ISSN 1804-8323



DOPORUČUJEME


Vodu potřebuje každé hřiště

datum 20.08.2008 vlozil Luboš Procházka kategorie Závlaha

Dnes opravdu není otázkou, zda zavlažovací systém ano či ne. Kvalitní závlaha už patří ke standardnímu vybavení všech golfových hřišť s alespoň těmi základními ambicemi. Suché skvrny na hráčsky nejexponovanějších plochách hřiště budou vždy představovat vážný problém.

Loňská spalující vedra nemilosrdně odkryla nedostatky nainstalovaných závlahových systémů. Na současnou situaci, přírodní vláhu a související problémy jsme se ve spolupráci s časopisem FORGOLF (viz č. 9/08, dvoustrana 54 – 55 Greenkeeping, Hynek Just, Luboš Procházka, Antonín Krčmář) zeptali v několika následujících klubech.

GC ČESKÝ KRUMLOV
Zavlažovány jsou odpaliště, ferveje i greeny. Déšť zde uvítají hlavně kvůli rafům, aby byly dostatečně husté. Při čerpání vody nemají s ochranáři žádné problémy.
GC ALFRÉDOV
Hrací plochy hřiště jsou zavlažovány ze 70 procent (kromě rafů). Déšť je tady vítaným hostem, protože „závlaha je sice dobrá věc, ale není nad přírodní vláhu“. Voda (spotřeba není měřena) je čerpána z vlastního zdroje = žádné problémy s ochranáři.
GC HARRACHOV
Zavlažovány jsou greeny a odpaliště, ferveje musí vystačit s přírodními srážkami. Hřiště denně zhltne až 12 m3 vody, cca 40 dní plná závlaha.
GC LIBEREC
Zavlažovány jsou greeny a odpaliště, denní spotřeba vody při plném zavlažování (cca 30 dní za rok) činí 12 až 15 m3 vody.
GC OSTRAVICE
Nový areál s 18-ti jamkovým mistrovským hřištěm patří k nejvlhčím místům na severní Moravě. Byl zde nainstalován automatický systém v duchu nejnovějších technologií od Tora, který je navržen tak, aby byly dokonale zavlaženy všechny greeny, ferveje i odpaliště. Počítačem řízený dekodérový systém Site Pro GDC pro ovládání postřikovačů je prvním tímto systémem v Česku a patří k nejvyspělejším svého druhu na světě. Stejným je ovládán např. závlahový systém na legendárním skotském hřišti v St. Andrews.
GK LÍŠNICE
Hřiště se může pochlubit kompletní závlahou, ale skromná vrstva zeminy na skalnatém podloží potřebné množství vody ne vždy zachytí. Déšť v letních měsících určitě potěší. Zavlažovat nelze tamní chráněné rostliny – koniklece, a tak musí být v místech jejich výskytu postřikovače velmi přesně seřízeny na dané výseče. Denně hřiště spotřebuje 180 m3, ročně cca 8.000 m3 vody.
GC MLADÉ BUKY
Na tomto horském hřišti jsou zavlažovány greeny a odpaliště, a to čerpanou vodou z řeky.
GC RESORT PARADISE
Benátecká hřiště Dýmač a Soudný mají kompletní závlahu z vlastních zdrojů (žádné problémy s ochranáři kvůli čerpání vody), roční spotřeba vody činí cca 70.000 m3.
YPSILON GOLF RESORT LIBEREC
Kompletní závlaha, včetně cvičných ploch a driving range. Uzavřena je smlouva o odběru určitého množství vody, až do současnosti nikdy nebylo třeba řešit situaci s takovým nedostatkem vláhy, aby musel být překročen povolený odběr. Denní odběr se nedá příliš dobře stanovit, jelikož je závislý na počasí. Někdy není třeba zavlažovat vůbec, jindy závlaha běží i 12 hodin denně. Roční odběr za loňský rok se blížil 30.000 m3 vody.


Green 3/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dva měsíce prázdnin nebo týdny dovolených jsou definitivně pryč. Také Vám jako mně léto uteklo jako… jako voda? Mimochodem, té vody naštěstí z nebe spadlo letos docela dost, a tak i proto nebyla naše golfová hřiště tak zažloutlá jako loni. Pravidelné vydatné dešťové srážky spolu s rekonstruovanou závlahou pomohly například jihočeské Hluboké nad Vltavou k nejlepší kondici hřiště v její historii. Uplynulé léto v Česku bylo také podle meteorologů nejteplejší od začátku sledování v roce 1961. Průměrná teplota dosáhla 19,5 stupně Celsia, výrazně horký byl především červen. Rekordně teplé léto letos naměřili také na stanici v pražském Klementinu, na které se teploty měří nepřetržitě už od roku 1775. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna tam dosáhla 22,9 stupně Celsia.

Astronomický podzim začal přesně v pondělí 23. září v 9:49 ráno. Slunce vstoupilo do znamení Vah a dny se budou postupně zkracovat až do 22. prosince, na který připadne zimní slunovrat. Čeká nás už jen depresivní podzim? Ani náhodou! Se vší parádou se rozeběhla spousta aktivit a koníčků včetně houbaření, které za svoji vášeň označilo 18 % obyvatel české kotliny. Zmínil jsem však z jiného důvodu - díky tomu, že jde o národní koníček, se kolem hub podobně jako o golfu/greenkeepingu vyrojilo mnoho hloupých mýtů. Příklad? Několik mnou v létě zachycených největších letních „exkrementů“ – nesmyslů: Greenkeeper nenávidí hráče, protože mu ničí hřiště, Vytvořit flight ze čtyř začátečníků je dobrý nápad, Včetně pravidel a etikety se golf naučíte za víkend, Pro větší zájem o golf je třeba stavět další hřiště a Dálkoměry patří ke hře a nelze je zakázat. Tohle jen tak nevymyslíš, opravdu „Good Job“…

Důležité je zachovat klid, být v pohodě. Přispívá k ní nejen zdravé tělo (např. proti bolesti hlavy pomáhá hořčík, zaručeně je zahání také látky obsažené v kořenu zázvoru), ale hlavně zdravá mysl. Energií vás naplní podzimní příroda, zázraky umí s lidskou psychikou aktivní odpočinek, návštěva divadla, bezvadným řešením může být hezký výlet. Náš tip? Co třeba do Písku za sochami z písku? Vznikají na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu už od roku 2007. Vězte, že na výstavbu každé sochy spořádá hutní stroj zvaný žába dvacet tun písku. Pokud počasí a ruce nenechavců dovolí, sochy zdobí nábřeží do pozdního podzimu. Výjimkou byl pouze rok 2013, kdy povodeň spláchla pískové sochy už na přelomu května a června. Naopak rekordmanem ve výdrži byl rok 2018, kdy sochy z náplavky zmizely teprve 6. prosince.

Ať se vám podzimní vydání Greenu líbí a najdete v něm nejen zajímavé počtení, ale i informace a tipy z oboru, kde udržování a šlechtění trávníku je jen jednou z částí téměř vědecké disciplíny. Proto jsme nezapomněli i na Vámi tolik oblíbené rozhovory – namátkou s Rasťou Baloghem ze slovenského Black Stork, hostitelem letošního Výročního turnaje ČSG, a greenkeeperským guru Josefem Čepkem z Poděbrad, který o tolik obdobných hřišť ve svém životě pečoval a vylepšoval je, že se ani nedají spočítat. Můžete se těšit i na další díl o nejdůležitějších travních chorobách, ohlédnutí za setkáním vedení ČSG se svazovými Patrony na Líšnici, vizitku rakouského Divokého císaře a tradiční křížovku o ceny.

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor




Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan