ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Zvířátkové pranostiky

datum 16.03.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Pranostiky se týkají nejen ptáků, ale koček, komárů, medvědů, krav i jezevců. A rozmary počasí tu byly již před staletími… Každý z nás má zcela určitě únor spojený se skřivánkem. Však znáte to spojení Hromnic se skřivánčím vrzáním. Někteří si možná vybaví onu bajku se stejným podtextem. Tu o skřivánkovi, který na Hromnice vylétl, zpíval, zmrzl a padl ztuhlý na zem. A jaké měl štěstí, že kolem šla kráva a jeden teplý kravský „koláč“ upustila právě na skřivánka; ten v teple kravího trusu roztál, pookřál, vystrčil hlavičku a zpíval dál. Což, jak se ukázalo, neměl dělat, protože okolo letící jestřáb ho spatřil, vytáhl a sežral. A jaké že z toho plynulo naučení? Přece to, že si 1) nemáme dávat závazky, na které nestačíme, 2) že když se na nás někdo (s odpuštěním) vy...., tak to s námi ještě nemusí skončit špatně, 3) jsme–li v tom až po krk, není radno si zpívat, a konečně 4), když nás z toho někdo tahá, ne vždycky to musí myslet dobře. Kočičí pranostiky I venkovské kočky umí předpovídat počasí Skřivánek není jediné zvířátko s únorem pranostikou spojené. Vezměte si třeba takovou kočku. Nesejde na tom, zda to je kočka „an sich“ nebo kocour, neřku–li nezkušené kotě. Leží–li kočka v únoru na slunci, v březnu poleze za kamna. Můžete si to vyzkoušet a odpozorovat na vlastních kočkách, máte–li jaké a navíc „venkovské“. Kočkám v bytě, neřku–li v paneláku, je to jedno. Ty nanejvýš sledují, jestli se někam nebalíte, třeba na chalupu, a nepřipravujete pro ně přepravku. To pak některé zalezou pod postel nebo pod skříň a jsou k nevytažení a jiné se div samy nenacpou do přepravky, už jen aby byly venku a užívaly si volného prostoru. A občas i myšek. Komáří předpovědi Dalším pranostikálním zvířátkem jsou komáři. Když vás v únoru pošimrají za ušima, namoutě že v březnu poběžíte do tepla s namrzlýma ušima. Někdejší autoři takových průpovídek měli letité zkušenosti, ze kterých vyplývalo, že se neblíží ani globální oteplování ani nová doba ledová, jak tvrdíme my, vědecky poučení. Oni totiž věděli, stejně jako zpívá Spiritual kvintet, že svět s námi houpá a jednou je tak a jindy onak. Že stejně jako to je s únorovou kočkou a komáry, je to i s průpovídkami, co srpen nedovaří, září nedopeče, a že by bylo nejlepší, kdybychom ve spirituálím duchu spíš my houpali se světem, než abychom to nechali jen na něm. Text: fejeton, Václav VĚTVIČKA

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan