ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Jak odstranit plevel

datum 28.05.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Zelené vzdělávání

Existují nejrůznější způsoby, jak v boji s plevelem vyhrát, od chemických postřiků až po náročné ruční plení. Chemické postřiky s sebou samozřejmě přinášejí riziko ohledně škodlivých účinků na naše zdraví. Pomocí motyky se lze plevele poměrně rychle zbavit ze záhonků, ale pokud nás trápí plevel například mezi dlaždicemi na příjezdové cestě či na dvorku, je boj s ním náročnější. Právě pro tyto případy se doporučuje vyrobit si speciální přírodní alternativy herbicidů. V boji se solí a octem plevel nemá šanci S plevelem mezi spárami dlaždic si lze rychle a snadno poradit pomocí roztoku octa se solí. Stačí smíchat dva litry vody s třemi litry bílého octa a následně v jejich roztoku rozpustit jeden kilogram soli. Dobře promíchejte a pomocí láhve nalijte do spár, kde vás plevel trápí. Nejlepší je tento roztok aplikovat za slunečného počasí, déšť by mohl totiž způsobit, že vám roztok steče do půdy k rostlinám a zahubí je, nikoli plevel. Jedlá soda si poradí i s mechem Kromě tohoto alternativního herbicidu existují i další prověřené a doporučovaní triky, které vám pomohou nad plevelem zvítězit. Obzvlášť úporného plevele s dlouhými kořeny se lze zbavit politím panákem vodky zředěným s půl litrem vody. Alkohol totiž plevel dehydruje a tím pádem zahubí. Kromě soli můžete použít i jedlou sodu či prášek do pečiva. Stačí připravit směs v poměru třiceti gramů jedlé sody na jeden litr vody a následně touto směsí opět polít spáry mezi dlaždicemi. Kromě plevele tento roztok skvěle funguje i v případě dalšího nezvaného hosta, mechu. Opět se nedoporučuje směs používat v přílišné blízkosti dalších rostlin či květin, neboť vysoká koncentrace bikarbonátu by je mohla poškodit. Nevíte, kam vylít vodu z brambor či co s přečtenými novinami? Pro mnohé překvapivé je zjištění, že na plevel dobře zabírá i vroucí voda, ve které jste vařili brambory, rýži či těstoviny. Stačí touto vroucí vodou plevel polít, dojde ke spálení jeho listů a škrob ve vodě poté pomůže se snadným odstraněním uhynulých rostlin i s kořeny. Pokud patříte mezi náruživé čtenáře novin či časopisů, můžete je po přečtení použít na boj s plevelem. Stačí, když noviny, časopisy či reklamní letáky mírně namočíte, pokryjete s nimi dlaždice s plevelem a následně noviny zatížíte například vrstvou pilin, kůry či zahradnického mulče. Plevel tímto způsobem zaručeně zadusíte. Pokud nemáte noviny, můžete stejným způsobem použít i igelitovou fólii.

Green 2/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dočkali jste se – dočkali jsme se, září je tady a společně s ním i letní Green 2/2020. A nové číslo by mělo být už v říjnu na cestě do vašich poštovních schránek (samozřejmě v kvalitě a rozsahu, na který jste už téměř celých 20 roků zvyklí). Snad se vše zase brzy vrátí k normálu. Budeme i s Vámi v to doufat, i když třeba s tímto editorialem finišuji v době, kdy se tak rychle koronavirus v Česku ještě od března nešířil a Indie ohlásila přírůstek skoro 80 tisíc nově nakažených za 24 hodin. Jedná se o světový rekord, napsala agentura AFP (ten podle agentury předtím držely Spojené státy). Hodně smutný, dodávám.

Myslím, že ve vědecké obci zavládl konsensus, že se nám nepodaří virus eradikovat, úplně se ho zbavit. Občas budeme koronavirové epidemie zažívat. A kvůli nim třeba i hřiště zavírat/ukončovat činnost, k čemuž došlo například po 12. červnu v golfem zapálených Albrechticích. Dobrá zpráva ale určitě je, že drtivá většina lidí nemoc nedostane podruhé a tu malou část lidí, která onemocní, už neohrozí.

V dané souvislosti, bych však rád zmínil také myšlenky předsedy našeho svazu pana Michala Voigtsta z průběžně probíhajících jednáních výkonného výboru a dozorčí rady. „Diskutujeme v současné době mnoho otázek, které jsou zásadní pro orientaci ČSG do budoucna. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří i přes těžkosti, kterými si zajisté procházejí, nadále podporují naši organizaci a dávají tím tak dostatečný prostor k diskusím o její další orientaci, fungování, směřování a změnám ve smyslu zefektivnění činnosti.“

Každopádně, letní Green, který právě držíte v rukách, může svým pestrým obsahem připomínat ohlédnutí či „výlet“ do české golfové, resp. greenkeeperské historie, prvních měsíců letošního roku. Ohlédli jsme se za konferencí České golfové federace, pyšelským turnajem Slunovrat, „potěžkali“ Čertovo břemeno, objevili zbrusu novou Dolní Dobrouč, zeptali se na karvinské Lipiny a navštívili hřiště v Berouně a jeho tým údržby… Hlavní událostí sezóny se stalo otevření nového hřiště PGA National Czech Republic (viz s. 24 až 33) a následně jeho nominace mezi nejlepší hřiště na světě v soutěži World Golf Awards, ve které soutěží s dalšími jedenácti výjimečnými hřišti z celého světa (hned pět z nich patří pod našeho provozovatele Troon International).

Nezapomněli jsme ani na již deváté pokračování seriálu Trávníky, významné choroby připravovaného Bohumírem Cagašem ve spolupráci s naší redakcí v duchu Je lepší vždy být připraven než překvapen, tentokrát pod názvem LDS - Suchá ohniskovitost (v odborné terminologii je tato travní nemoc někdy nazývaná Local Dry Spots, Hot Spots nebo Dry Patch). Doufáme, že i další příspěvky a křížovka o hezkou cenu z jihočeského Olešníku Vám přinesou užitečné informace, inspiraci nebo příjemný relax.

Přeji Vám pohodové čtení, neoslabenou chuť do práce i v době pandemie a hodně trávníkářských úspěchů!

Na závěr: Srdečně Vás zveme na tradiční Výroční turnaj ČSG do golfového
resortu Grabštejn, který se bude konat ve dnech 11. – 12. října 2020.


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan