ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Byla to velká změna

datum 18.12.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Česká golfistka Klára Spilková bude hrát i příští sezónu na LPGA Tour. Už nyní se čerstvě pětadvacetiletá hráčka, která převzala v neděli večer cenu pro nejlepší českou profesionálku, nemůže dočkat, až znovu vlétne do turnajů a prodá zkušenosti z prvního „amerického“ roku. Co vás první rok na LPGA naučil? Byla to především změna životního stylu, a tak jsem si prvních pár měsíců zvykala, jak to všechno vlastně zorganizovat. Jak skloubit, že si najdu tým v Americe a budu mít i ten v Česku. Chvíli to trvalo, ale ke konci sezóny si to po dvouměsíční pauze všechno hezky sedlo a z konce sezóny jsem měla velkou radost. Jak jste zvládla přechod z Evropy do USA? Bylo to pro mě velký vystoupení z komfortní zóny, kterou jsem měla tady i na Ladies European Tour. Moc jsem nevěděla, do čeho jdu a dokud si to nezažiju, tak to nevím. Odjela jsem tam nadšená a trošku mě to hodilo zpátky, což ale bylo moc dobře. Byla to velká škola - zařizování nového života a většinou jsem na to byla sama. Zjistila jste, že patříte na LPGA? Měla jsem štěstí, že jsem tam v minulosti pár turnajů hrála, ale když hrajete každý turnaj, tak je to o tom si hodně věřit a mít v sobě, že na to máte. I když se zrovna nedaří, tak jít dál. A poslední měsíce jsem to tam měla. Rozhodně to letos bylo velké sebepoznávání. Jaký je vlastně golf na LPGA? Je hodně vyrovnaný. Musíte najít svoji hru a pracovat úplně na všem a ve všem být dobrý. Není skulinka, kterou je možno v tréninku vynechat. Hráčky během nedělního večera říkaly, že chtějí jít ve vašich stopách na LPGA. Co tomu říkáte? Je to moc příjemné. Dřív říkaly, že chtějí na LET a teď už rovnou na LPGA. Je fajn, když někdo ukáže, že se to dá a je to možný. Jsme malá golfová země a potřebujeme mladým ukázat cestu. Ano, stojí to moc úsilí a práce, ale když máte srdce, všechno je možné. Takže jste taková průkopnice… Beru to jako velkou výhodu, protože mě to motivuje. Doufám, že další hráčky přijdou, ale pro mě je velkou motivací být první u nás a třeba i jednou ve světě. Máte nějaké novinky z vašeho týmu? Od půlky sezóny mám nového caddyho (Američan Wiliam St. Onge), našla jsem si v Americe nového fitness kouče a asi tam budu potřebovat i nového trenéra. Uvědomila jsem si, že musím mít tým na obou místech. S Lukášem (Martincem) však pořád budu trénovat. Jaké jsou vaše výhledy do roku 2020? Jsem ráda, že jsem si uhrála kartu. Začínám trénovat a věřím, že začátek sezóny bude dobrý. Určitě je hlavní dostat se na olympiádu a zahrát jak nejlíp umím. Jaký program plánujete okolo olympiády? Možná jeden turnaj před vynechám, protože do Japonska je to dlouhé cestování. Ale uvidíme, jak se sezóna bude vyvíjet. Je tam stále ještě spousta otazníků. Kde odstartujete sezónu 2020? Úplně to také ještě nevím. Určitě plánuji turnaje v Austrálii, ale je tam předtím nový turnaj na Floridě – na start však může pouze 108 hráček a netuším, zda se tam vůbec dostanu. Doufám, že ano – už proto, že to není daleko od místa, kde bydlím.

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan