníček, se kolem hub podobně jako o golfu/greenkeepingu vyrojilo mnoho hloupých mýtů. Příklad? Několik mnou v létě zachycených největších letních „exkrementů“ – nesmyslů: Greenkeeper nenávidí hráče, protože mu ničí hřiště, Vytvořit flight ze čtyř začátečníků je dobrý nápad, Včetně pravidel a etikety se golf naučíte za víkend, Pro větší zájem o golf je třeba stavět další hřiště a Dálkoměry patří ke hře a nelze je zakázat. Tohle jen tak nevymyslíš, opravdu „Good Job“…

Důležité je zachovat klid, být v pohodě. Přispívá k ní nejen zdravé tělo (např. proti bolesti hlavy pomáhá hořčík, zaručeně je zahání také látky obsažené v kořenu zázvoru), ale hlavně zdravá mysl. Energií vás naplní podzimní příroda, zázraky umí s lidskou psychikou aktivní odpočinek, návštěva divadla, bezvadným řešením může být hezký výlet. Náš tip? Co třeba do Písku za sochami z písku? Vznikají na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu už od roku 2007. Vězte, že na výstavbu každé sochy spořádá hutní stroj zvaný žába dvacet tun písku. Pokud počasí a ruce nenechavců dovolí, sochy zdobí nábřeží do pozdního podzimu. Výjimkou byl pouze rok 2013, kdy povodeň spláchla pískové sochy už na přelomu května a června. Naopak rekordmanem ve výdrži byl rok 2018, kdy sochy z náplavky zmizely teprve 6. prosince.

Ať se vám podzimní vydání Greenu líbí a najdete v něm nejen zajímavé počtení, ale i informace a tipy z oboru, kde udržování a šlechtění trávníku je jen jednou z částí téměř vědecké disciplíny. Proto jsme nezapomněli i na Vámi tolik oblíbené rozhovory – namátkou s Rasťou Baloghem ze slovenského Black Stork, hostitelem letošního Výročního turnaje ČSG, a greenkeeperským guru Josefem Čepkem z Poděbrad, který o tolik obdobných hřišť ve svém životě pečoval a vylepšoval je, že se ani nedají spočítat. Můžete se těšit i na další díl o nejdůležitějších travních chorobách, ohlédnutí za setkáním vedení ČSG se svazovými Patrony na Líšnici, vizitku rakouského Divokého císaře a tradiční křížovku o ceny.

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan