ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Přichystejme se na teplo

datum 18.02.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Zima letos nebyla a už ani nebude. Obavy z toho, že s příchodem jarních měsíců bude zima dohánět to, co zameškala v lednu a únoru, jsou liché, píše server týdeníku Focus s odkazem na modely německé meteorologické služby (DWD). Předpovědní modely počítají s tím, že v Evropě by březen, duben i květen měly být teplotně nadprůměrné o 0,5 až jeden stupeň. Vydatné deště by měly přijít v dubnu. „Nyní numerické modely ‚vidí‘ předpovědi do konce února a ten, kdo se přece jen těšil na to, že bude alespoň několik dnů v nížinách ležet sníh, ten bude zklamaný. Celodenní mrazy nepřijdou,“ řekla Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. Jaro ale podle jejích slov ještě odstartovat nelze. Komplikuje to i skutečnost, že meteorologie nemá definovanou jarní teplotu. „Meteorologické jaro startuje 1. března, ale právě v březnu ještě zima v Česku kolikrát dohání zimní počasí. To se stalo například v roce 2013, kdy na konci března byla na východě území sněhová kalamita, nebo březen 2006, kdy v polovině března napadlo i v Praze nejvíce sněhu za celou zimu,“ uvedla Honsová. Ačkoliv se predikce zpracovávané různými světovými centry musejí brát s rezervou vzhledem ke vzdálenosti předpovědního období, zatím všechny počítají na období jara s příznivými teplotami. „Institut IRI očekává ve střední Evropě od února do dubna teploty spíše nadprůměrné,“ uvedla Honsová. Americké centrum NCEP podle jejích slov v poslední predikci uvádí, že období od března do května bude teplotně nadprůměrné. „To ale neznamená, že k nám ještě v březnu nebo v dubnu po přechodu studené fronty nepronikne na několik dnů studený vzduch,“ upozornila Honsová.

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan