ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Jak odstranit plevel

datum 28.05.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Zelené vzdělávání

Existují nejrůznější způsoby, jak v boji s plevelem vyhrát, od chemických postřiků až po náročné ruční plení. Chemické postřiky s sebou samozřejmě přinášejí riziko ohledně škodlivých účinků na naše zdraví. Pomocí motyky se lze plevele poměrně rychle zbavit ze záhonků, ale pokud nás trápí plevel například mezi dlaždicemi na příjezdové cestě či na dvorku, je boj s ním náročnější. Právě pro tyto případy se doporučuje vyrobit si speciální přírodní alternativy herbicidů. V boji se solí a octem plevel nemá šanci S plevelem mezi spárami dlaždic si lze rychle a snadno poradit pomocí roztoku octa se solí. Stačí smíchat dva litry vody s třemi litry bílého octa a následně v jejich roztoku rozpustit jeden kilogram soli. Dobře promíchejte a pomocí láhve nalijte do spár, kde vás plevel trápí. Nejlepší je tento roztok aplikovat za slunečného počasí, déšť by mohl totiž způsobit, že vám roztok steče do půdy k rostlinám a zahubí je, nikoli plevel. Jedlá soda si poradí i s mechem Kromě tohoto alternativního herbicidu existují i další prověřené a doporučovaní triky, které vám pomohou nad plevelem zvítězit. Obzvlášť úporného plevele s dlouhými kořeny se lze zbavit politím panákem vodky zředěným s půl litrem vody. Alkohol totiž plevel dehydruje a tím pádem zahubí. Kromě soli můžete použít i jedlou sodu či prášek do pečiva. Stačí připravit směs v poměru třiceti gramů jedlé sody na jeden litr vody a následně touto směsí opět polít spáry mezi dlaždicemi. Kromě plevele tento roztok skvěle funguje i v případě dalšího nezvaného hosta, mechu. Opět se nedoporučuje směs používat v přílišné blízkosti dalších rostlin či květin, neboť vysoká koncentrace bikarbonátu by je mohla poškodit. Nevíte, kam vylít vodu z brambor či co s přečtenými novinami? Pro mnohé překvapivé je zjištění, že na plevel dobře zabírá i vroucí voda, ve které jste vařili brambory, rýži či těstoviny. Stačí touto vroucí vodou plevel polít, dojde ke spálení jeho listů a škrob ve vodě poté pomůže se snadným odstraněním uhynulých rostlin i s kořeny. Pokud patříte mezi náruživé čtenáře novin či časopisů, můžete je po přečtení použít na boj s plevelem. Stačí, když noviny, časopisy či reklamní letáky mírně namočíte, pokryjete s nimi dlaždice s plevelem a následně noviny zatížíte například vrstvou pilin, kůry či zahradnického mulče. Plevel tímto způsobem zaručeně zadusíte. Pokud nemáte noviny, můžete stejným způsobem použít i igelitovou fólii.

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan