ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Existují univerzální rostliny?

datum 03.10.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Zelené vzdělávání

Vztahy mezi rostlinami bývají o dost idyličtější než vztahy mezi lidmi. Většina zeleniny, ovoce i bylinek si prostě v poklidu roste a jde jim především o to, abyste jí zajistili vhodné podmínky podle konkrétního druhu. Přesto ale existují kombinace, které jsou na záhonu nebo ve skleníku doslova smrtící. Například brambory a rajčata – to dohromady prostě nepůjde. Některým rostlinám se na zahradě vedle jejich sousedů daří tak, že – doslova – kvetou a odměňují vás bohatou úrodou. Jiné vedle týchž sousedů neprospívají. Špatně rostou, málo kvetou a občas i uhynou. Každá rostlina totiž vydechuje do vzduchu specifickou kombinaci aromatických látek, která nemusí „vonět“ jejímu sousedovi. Zanechávají po sobě také stopy v půdě – něco si z ní vezmou, něco do ní vrátí – a s tímto odkazem se zase musejí vypořádat příští rok jejich následovníci. Některé rostliny mohou svým sousedům předat zajímavé chuťové tóny (jak jistě potvrdí každý, kdo někdy pěstoval v těsném sousedství rajčata a levanduli), další se zase navzájem chrání před škůdci. Například máta a šalvěj odpuzují běláska zelného, levandule a polníček zase mravence. Většina zahrádkářů touží po bohaté úrodě domácích rajčat. Není divu, ta kupovaná často nebývají moc k jídlu. Dávejte si ovšem pozor na sousedství rajčat a okurek. Rajčatům okurky nevadí, ale okurky rajčata oblibě nemají. Nesázejte je tedy vedle sebe. Třeba ve skleníku je oddělte uličkou, kterou procházíte. Rajčatům vadí například červené zelí, tykve, brambory a hrách. Naopak nemají sebemenší problém se špenátem, čekankou nebo petrželí. Chcete-li vylepšit jejich chuť, vysaďte je co nejblíž bazalky nebo levandule, získají lehké příjemné aroma. Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku. Existují vůbec rostliny, které můžete vysadit kamkoli a zvládnou to dobře? V podstatě ne. Ze zeleniny jsou relativně nejsnášenlivější mrkev a špenát. Mrkev můžete pěstovat na jednom záhonu s cibulí, pórkem, petrželí, mangoldem, ředkvičkami a mnoha dalšími plodinami. Špenát si také příliš nevybírá a dobře se mu daří vedle brambor, celeru, čínského zelí, ředkviček, řepy, jahod, rajčat i fazolí. Pokud ale skutečně hledáte univerzální rostlinu do zahrady, musíte sáhnout mezi květiny. Aksamitníky neboli afrikány můžete pěstovat kdekoli, a navíc se říká, že umí léčit vyčerpanou půdu a odpuzovat škůdce.

Green 2/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dočkali jste se – dočkali jsme se, září je tady a společně s ním i letní Green 2/2020. A nové číslo by mělo být už v říjnu na cestě do vašich poštovních schránek (samozřejmě v kvalitě a rozsahu, na který jste už téměř celých 20 roků zvyklí). Snad se vše zase brzy vrátí k normálu. Budeme i s Vámi v to doufat, i když třeba s tímto editorialem finišuji v době, kdy se tak rychle koronavirus v Česku ještě od března nešířil a Indie ohlásila přírůstek skoro 80 tisíc nově nakažených za 24 hodin. Jedná se o světový rekord, napsala agentura AFP (ten podle agentury předtím držely Spojené státy). Hodně smutný, dodávám.

Myslím, že ve vědecké obci zavládl konsensus, že se nám nepodaří virus eradikovat, úplně se ho zbavit. Občas budeme koronavirové epidemie zažívat. A kvůli nim třeba i hřiště zavírat/ukončovat činnost, k čemuž došlo například po 12. červnu v golfem zapálených Albrechticích. Dobrá zpráva ale určitě je, že drtivá většina lidí nemoc nedostane podruhé a tu malou část lidí, která onemocní, už neohrozí.

V dané souvislosti, bych však rád zmínil také myšlenky předsedy našeho svazu pana Michala Voigtsta z průběžně probíhajících jednáních výkonného výboru a dozorčí rady. „Diskutujeme v současné době mnoho otázek, které jsou zásadní pro orientaci ČSG do budoucna. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří i přes těžkosti, kterými si zajisté procházejí, nadále podporují naši organizaci a dávají tím tak dostatečný prostor k diskusím o její další orientaci, fungování, směřování a změnám ve smyslu zefektivnění činnosti.“

Každopádně, letní Green, který právě držíte v rukách, může svým pestrým obsahem připomínat ohlédnutí či „výlet“ do české golfové, resp. greenkeeperské historie, prvních měsíců letošního roku. Ohlédli jsme se za konferencí České golfové federace, pyšelským turnajem Slunovrat, „potěžkali“ Čertovo břemeno, objevili zbrusu novou Dolní Dobrouč, zeptali se na karvinské Lipiny a navštívili hřiště v Berouně a jeho tým údržby… Hlavní událostí sezóny se stalo otevření nového hřiště PGA National Czech Republic (viz s. 24 až 33) a následně jeho nominace mezi nejlepší hřiště na světě v soutěži World Golf Awards, ve které soutěží s dalšími jedenácti výjimečnými hřišti z celého světa (hned pět z nich patří pod našeho provozovatele Troon International).

Nezapomněli jsme ani na již deváté pokračování seriálu Trávníky, významné choroby připravovaného Bohumírem Cagašem ve spolupráci s naší redakcí v duchu Je lepší vždy být připraven než překvapen, tentokrát pod názvem LDS - Suchá ohniskovitost (v odborné terminologii je tato travní nemoc někdy nazývaná Local Dry Spots, Hot Spots nebo Dry Patch). Doufáme, že i další příspěvky a křížovka o hezkou cenu z jihočeského Olešníku Vám přinesou užitečné informace, inspiraci nebo příjemný relax.

Přeji Vám pohodové čtení, neoslabenou chuť do práce i v době pandemie a hodně trávníkářských úspěchů!

Na závěr: Srdečně Vás zveme na tradiční Výroční turnaj ČSG do golfového
resortu Grabštejn, který se bude konat ve dnech 11. – 12. října 2020.


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan