ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Poprvé bude udělena Cena ČSG

datum 14.12.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Letošní 24. Večer českého golfu bude v lecčem průlomový. Nejen že Česká golfová federace ocení vedle nejlepších amatérských hráčů také profesionály, ale poprvé se výrazně podívá i mimo hráčské kategorie. Mimo jiné záštitou nad Cenou ČSG. "Dohodli jsme se na principu, který by měl v rámci Večera českého golfu s ohledem na snad nově vzniklou tradici probíhat. Bylo zde hodně večerů, na kterých ani nepadlo slovo greenkeeper, přestože jsme jako svaz členem federace a jsme velmi činní," říká Michal Voigts, předseda Českého svazu greenkeeperů a dlouhodobě jedna z nejvýraznějších tváří domácího greenkeepingu. Některé možnosti, jak by se čeští greenkeepeři na akci prezentovali, se sice už v minulosti probíraly, nikdy ale k ničemu nedošlo. Až letos, kdy se celý galavečer představí v novém a ze Slovanského domu ho bude v neděli 15. prosince vysílat od 20:15 v přímém přenosu stanice Golf Channel. "Když přišel požadavek, abychom se na letošním večeru nějakým způsobem prezentovali, tak jsme to uvítali, protože přiznávám, že jsme dlouhodobě tlačili na to, abychom se mohli prezentovat v rámci některého z oficiálních výstupů České golfové federace," dodává Voigts. ČSG sdružuje většinu greenkeeperů působících na českých hřištích, kterým z vlastní iniciativy zajišťuje kompletní vzdělávání v oboru a stará se i o úplné nováčky, kteří do oboru přijdou. Zájemci dokonce mohou získat dva stupně certifikátů, které jsou uznány na MŠMT v rámci Národní soustavy kvalifikací. "Jsme rádi, že už minulé, ale hlavně současné vedení ČGF si uvědomuje, že greenkeepeři jsou nedílnou součástí rozvoje byznysu v českém golfovém prostředí a že je potřeba je také trochu zviditelnit," těší Voigtse nově vyvinutý zájem o propagaci prostředí, ve kterém vystupuje. V neděli 15.12. tak v pražském Slovanském domě dojde poprvé na Cenu Českého svazu greenkeeperů, kterou zaštítí Česká golfová federace. Ta přitom v posledních letech začala svaz podporovat mimo jiné také finančně, třeba zajišťováním letenek pro lektory na zahraniční akce. Cena pak připadne oceněnému za celkový přínos oboru, kterému dlouhodobě napomáhá, nebo v minulosti pomáhal v jeho rozvoji či významě přispěl k činnosti svazu. Nemusí se tak ve finále jednat o greenkeepera, ale o kohokoliv, kdo se zasloužil třeba o posun v péči o trávu, vymyslel nový ekologický způsob hnojení nebo vynalezl sekačku s nulovou uhlíkovou stopou, kdybychom se chtěli držet příkladů z dnešní doby. "Greenkeeping není disciplína, která by se měla ohodnocovat slovem nejlepší. Nelze zde bodově hodnotit estetiku, jako třeba u krasobruslení. A bylo by nešťastné lacině vyzdvihnout jméno některého z aktivních greenkeeperů z našich nejlepších hřišť, kde jsou podmínky pro práci úplně jiné než na lidové devítce mimo velká města," dodává Voigts s tím, že oceněného letos vybere výkonný výbor, který má největší povědomí o tom, kdo a jak se o rozvoj greenkeepingu v Česku zasloužil. Text Honza Fait, blíže GREEN 4/2019

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan