ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


LET nově v Berouně

datum 16.07.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Události

Největší golfovou událostí roku na českých hřištích se stane Tipsport Czech Ladies Open 2020 od 28. do 30. srpna. Po loňské premiéře na Karlštejně se turnaj přesouvá do Beroun Golf Clubu, mění se z duálního podniku LET/LET Access na plnohodnotný status Ladies European Tour a zvyšuje prize money na 200 000 Eur. Především to bude první letošní turnaj evropské dámské elity na kontinentu, mimo Británii, kam se LET podívá a kde také obnoví svou sezonu, přerušenou kvůli pandemickému stavu. Tipsport Czech Ladies Open 2020 následuje v kalendáři LET bezprostředně po Ladies Scottish Open, kde sezona restartuje, a majoru Women´s British Open. Toto mimořádné postavení v kalendáři zajišťuje turnaji nejlepší možnou hráčskou účast ze zahraničí. Již více než měsíc před startem Tipsport Czech Ladies Open 2020 jsou mezi přihlášenými zvučná jména. Patří k nim vítězky celoročního žebříčku Order of Merit, Lee-Anne Pace (JAR) a Beth Allen (USA), stejně jako obhájkyně loňského titulu, Carly Booth ze Skotska. Další silné britské zastoupení představují mj. vítězky turnajů LET Annabel Dimmock, Becky Morgan, Florentyna Parker, Hannah Burke nebo Amy Boulden. Do Česka se vrací úspěšná Švédka Camilla Lennarth, stejně jako loňské překvapení, mladá Slovinka Pia Babnik. Uzávěrka přihlášek je 14 dní před startem turnaje, takže lze očekávat ještě další hvězdy. Českou reprezentaci by mělo tvořit až dvanáct hráček a z toho polovina nejlepších amatérek (k účasti českých hráček se budeme v následujících dnech vracet). Pro Beroun GC a jeho hřiště půjde o premiéru akce na nejvyšší evropské úrovni. „Jsem velmi rád, že po měsících nejistoty, způsobené globální zdravotní situací, můžeme ohlásit návrat jak českého turnaje, tak celé Ladies European Tour. Akce proběhne s opatřeními na ochranu zdraví všech zúčastněných podle norem našich i LET. Stoprocentní bezpečnost je pro nás prioritou. Rovněž mě těší pokračující podpora a spolupráce jak s titulárním partnerem, sázkovou společností Tipsport, tak nové partnerství s Beroun Golf Clubem. Rovněž ještě jednou musím poděkovat Golf Clubu Karlštejn za možnost uspořádat minulý ročník na jeho hřišti. Vážím si neocenitelné pomoci dalších našich partnerů a rovněž LET. Postavení turnaje nás zavazuje uspořádat špičkovou akci, která by měla být českým golfovém vrcholem roku,“ řekl promotér Luboš Koželuh ze společnosti Premier Sports CZ. První setkání pořadatelů s médii se uskuteční v Berouně v úterý 4. srpna, kdy také vyvrcholí návštěva turnajového ředitele, kterým je opět Joao Pinto. Samotný turnaj začne cvičnými koly v týdnu od 24. srpna. Ve středu 26. srpna se hraje Pro-Am, čtvrtek 27. srpna bude patřit posledními cvičnému kolu a od pátku 28. srpna odstartuje třídenní herní program Tipsport Czech Ladies Open 2020. Pro další informace kontaktujte: Ota Černý (produkce) cerny@premiersports.cz, Čeněk Lorenc (média) cenek.lorenc@gmail.com

Green 3/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

novým Greenem, kterým právě listujete, je mi opravdu ctí a velkým potěšením Vás provést, nejzajímavější materiály doporučit. Hodně nám záleželo, abychom do něho v roce, jehož průběh nikdo nečekal a přání „Hlavně hodně zdraví“ dostalo úplně jiný rozměr, přenesli i hodně toho co nejpovzbudivějšího ducha… Pevně věřím, že si vše příští rok bohatě vynahradíme!

Vaší pozornosti proto nejprve doporučuji jeden z hlavních materiálů čísla na téma Obměny a předávky strojů na českých golfových hřištích (mimo jiné v Berouně, Kácově, Molitorově, Darovanském Dvoře a na Čertově břemeni), zpestřený rozhovorem s pyšelským hlavním head greekeeperem Bohuslavem Shejbalem. Proč se na Loretě rozhodli pro sekačku Ransomes HM600? „Po sedmi letech bylo zapotřebí obměnit strojový park a nám se nabídla možnost nahradit dvě sekačky jedním strojem. Volba HM600 nám pomohla ve zrychlení času sečení semirafů o méně než dvě 2 hodiny a zkrácení sečení rafů o dva dny. Tato sekačka je výjimečná i tím, že si během tří až pěti minut můžete přenastavit výšku sečení. Oceňuji hlavně to, že nikdy neskalpuje trávník, má pěkný finiš mulčování a nezůstávají po ní žádné žmolky.“

Do zbrusu nových Poděbrad byste se pak mohli přenést materiálem Historické Poděbrady v novém kabátě – díky tomu, že tamní klub zahájil spolupráci s golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupném redesignu tohoto známého československého golfového hřiště, jehož počátky sahají až do roku 1961.

Pokračovat byste mohli přátelskou „návštěvou“ Grabštejna, který se měl stát dějištěm Výročního turnaje ČSG (plánovaný termín byl 11. – 12. října 2020). Měl zde konat. Pandemie si ale vymínila jeho zrušení, více než dvacetileté turnajové historii navzdory. Přitom ještě pouhé tři dny před startem jsme si s Janem Šefčíkem zatelefonovali a on nám do redakce popřál pohodovou cestu k nim na sever… Původně domluveného hostitele, majitele, hlavního greenkeepera a muže tisíce profesí v jedné osobě jsme se zeptali, jak se na vrcholné greenkeeperské společenské a sportovního setkání/klání těšil a co hlavně rozhodlo o volbě dějiště této pečlivě připravované a oblíbené tradiční akce. Jan Šefčík vždy patřil k jejím tradičním účastníkům. Vězte, že úspěšnou generálkou na nakonec neuskutečněný výroční turnaj se stalo srpnové turnajové klání přátel a bývalých účastníků projektu Vzděláním blíže k zeleni.

Dále si Vaší zvýšené pozornosti dovoluji upozornit na ocenění hřiště PGA National Czech Republic Oaks Prague, které získalo v 7. ročníku World Golf Awards dvě prestižní mezinárodní ocenění - Europe's Best Golf Course pro nejlepší evropské golfové hřiště roku 2020 a Czech Republic's Best Golf Course 2020. Nové hřiště na jihovýchodě od Prahy získalo tato ocenění pouze pár měsíců od svého oficiálního otevření letos v létě.

Ápropos, před Vánocemi vyjde betlémská hvězda (pojem z Matoušova evangelia, ve které je popsán příběh mudrců, kterým svítila na cestu k Ježíškovi). Po 397 letech! Jeden z mimořádných nebeských svítivých nebeských úkazů století zaznamenáme na obloze v pondělí 21. prosince. Bude jím seskupení Saturnu a Jupiteru, které patrně stojí za legendou o betlémské hvězdě. Oba planetární giganty se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla. Takovou konjunkci obou planet zase spatří za čtyřicet let až příští generace pozemšťanů.

Ať Vám zmíněná betlémská hvězda symbolicky co nejjasněji posvítí na čtení, či jen prohlížení stránek Greenu, a v novém roce přinese mnoho osobních, pracovních a trávníkářských úspěchů!


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan