ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Extrémně teplé Vánoce

datum 17.12.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Rozkvetlé jarní květiny a teploty typické pro oblast Středomoří. Tak bude vypadat počasí o letošních vánočních svátcích ve střední Evropě. Přitom meteorologové očekávali, že o Vánocích se mělo ochladit, a některé předpovědní modely počítaly dokonce se sněžením, píše server týdeníku Focus. Příčina jarního počasí tkví v atmosféře, ve výšce 10 kilometrů. Na svědomí ho má jet stream neboli tryskové proudění. To neobíhá kolem planety v kruhovém prstenci, ale různě se zahýbá a stáčí ve směru od jihu k severu. Zvlnění jet streamu způsobují tzv. Rossbyho vlny. V určitých případech mohou být tak silné, že zastaví postup tryskového proudění. To pak vyvolá situaci, kdy oblast tryskového proudění je stacionární a vede k extrémům v počasí. Pokud jsou meandry jet streamu vyklenuté k jihu, vyvolávají proudění studeného vzduchu od severu. Vánoční dny budou mrazivé a možná se dočkáme i sněhu. Naopak meandry vyklenuté k severu přitahují od jihu horký vzduch, což se děje nyní. Důsledkem jsou neobvykle vysoké teploty. V sousedním Německu by se měly v úterý teploty vyšplhat až ke 20 stupňům. Do konce týdne by se měla rtuť teploměru dostat až 15 stupňům. Letošní prosinec by tak měl být v Německu nejteplejším v historii tamějšího měření. Ani Česká republika nebude výjimkou. „Čeká nás výrazně teplotně nadprůměrný týden, budou padat i rekordy,“ uvedla Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. Podobně teplo bylo před Vánoci naposledy v roce 1989. „Extrémně vysoké průměrné denní teploty by měly v Česku panovat zejména v úterý a ve středu, a to v kombinaci malé oblačnosti, teplého jižního až jihozápadního proudění a tzv. fénového efektu,“ uvedla Honsová Vysoké teploty se budou projevovat také v horských oblastech. „V první polovině týdne očekáváme teploty v 1000 m kolem 8 °C. V hladině 850 hPa, tj. 1500 m, teplota vystoupí až k 15 °C. Sníh, který napadl v horských oblastech, bude tát,“ dodala meteoroložka. Zda dorazí zima po Vánocích, je zatím velká neznámá. Většina předpovědních modelů počítá s tím, že by teploty měly klesnout a počasí by se mělo vrátit k normálním hodnotám běžným pro dané období. Existují však i modely, které naznačují razantní ochlazení po 27. prosinci.

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan