ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Dostaví se tropy

datum 18.06.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Astronomické léto začne chladně a deštivě. Brzy se ale dostaví tropy. V závěru pracovního týdne i o víkendu bude počasí ovlivňovat oblast nízkého tlaku vzduchu, což bude znamenat četné srážky. V příštím týdnu se začne výrazně oteplovat a odpolední maxima budou v jeho závěru šplhat až ke 30 stupňům Celsia, řekla Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. V sobotu ve 23:43 začíná astronomické léto, teploty ani počasí tomu ale moc odpovídat nebudou - letošní letní slunovrat bude podle Honsové s teplotami kolem 20 stupňů nejchladnější od roku 2015. Ve čtvrtek bude převážně zataženo s deštěm či přeháňkami, které budou na jihozápadě trvalé. Očekávat se dají i silné bouřky. Odpolední teploty se dostanou na 20 až 24 stupňů, na jihozápadě bude nejvýše 18. V některých krajích vydatně prší. Meteorologové rozšířili výstrahu Zataženo až oblačno bude i v pátek. Opět musíme počítat s deštěm či přeháňkami a ojediněle opět s bouřkami. Ráno teploty klesnou na 15 až 11, odpoledne vystoupají na 16 až 20 stupňů. V sobotu bude nadále oblačno až zataženo, na většině území s deštěm či přeháňkami. Ranní minima klesnou na 14 až 10 stupňů, odpoledne vystoupají na 18 až 22 stupňů. Charakter počasí se začne měnit v neděli. Převládat bude oblačno až polojasno. Déšť či přeháňky se již budou vyskytovat pouze místy. Ráno teploty klesnou na 13 až 9, odpoledne se dostanou na 20 až 24 stupňů. Od pondělí začne počasí naplno ovlivňovat výběžek vysokého tlaku vzduchu, což bude doprovázeno nárůstem teplot. Po celý pracovní týden bude převážně polojasno. V pondělí se teploty dostanou na 22 až 26 stupňů a v dalších dnech budou postupně stoupat. V úterý se interval odpoledních maxim posune na 24 až 28 stupňů, ve středu na 29 a ve čtvrtek i pátek by již nejvyšší teploty měly atakovat hranici tropických 30 stupňů. Evropu čeká vlna veder, teploty vyšplhají až ke 40 stupňům

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan