ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Pohádka Alexe Čejky

datum 01.06.2021 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Alex Čejka připsal další kapitolu svého, téměř pohádkového golfového příběhu. Před měsícem z pozice náhradníka proměnil první start na majoru na PGA Tour Champions v titul. Přemožitele nenašel ani při svém druhém startu na majoru a zapsal se tím do historie. Dokázal to, co před ním jen Jack Nicklaus. Po třetím kole turnaje KitchenAid Senior PGA Championship v Tulse Čejka přiznal, že se veze na úžasné vlně a že doufá, že na ní ještě chvíli vydrží. Stalo se. Skoro by se chtělo říct, že našel ještě skvělejší vlnu. Kdo očekával napínavý souboj se Stevem Strickerem, s nímž nastoupil ve finálovém flightu, byl zklamán. Stricker měl navíc Čejkovi, co oplácet. Před měsícem s ním prohrál až v play-off bitvu i titul na prvním seniorském majoru sezony. Jenže kapitán rydercupového týmu USA doslova zkolaboval hned v úvodu závěrečného kola. Na čtyřech úvodních jamkách ztratil čtyři rány, přišel o těsný náskok jedné rány a v podstatě vypadl ze hry. I Čejka po birdie na první jamce zapsal vzápětí dvě bogey v řadě, ale pak už spustil svůj stroj na birdie. Nakonec jich nasázel pět. Zvládl i lehkou krizi na třinácté jamce, když poslal míček do vody a zapsal druhé bogey kola. Nakonec ale suverénně triumfoval se skóre -8 a s náskokem čtyř ran před nejbližším pronásledovatelem Timem Petrovicem. Rodák z Mariánských Lázní hájící barvy Německa se postaral o zápis do historie PGA Tour Champions. Dosud žádný hráč ještě nedokázal vyhrát dva majory za sebou při svých dvou prvních startech. A pouze jediný hráč vyhrál dva majory ve své nováčkovské sezoně – byl jím legendární Jack Nicklaus v roce 1990. Když před necelým měsícem zvítězil na prvním majoru, čekal na vítězství dlouhých 2254 dní. Teď mu stačilo pouhých 21 dní, aby přidal druhý turnajový titul. A opět z majoru. Během svého působení na PGA Tour přitom dokázal vyhrát jen jediný turnaj v roce 2015. "Tahle trofej je tedy opravdu hodně velká," vtipkoval v rozhovoru hned po dohrání kola. Posledním a jediným nováčkem, který vyhrál dva majory ve své první sezoně, přitom byl Jack Nicklaus. "Je to neuvěřitelné. Když vidím všechna ta velká a známá na trofeji a teď jsem mezi nimi i já. Je to splněný sen. Beru to jako požehnání, jsem neuvěřitelně šťastný," přiznal Čejka. "Jsem pořád ten samý člověk a snažím se hrát pořád ten samý golf. Jen se mi zdá, že mám trochu víc štěstí ve hře, proměňuji víc puttů a po padesátce lépe trefuji drivy. Je to bomba. Posledních pár týdnů bylo neuvěřitelných a nedokážu ani popsat slovy pocity, které prožívám," radoval se Čejka.

Green 3/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

novým Greenem, kterým právě listujete, je mi opravdu ctí a velkým potěšením Vás provést, nejzajímavější materiály doporučit. Hodně nám záleželo, abychom do něho v roce, jehož průběh nikdo nečekal a přání „Hlavně hodně zdraví“ dostalo úplně jiný rozměr, přenesli i hodně toho co nejpovzbudivějšího ducha… Pevně věřím, že si vše příští rok bohatě vynahradíme!

Vaší pozornosti proto nejprve doporučuji jeden z hlavních materiálů čísla na téma Obměny a předávky strojů na českých golfových hřištích (mimo jiné v Berouně, Kácově, Molitorově, Darovanském Dvoře a na Čertově břemeni), zpestřený rozhovorem s pyšelským hlavním head greekeeperem Bohuslavem Shejbalem. Proč se na Loretě rozhodli pro sekačku Ransomes HM600? „Po sedmi letech bylo zapotřebí obměnit strojový park a nám se nabídla možnost nahradit dvě sekačky jedním strojem. Volba HM600 nám pomohla ve zrychlení času sečení semirafů o méně než dvě 2 hodiny a zkrácení sečení rafů o dva dny. Tato sekačka je výjimečná i tím, že si během tří až pěti minut můžete přenastavit výšku sečení. Oceňuji hlavně to, že nikdy neskalpuje trávník, má pěkný finiš mulčování a nezůstávají po ní žádné žmolky.“

Do zbrusu nových Poděbrad byste se pak mohli přenést materiálem Historické Poděbrady v novém kabátě – díky tomu, že tamní klub zahájil spolupráci s golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupném redesignu tohoto známého československého golfového hřiště, jehož počátky sahají až do roku 1961.

Pokračovat byste mohli přátelskou „návštěvou“ Grabštejna, který se měl stát dějištěm Výročního turnaje ČSG (plánovaný termín byl 11. – 12. října 2020). Měl zde konat. Pandemie si ale vymínila jeho zrušení, více než dvacetileté turnajové historii navzdory. Přitom ještě pouhé tři dny před startem jsme si s Janem Šefčíkem zatelefonovali a on nám do redakce popřál pohodovou cestu k nim na sever… Původně domluveného hostitele, majitele, hlavního greenkeepera a muže tisíce profesí v jedné osobě jsme se zeptali, jak se na vrcholné greenkeeperské společenské a sportovního setkání/klání těšil a co hlavně rozhodlo o volbě dějiště této pečlivě připravované a oblíbené tradiční akce. Jan Šefčík vždy patřil k jejím tradičním účastníkům. Vězte, že úspěšnou generálkou na nakonec neuskutečněný výroční turnaj se stalo srpnové turnajové klání přátel a bývalých účastníků projektu Vzděláním blíže k zeleni.

Dále si Vaší zvýšené pozornosti dovoluji upozornit na ocenění hřiště PGA National Czech Republic Oaks Prague, které získalo v 7. ročníku World Golf Awards dvě prestižní mezinárodní ocenění - Europe's Best Golf Course pro nejlepší evropské golfové hřiště roku 2020 a Czech Republic's Best Golf Course 2020. Nové hřiště na jihovýchodě od Prahy získalo tato ocenění pouze pár měsíců od svého oficiálního otevření letos v létě.

Ápropos, před Vánocemi vyjde betlémská hvězda (pojem z Matoušova evangelia, ve které je popsán příběh mudrců, kterým svítila na cestu k Ježíškovi). Po 397 letech! Jeden z mimořádných nebeských svítivých nebeských úkazů století zaznamenáme na obloze v pondělí 21. prosince. Bude jím seskupení Saturnu a Jupiteru, které patrně stojí za legendou o betlémské hvězdě. Oba planetární giganty se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla. Takovou konjunkci obou planet zase spatří za čtyřicet let až příští generace pozemšťanů.

Ať Vám zmíněná betlémská hvězda symbolicky co nejjasněji posvítí na čtení, či jen prohlížení stránek Greenu, a v novém roce přinese mnoho osobních, pracovních a trávníkářských úspěchů!


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan