ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Václav Větvička o plevelu

datum 04.03.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Jedna kokoška pustí do světa za jediné léto tisíce semen. A sucho jí vůbec nevadí, ba právě naopak. Zničí její konkurenci a kokoška pastuší tobolka jen vzkvétá. Prostě, vzletně a jasně: kokošku penízkem nezaplatíšl Poněkud sušší léta poznamenaly naši přírodu nemalou měrou. Vidím to nejen u nás, ve štiřínském parku, kde mimo udržované a zavlažované plochy bylo místo zelena žluto až bělavo – ale denně to vidím i při procházce s Arnoštem podél Vltavy. Arnošt je velššpringršpaněl, krásný pejsek, který dodává mému mírně povadlému srdci potřebný pohyb. A právě kousek od jezu, který stojí v cestě Vltavě na jižním okraji Prahy, chodíme po takovém svážku, vršíčku nebo stráňce, kde po trávě není ani památky, třebaže se tam léta zelenala. Dokonce ani ta lipnice roční, nezmar a pária mezi rostlinami (nejen travami), tu dává vědět, že se po ní země slehla. Ne tak po rozetách kokošky pastuší tobolky. I za největšího sucha tam byly kokoščiny rozety jako na výstavě. A stejně tak u mne doma hned za vraty, jedna rozeta za druhou, jedna kokoška vedle první. Sněhu moc nebylo a tak, ač jsem lenil, se mi zelenalo. Kokoškami. Není se co divit, kokošky jsou plodné. Před lety jeden ze sovětských vědců (náš vzor) spočítal produktivitu silnějšího trsu kokošky pastuší tobolky na 73 tisíc semen za rok. Jiní badatelé, nejsouce puzeni touhou po nej – výsledcích, tedy zejména ti západoevropští, byli skromnější. Co kokoška, to 4500 semen. Číhající semena Kokoška pastuší tobolka, Capsella bursa-pastoris z čeledi brukvovitých, je ozimá resp. jednoletá bylina. Rozety, o nichž jsem se zmínil, prozrazují tu její ozimost. Vytvoří se na podzim, na jaře kokoška vyroste, vykvete, zaplodí a skončí. Rozmnožuje se jen semeny – jak se na terofyt, tj. jednoletku sluší – a jak uvedeno, nijak to potomstvo nelajdá. Navíc, jak svého času zaznamenal dr. Miloš Deyl, dlouholetý přednosta botanického oddělení Národního muzea, má kokoška zvláštní strategii klíčivosti. Klíčí tzv. nepravidelně – ale to jen z našeho lidského hlediska. Ona, jako by věděla, že chce-li obstát (ba zvítězit) tak s tím klíčením musí polehoučku. Na podzim vyklíčí jen část semen; údajně dokonce vyžaduje roční klíční odpočinek. Což by sotva souviselo se suchem jinak než tak, že zaschlé trávy nabídly kokoškám „lebensraum“, životní prostor a zbavily je své konkurence. Kokoščina semena si někdy dávají na čas, a tak třeba, uložena v půdě, vydrží až 68 měsíců, víc jak pět a půl roku, čekat uložená v půdě. Pokud jsou „uložena“ v suchu, tak v příhodné chvíli a prostředí dokážou vyklíčit i po 7 až 11 letech!

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan