ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


S hvězdou, která tu ještě nebyla

datum 16.06.2021 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Sandra Gal hvězdou Tipsport Czech Ladies Open, Turnaj Tipsport Czech Ladies Open (25. – 27. června v Beroun GC) uvítá při svém III. ročníku hvězdu, která tu ještě nebyla. Poprvé v profesionální kariéře se na českém hřišti, navíc při Ladies European Tour, představí Sandra GAL (36). Narodila se českým rodičům v Německu, vystudovala University of Florida a stala se turnajovou vítězkou na okruhu LPGA (Kia Classic 2011). Dvakrát reprezentovala Evropu v Solheim Cupu (2011 – vítězství – a 2015). Nedávno získala americké občanství a po delších zdravotních problémech se bude pokoušet vrátit do turnajového rytmu právě startem v Berouně. Zde také trénuje, když pobývá v Praze, kde má rovněž vlastní střechu nad hlavou. „Jsem ráda, že se naskytla možnost startovat na Tipsport Czech Ladies Open. Bude to pro mě zajímavá premiéra, hrát po čtrnácti letech zase v Čechách, navíc poprvé jako profesionálka, a ještě před zraky rodičů,“ řekla Sandra Gal. „Na LPGA mám nyní medical break, zdravotní přestávku. Po nedávném návratu do Česka se cítím lépe, v golfu se mi začalo dařit. Beroun a následující turnaj v Holandsku budou pro mě testovací vzhledem k budoucím startům na LPGA.“ K úspěchům Sandry Gal patří mj. 3. místo na US Women´s Open 2012 a také titul mezinárodní amatérské mistryně Česka na rány v Cihelnách roku 2007. V té sezoně pak prošla Q-school a získala kartu na LPGA, kde je dodnes členkou. Rovněž se zúčastnila olympijských her 2016 v Riu. Mluví stále výborně česky a do země svých rodičů se často a ráda vrací. „Berounské hřiště mám ráda. V posledních dnech jsem si ho několikrát zahrála z turnajových odpališť a výsledky, i když cvičné, mě naplňují optimismem. Byla jsem víc na hřišti než na driving range, abych získala herní praxi. Hřiště se každým dnem dostává do stále lepšího stavu. Délka ran sice není to, na co bych se primárně soustředila, ale daří se mi v poslední době prodlužovat a v tomhle ohledu se těším na sedmou nebo osmnáctou jamku,“ dodala Sandra Gal. Stvrzení amerického občanství vyšlo jako symbolický dárek ke květnovým narozeninám. „Je to zvláštní pocit, stát se Američankou. Stále tomu nemůžu uvěřit. Pořád se cítím jako Evropanka, ale nelze pominout, že sedmnáct let jsem v Americe. Do svých devatenácti jsem bydlela v Německu. Kdykoli se tam vrátím, mám pocit, že jsem doma, ale domovem je pro mě také Praha a Česko, kam odmalička jezdím ráda,“ říká letošní hvězda Tipsport Czech Ladies Open. Tipsport Czech Ladies je otevřen pro diváky, flighty největších hvězd turnaje a českých hráček budou na hřišti v pátek od 14 h, v sobotu mezi 10tou a 14tou hodinou, vyvrcholení turnaje bude v neděli od 12 do 15 h. Přímé televizní přenosy zajišťuje O2 TV Sport a TV Tipsport. Bližší informace: www.czechladiesopen.cz

Green 3/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

novým Greenem, kterým právě listujete, je mi opravdu ctí a velkým potěšením Vás provést, nejzajímavější materiály doporučit. Hodně nám záleželo, abychom do něho v roce, jehož průběh nikdo nečekal a přání „Hlavně hodně zdraví“ dostalo úplně jiný rozměr, přenesli i hodně toho co nejpovzbudivějšího ducha… Pevně věřím, že si vše příští rok bohatě vynahradíme!

Vaší pozornosti proto nejprve doporučuji jeden z hlavních materiálů čísla na téma Obměny a předávky strojů na českých golfových hřištích (mimo jiné v Berouně, Kácově, Molitorově, Darovanském Dvoře a na Čertově břemeni), zpestřený rozhovorem s pyšelským hlavním head greekeeperem Bohuslavem Shejbalem. Proč se na Loretě rozhodli pro sekačku Ransomes HM600? „Po sedmi letech bylo zapotřebí obměnit strojový park a nám se nabídla možnost nahradit dvě sekačky jedním strojem. Volba HM600 nám pomohla ve zrychlení času sečení semirafů o méně než dvě 2 hodiny a zkrácení sečení rafů o dva dny. Tato sekačka je výjimečná i tím, že si během tří až pěti minut můžete přenastavit výšku sečení. Oceňuji hlavně to, že nikdy neskalpuje trávník, má pěkný finiš mulčování a nezůstávají po ní žádné žmolky.“

Do zbrusu nových Poděbrad byste se pak mohli přenést materiálem Historické Poděbrady v novém kabátě – díky tomu, že tamní klub zahájil spolupráci s golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupném redesignu tohoto známého československého golfového hřiště, jehož počátky sahají až do roku 1961.

Pokračovat byste mohli přátelskou „návštěvou“ Grabštejna, který se měl stát dějištěm Výročního turnaje ČSG (plánovaný termín byl 11. – 12. října 2020). Měl zde konat. Pandemie si ale vymínila jeho zrušení, více než dvacetileté turnajové historii navzdory. Přitom ještě pouhé tři dny před startem jsme si s Janem Šefčíkem zatelefonovali a on nám do redakce popřál pohodovou cestu k nim na sever… Původně domluveného hostitele, majitele, hlavního greenkeepera a muže tisíce profesí v jedné osobě jsme se zeptali, jak se na vrcholné greenkeeperské společenské a sportovního setkání/klání těšil a co hlavně rozhodlo o volbě dějiště této pečlivě připravované a oblíbené tradiční akce. Jan Šefčík vždy patřil k jejím tradičním účastníkům. Vězte, že úspěšnou generálkou na nakonec neuskutečněný výroční turnaj se stalo srpnové turnajové klání přátel a bývalých účastníků projektu Vzděláním blíže k zeleni.

Dále si Vaší zvýšené pozornosti dovoluji upozornit na ocenění hřiště PGA National Czech Republic Oaks Prague, které získalo v 7. ročníku World Golf Awards dvě prestižní mezinárodní ocenění - Europe's Best Golf Course pro nejlepší evropské golfové hřiště roku 2020 a Czech Republic's Best Golf Course 2020. Nové hřiště na jihovýchodě od Prahy získalo tato ocenění pouze pár měsíců od svého oficiálního otevření letos v létě.

Ápropos, před Vánocemi vyjde betlémská hvězda (pojem z Matoušova evangelia, ve které je popsán příběh mudrců, kterým svítila na cestu k Ježíškovi). Po 397 letech! Jeden z mimořádných nebeských svítivých nebeských úkazů století zaznamenáme na obloze v pondělí 21. prosince. Bude jím seskupení Saturnu a Jupiteru, které patrně stojí za legendou o betlémské hvězdě. Oba planetární giganty se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla. Takovou konjunkci obou planet zase spatří za čtyřicet let až příští generace pozemšťanů.

Ať Vám zmíněná betlémská hvězda symbolicky co nejjasněji posvítí na čtení, či jen prohlížení stránek Greenu, a v novém roce přinese mnoho osobních, pracovních a trávníkářských úspěchů!


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan