ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Stanovisko ČGF ke krizovým opatřením

datum 27.10.2020 vlozil ČGF ČGF kategorie Události

Nová středeční nařízení vlády České republiky v boji s pandemií koronaviru COVID-19, která platí od čtvrteční šesté hodiny ranní, zatím na golf přímý dopad nemají. Alespoň podle Právní komise České golfové federace, podle které mohou hřiště dál sloužit golfistům. Pokud jste si během středy nebyli jistí, zda v následujících dnech, na které je velmi příznivá předpověď, budete moci vyrazit na golf, nejste sami. O prvotní nejednoznačnosti opatření nejlépe mluví i chování resortů – zatímco některé raději informovaly o tom, že ve čtvrtek zavřou, jiné hlásaly, že pokračují. Ty pak podpořila také samotná ČGF. Přestože byl od čtvrtka omezen v Česku volný pohyb osob a některé služby, golf podle Právní komise těží z toho, že se jedná "o pobyt v přírodě nebo v parcích". A tudíž je možné ho i nyní provozovat. "Individuální hra není zakázána, neboť jsou výslovně povoleny cesty za účelem pobytu v přírodě a zpět a pobyt v přírodě nebo parcích. Máme tedy za to, že část přírody, ve které se nachází udržovaná zeleň (v našem případě 'golfiště'), vždy naplňuje popisovanou 'přírodu'," stojí mimo jiné ve shrnutí dopadů nových opatření od Právní komise, které Česká golfová federace ve středu večer umístila na svém webu. Její doporučení se opírá o další výklad vládních nařízení: "Zároveň, pokud jde o krizové opatření č. 1079 je výslovně zakázán provoz a používání sportovišť ve vnitřních prostorech staveb a vnitřních prostor venkovních sportovišť. Tím, že jsou výslovně zakázány vnitřní sportoviště a není nikde žádná zmínka o zákazu venkovních sportovišť, s přihlédnutím k tomu, že je uveden zákaz provozu a používání vnitřních prostor venkovních sportovišť, lze výkladem (za použití argumentu a contrario) dojít k závěru, že na provoz venkovních sportovišť zákaz necílí." Golfisté tak podle Právní komise ČGF mohou hrát golf, ale jen v maximálním počtu 2 osob, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. V tom případě může být flight klidně čtyřčlenný. To samé platí pro prostory driving range, i zde ale musí jednotlivé skupinky od sebe zachovávat rozestupy nejméně dva metry. Samotné placené trénování pak v krizovém opatření č. 1079 v zákazech nefiguruje. Co je naopak i nadále zakázáno? Pořádání turnajů, zájmové kroužky golfu dětských skupin, využívání toalet, šaten a sprch a provozování golfové recepce a golfové prodejny nebo spolková činnost. A ještě jedna důležitá věc – nezapomínejte, že platí zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech. Takže se raději s blížícím se chladným počasí při cestě na golf tepleji oblečte. "Jinak" se totiž nezahřejete.

Green 3/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

novým Greenem, kterým právě listujete, je mi opravdu ctí a velkým potěšením Vás provést, nejzajímavější materiály doporučit. Hodně nám záleželo, abychom do něho v roce, jehož průběh nikdo nečekal a přání „Hlavně hodně zdraví“ dostalo úplně jiný rozměr, přenesli i hodně toho co nejpovzbudivějšího ducha… Pevně věřím, že si vše příští rok bohatě vynahradíme!

Vaší pozornosti proto nejprve doporučuji jeden z hlavních materiálů čísla na téma Obměny a předávky strojů na českých golfových hřištích (mimo jiné v Berouně, Kácově, Molitorově, Darovanském Dvoře a na Čertově břemeni), zpestřený rozhovorem s pyšelským hlavním head greekeeperem Bohuslavem Shejbalem. Proč se na Loretě rozhodli pro sekačku Ransomes HM600? „Po sedmi letech bylo zapotřebí obměnit strojový park a nám se nabídla možnost nahradit dvě sekačky jedním strojem. Volba HM600 nám pomohla ve zrychlení času sečení semirafů o méně než dvě 2 hodiny a zkrácení sečení rafů o dva dny. Tato sekačka je výjimečná i tím, že si během tří až pěti minut můžete přenastavit výšku sečení. Oceňuji hlavně to, že nikdy neskalpuje trávník, má pěkný finiš mulčování a nezůstávají po ní žádné žmolky.“

Do zbrusu nových Poděbrad byste se pak mohli přenést materiálem Historické Poděbrady v novém kabátě – díky tomu, že tamní klub zahájil spolupráci s golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupném redesignu tohoto známého československého golfového hřiště, jehož počátky sahají až do roku 1961.

Pokračovat byste mohli přátelskou „návštěvou“ Grabštejna, který se měl stát dějištěm Výročního turnaje ČSG (plánovaný termín byl 11. – 12. října 2020). Měl zde konat. Pandemie si ale vymínila jeho zrušení, více než dvacetileté turnajové historii navzdory. Přitom ještě pouhé tři dny před startem jsme si s Janem Šefčíkem zatelefonovali a on nám do redakce popřál pohodovou cestu k nim na sever… Původně domluveného hostitele, majitele, hlavního greenkeepera a muže tisíce profesí v jedné osobě jsme se zeptali, jak se na vrcholné greenkeeperské společenské a sportovního setkání/klání těšil a co hlavně rozhodlo o volbě dějiště této pečlivě připravované a oblíbené tradiční akce. Jan Šefčík vždy patřil k jejím tradičním účastníkům. Vězte, že úspěšnou generálkou na nakonec neuskutečněný výroční turnaj se stalo srpnové turnajové klání přátel a bývalých účastníků projektu Vzděláním blíže k zeleni.

Dále si Vaší zvýšené pozornosti dovoluji upozornit na ocenění hřiště PGA National Czech Republic Oaks Prague, které získalo v 7. ročníku World Golf Awards dvě prestižní mezinárodní ocenění - Europe's Best Golf Course pro nejlepší evropské golfové hřiště roku 2020 a Czech Republic's Best Golf Course 2020. Nové hřiště na jihovýchodě od Prahy získalo tato ocenění pouze pár měsíců od svého oficiálního otevření letos v létě.

Ápropos, před Vánocemi vyjde betlémská hvězda (pojem z Matoušova evangelia, ve které je popsán příběh mudrců, kterým svítila na cestu k Ježíškovi). Po 397 letech! Jeden z mimořádných nebeských svítivých nebeských úkazů století zaznamenáme na obloze v pondělí 21. prosince. Bude jím seskupení Saturnu a Jupiteru, které patrně stojí za legendou o betlémské hvězdě. Oba planetární giganty se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla. Takovou konjunkci obou planet zase spatří za čtyřicet let až příští generace pozemšťanů.

Ať Vám zmíněná betlémská hvězda symbolicky co nejjasněji posvítí na čtení, či jen prohlížení stránek Greenu, a v novém roce přinese mnoho osobních, pracovních a trávníkářských úspěchů!


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan