ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Podzim a sázení stromů

datum 05.10.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Majitelé jabloní, ořešáků nebo švestek by měli na podzim sesbírat poslední plody. Teplejší dny jsou ideální na sázení ovocných stromků, do zimy pustí kořínky, takže lépe zakoření, aby se brzy na jaře mohly probudit. Zároveň se v chladnějších dnech voda pomaleji odpařuje, a tak stromy není potřeba zalévat tak intenzivně jako během léta. Dávejte si ale pozor na broskvoně a meruňky, s nimi raději počkejte na jaro. Naopak jabloně, hrušně, třešně nebo švestky zvládnou i chladnější podzim, nesmí ale mrznout, než zapustí kořeny. Jámy pro stromy vykopejte s předstihem a nechte je před výsadbou zvětrat. Novým sazenicím to pomůže. Zasadit můžete také listnaté stromy a jehličnany, které ale na podzim vyžadují pořádné zalití, aby přečkaly zimu. NA PODZIM SE PUSŤTE DO KÁCENÍ STARÝCH, NEMOCNÝCH A USCHLÝCH STROMŮ V období vegetačního klidu, které nastává zhruba během října, stromy ztrácejí listy a zpomalují proudění mízy, takže je jejich hmotnost nižší. V této době nevyrušíte hnízdící ptáky ani mláďata veverek. Pokud se chystáte kácet strom s obvodem kmene nad 80 centimetrů, nezapomeňte si nejprve vyřídit městské povolení. V případě menších stromů nejprve motorovou pilou odřízněte větve, pak kmen a nakonec vykopejte pařez i s kořeny. Ještě před zazimováním prořežte a zastřihněte ovocné stromy a další dřeviny. Nepouštějte se ale do zásadních řezů, rány by se nemusely před mrazy dobře zahojit. Ošetřete stromy štěpařským voskem, aby odolaly rozmarům počasí. Spodní část choulostivějších druhů obalte rákosovými rohožemi, jutovinou nebo netkanou textilií. Všem stromům pomůže vyšší vrstva suchého listí zatěžkaná jehličnatým chvojím. Je potřeba se soustředit na větvemi obtěžkané stromy, ke kterým se bohatou korunou nedostává dostatek světla. Stromy určitě zbavte suchých, odumřelých nebo nemocných větví. Práci vám usnadní kvalitní nůžky nebo speciální vyvětvovací pila. Na podzimní prořezávání stromů nepoužívejte běžnou motorovou pilu, která je pro tyto práce příliš hrubá.

Green 2/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dočkali jste se – dočkali jsme se, září je tady a společně s ním i letní Green 2/2020. A nové číslo by mělo být už v říjnu na cestě do vašich poštovních schránek (samozřejmě v kvalitě a rozsahu, na který jste už téměř celých 20 roků zvyklí). Snad se vše zase brzy vrátí k normálu. Budeme i s Vámi v to doufat, i když třeba s tímto editorialem finišuji v době, kdy se tak rychle koronavirus v Česku ještě od března nešířil a Indie ohlásila přírůstek skoro 80 tisíc nově nakažených za 24 hodin. Jedná se o světový rekord, napsala agentura AFP (ten podle agentury předtím držely Spojené státy). Hodně smutný, dodávám.

Myslím, že ve vědecké obci zavládl konsensus, že se nám nepodaří virus eradikovat, úplně se ho zbavit. Občas budeme koronavirové epidemie zažívat. A kvůli nim třeba i hřiště zavírat/ukončovat činnost, k čemuž došlo například po 12. červnu v golfem zapálených Albrechticích. Dobrá zpráva ale určitě je, že drtivá většina lidí nemoc nedostane podruhé a tu malou část lidí, která onemocní, už neohrozí.

V dané souvislosti, bych však rád zmínil také myšlenky předsedy našeho svazu pana Michala Voigtsta z průběžně probíhajících jednáních výkonného výboru a dozorčí rady. „Diskutujeme v současné době mnoho otázek, které jsou zásadní pro orientaci ČSG do budoucna. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří i přes těžkosti, kterými si zajisté procházejí, nadále podporují naši organizaci a dávají tím tak dostatečný prostor k diskusím o její další orientaci, fungování, směřování a změnám ve smyslu zefektivnění činnosti.“

Každopádně, letní Green, který právě držíte v rukách, může svým pestrým obsahem připomínat ohlédnutí či „výlet“ do české golfové, resp. greenkeeperské historie, prvních měsíců letošního roku. Ohlédli jsme se za konferencí České golfové federace, pyšelským turnajem Slunovrat, „potěžkali“ Čertovo břemeno, objevili zbrusu novou Dolní Dobrouč, zeptali se na karvinské Lipiny a navštívili hřiště v Berouně a jeho tým údržby… Hlavní událostí sezóny se stalo otevření nového hřiště PGA National Czech Republic (viz s. 24 až 33) a následně jeho nominace mezi nejlepší hřiště na světě v soutěži World Golf Awards, ve které soutěží s dalšími jedenácti výjimečnými hřišti z celého světa (hned pět z nich patří pod našeho provozovatele Troon International).

Nezapomněli jsme ani na již deváté pokračování seriálu Trávníky, významné choroby připravovaného Bohumírem Cagašem ve spolupráci s naší redakcí v duchu Je lepší vždy být připraven než překvapen, tentokrát pod názvem LDS - Suchá ohniskovitost (v odborné terminologii je tato travní nemoc někdy nazývaná Local Dry Spots, Hot Spots nebo Dry Patch). Doufáme, že i další příspěvky a křížovka o hezkou cenu z jihočeského Olešníku Vám přinesou užitečné informace, inspiraci nebo příjemný relax.

Přeji Vám pohodové čtení, neoslabenou chuť do práce i v době pandemie a hodně trávníkářských úspěchů!

Na závěr: Srdečně Vás zveme na tradiční Výroční turnaj ČSG do golfového
resortu Grabštejn, který se bude konat ve dnech 11. – 12. října 2020.


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan