ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Češi lámou osobní rekordy

datum 05.12.2019 vlozil ČGF ČGF kategorie Zajímavosti

V závěru roku se už příliš turnajů nehraje ani v zahraničí, ohlédnutí za postavením českých reprezentantů na světových žebříčcích se tak letos už výrazně nezmění. Jména nejlepších amatérů i profesionálů zůstávají sice bez velkých změn, ovšem letošní posun řady z nich si zaslouží velkou pozornost. Rolex Women’s Ranking Nejlepší česká profesionálka Klára Spilková odehrála svou první sezónu na okruhu LPGA a i přes delší zdravotní pauzu v průběhu sezóny si kartu na nejvyšší ženský okruh udržela. V žebříčku Rolex Women’s World Golf Rankings jí právě patří 367. místo. Druhou nejlepší Češkou v ženském profesionálním žebříčku je amatérka Tereza Melecká (711.). První tisícovku mezi českými hráčkami uzavírají Kateřina Vlašínová (725.), amatérka Patricie Macková (843.) a Karolína Vlčková (850.). Hodnocení dalších českých hráček v žebříčku: Tereza Koželuhová (1063.), Hana Ryšková (1080.), Šideri Váňová (1090.), Jana Melichová (1108.), Sára Kousková (1158.) a Lucie Hinnerová (1171.). Official World Golf Ranking Ondřej Lieser vede české golfisty v mužském světovém žebříčku Official World Golf Ranking na 504. místě. Jan Cafourek (926.) ho doplňuje v nejlepší tisícovce. V TOP 1500 figurují amatér rovněž Vítek Novák (1164.), Stanislav Matuš (1396.) a amatér Petr Hrubý (1461.). Mezi TOP 2000 nalezneme také Filipa Mrůzka (1756.) a Aleše Kořínka (1923.), 2005. místo aktuálně patří Michalu Pospíšilovi. Světový amatérský žebříček WAGR Do výšin světového amatérského žebříčku zamířilo několik českých amatérů a amatérek, kteří mají za sebou velmi úspěšný podzimní semestr v zámoří. Příští rok se sestavování žebříčku WAGR bude měnit. Celkem je aktuálně na žebříčku 46 českých žen a 44 mužů. Ženy Nejlepší česká amatérka Sára Kousková je právě na 53. příčce ženského pořadí, což je její nejlepší umístění v kariéře. V elitní stovce ji doprovází Jana Melichová (95.), která se v letošní sezóně pohybovala na pomezí nejlepší stovky. V TOP 200 jsou také Tereza Melecká (108.) a Kristýna Frýdlová (175.). V nejlepší pětistovce je dalších pět Češek: Gabriela Roberta Vítů (251.), Patricie Macková (256.), Hana Ryšková (279.), Marie Luňáčková (324.) a Františka Luňáčková (457.). V tisícovce figurují také Tereza Koželuhová (563.), Sarah Hricíková (735.) a Agáta Vahalová (992.). Muži Také nejlepší český amatér Jiří Zuska dosáhl ke konci roku svého dosavadního maxima, a tím je 143. místo v mužském světovém amatérském žebříčku. V první dvoustovce ho doplňuje Václav Tichý (186.), mezi 500 nejlepšími figurují také Matyáš Zapletal (370.) a Petr Hrubý (493.). V TOP 1000 dále působí David Benák (603.), Gordan Brixi (759.), Filip Ráža (798.) a Hynek Groh (809.). Text, kontakt: Klára KUCHAŘOVÁ, www.cgf.cz

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan