ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Vodu potřebuje každé hřiště

datum 20.08.2008 vlozil Luboš Procházka kategorie Závlaha

Dnes opravdu není otázkou, zda zavlažovací systém ano či ne. Kvalitní závlaha už patří ke standardnímu vybavení všech golfových hřišť s alespoň těmi základními ambicemi. Suché skvrny na hráčsky nejexponovanějších plochách hřiště budou vždy představovat vážný problém.

Loňská spalující vedra nemilosrdně odkryla nedostatky nainstalovaných závlahových systémů. Na současnou situaci, přírodní vláhu a související problémy jsme se ve spolupráci s časopisem FORGOLF (viz č. 9/08, dvoustrana 54 – 55 Greenkeeping, Hynek Just, Luboš Procházka, Antonín Krčmář) zeptali v několika následujících klubech.

GC ČESKÝ KRUMLOV
Zavlažovány jsou odpaliště, ferveje i greeny. Déšť zde uvítají hlavně kvůli rafům, aby byly dostatečně husté. Při čerpání vody nemají s ochranáři žádné problémy.
GC ALFRÉDOV
Hrací plochy hřiště jsou zavlažovány ze 70 procent (kromě rafů). Déšť je tady vítaným hostem, protože „závlaha je sice dobrá věc, ale není nad přírodní vláhu“. Voda (spotřeba není měřena) je čerpána z vlastního zdroje = žádné problémy s ochranáři.
GC HARRACHOV
Zavlažovány jsou greeny a odpaliště, ferveje musí vystačit s přírodními srážkami. Hřiště denně zhltne až 12 m3 vody, cca 40 dní plná závlaha.
GC LIBEREC
Zavlažovány jsou greeny a odpaliště, denní spotřeba vody při plném zavlažování (cca 30 dní za rok) činí 12 až 15 m3 vody.
GC OSTRAVICE
Nový areál s 18-ti jamkovým mistrovským hřištěm patří k nejvlhčím místům na severní Moravě. Byl zde nainstalován automatický systém v duchu nejnovějších technologií od Tora, který je navržen tak, aby byly dokonale zavlaženy všechny greeny, ferveje i odpaliště. Počítačem řízený dekodérový systém Site Pro GDC pro ovládání postřikovačů je prvním tímto systémem v Česku a patří k nejvyspělejším svého druhu na světě. Stejným je ovládán např. závlahový systém na legendárním skotském hřišti v St. Andrews.
GK LÍŠNICE
Hřiště se může pochlubit kompletní závlahou, ale skromná vrstva zeminy na skalnatém podloží potřebné množství vody ne vždy zachytí. Déšť v letních měsících určitě potěší. Zavlažovat nelze tamní chráněné rostliny – koniklece, a tak musí být v místech jejich výskytu postřikovače velmi přesně seřízeny na dané výseče. Denně hřiště spotřebuje 180 m3, ročně cca 8.000 m3 vody.
GC MLADÉ BUKY
Na tomto horském hřišti jsou zavlažovány greeny a odpaliště, a to čerpanou vodou z řeky.
GC RESORT PARADISE
Benátecká hřiště Dýmač a Soudný mají kompletní závlahu z vlastních zdrojů (žádné problémy s ochranáři kvůli čerpání vody), roční spotřeba vody činí cca 70.000 m3.
YPSILON GOLF RESORT LIBEREC
Kompletní závlaha, včetně cvičných ploch a driving range. Uzavřena je smlouva o odběru určitého množství vody, až do současnosti nikdy nebylo třeba řešit situaci s takovým nedostatkem vláhy, aby musel být překročen povolený odběr. Denní odběr se nedá příliš dobře stanovit, jelikož je závislý na počasí. Někdy není třeba zavlažovat vůbec, jindy závlaha běží i 12 hodin denně. Roční odběr za loňský rok se blížil 30.000 m3 vody.


Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan