ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Golfová závlahová technika

datum 10.08.2008 vlozil Luboš Procházka kategorie Závlaha

Horké a suché léto potrápilo v loňském roce nemálo golfových hřišť, zvláště jejich exponované plochy s původně kvalitním travním porostem. Letos je situace o mnoho lepší, ale neříkejme Hop, dokud nepřeskočíme…

Loňská spalující vedra nemilosrdně odkryla nedostatky nainstalovaných závlahových systémů, v několika případech dokonce „potrestala“ i jejich neexistenci. Suché skvrny na greenech a odpalištích budou vždy představovat vážný problém nejen pro greenkeepera a manažera hřiště, ale i pro většinu hráčů. Ti dobří mohou být neoprávněně poškozováni a odnést si ze hry špatný pocit. Dnes již opravdu není otázkou, zda zavlažovací systém ano či ne. Kvalitní závlaha už patří ke standardnímu vybavení všech golfových hřišť, která mají alespoň základní ambice.
Co vše si pod pojmem zavlažovací systém golfového hřiště představit? V moderním slova smyslu jde o podzemní systém trubních a kabelových vedení, výsuvných postřikovačů (na 18jamkovém hřiště i v počtu přes 1.200) a elektroventilů s ovládacími dekodéry. Většinou je takový systém ovládán pomocí počítače (např. systém Nimbussl s vyspělou mapovou grafikou). Součástí bývá moderní čerpací stanice s výkonem nad 9 atm, který zaručuje ukončení závlahového cyklu v časných ranních hodinách a provedení každodenní údržby hřiště (sekání greenů, vrtání jamek apod.) ještě před příchodem hráčů. Se závlahou by se mělo začínat po 22. hodině a skončit nejpozději do 6 hodin ráno.

Pokud je zavlažovací systém navržen a nainstalován kvalifikovanými a zkušenými firmami, nevyžaduje žádné speciální údržby. Přesto musí mít greenkeeper v rukávu nějaké léčebné postupy, aby nemusel pasivně přihlížet, jak mu třeba silné ranní slunce spaluje povrch greenu. Operativně může zavlažovací systém využít k rannímu spláchnutí rosy z povrchu greenu a předejít tak jeho spálení (syringe - ochlazení povrchu greenu a vytvoření místního mikroklimatu).
Údržba systému by však měla mít především preventivní charakter. Musí se dbát na čistotu potrubí, provádět pravidelnou vizuální kontrolu funkce elektroventilů – zda se zcela zavírají a nepodtékají. Pravidelně je třeba kontrolovat stav síta filtru v čerpací stanici. A čas od času vyrazit do terénu, kde je třeba zjistit, jestli postřikovače nezarůstají trávou nebo není některá tryska ucpána nečistotou.
Zavlažovat se musí s rozmyslem. Lépe je pomalu přidávat a závlahové dávky denně upravovat podle okamžitých klimatických podmínek. Zohlednit se musí zastíněná, resp. plně osluněná místa, a brát ohled na sklon terénu, aby nedocházelo k povrchovému odtoku a problémům s erozí.

Voda je tak trochu prevít. Bývá zle, když je jí málo, nebo mnoho. To je i případ nového 18-tijamkového hřiště Ostravice, o kterém se někdy mluví jako o nejvlhčím místě na severní Moravě. „Ano, máme skvělé zavlažování shora i zdola, s vodou nemáme problémy,“ přitakává s úsměvem klubový manažer Daniel Kollár. „Automatický systém v duchu nejnovějších technologií od Toro byl navržen tak, aby byly zavlaženy plochy všech greenů, fervejí a odpališť.“
Pro závlahu greenů byly použity prémiové postřikovače Toro řady 835S/855S, které mají kromě vynikajících parametrů rovnoměrné distribuce vody i unikátní systém možnosti změny úhlu proudu vody z trysky pro případy různých podmínek na hřišti (vítr, stromy nebo vodní plochy). Počítačem řízený dekodérový systém Site Pro GDC pro ovládání postřikovačů je prvním tímto systémem v Česku a patří k nejvyspělejším svého druhu. Stejným je ovládán např. závlahový systém na legendárním skotském hřišti v St. Andrews.


Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan