ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Golfovou dotaci už nikdy!

datum 24.10.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Jak se daří golfovému byznysu u nás? V posledních letech stagnuje. „My jsme stavěli hřiště na Slapech v době tak zvaného bankovního golfu. Každá firma potřebovala pořádat velký turnaj, za což se utrácely statisíce korun. Po krizi – po roce 2009 – se situace hodně změnila. Firmy přestaly utrácet peníze nesmyslně a rozpočty na golfy se razantně snížily,” vysvětluje Dana Bérová, investorka a bývalá ministryně informatiky. Přesto manažerka rezortu Andrea Šálová mluví o tom, že přes silnou konkurenci hřišť kolem Prahy se drží: „Hospodářsky jsme na tom celkem dobře, držíme se nějakým způsobem v černé nule,“ řekla v pořadu Ženský byznys. Dana Bérová podnikatelka, investorka bývalá ministryně informatiky bývalý manžel Jan Dobrovský, vlivný lobbista, mají syna Kryštofa současný partner Jiří Malý, kardiochirurg, mají syna Davida V České republice je aktuálně 107 znormovaných hřišť – za minulý rok přibylo jedno. Z toho jsou podle České golfové federace dva rezorty s 36 jamkami, čtyři areály s 27 jamkami, 45 osmnáctek a 56 devítijamkových hřišť. Golfistů u nás ubývá, na druhou stranu základna mládne. Česká golfová federace v tuzemsku registruje za loňský rok 53 252 hráčů. To je o 460 golfistů méně než předchozí rok. Ze statistik České golfové federace za rok 2018: Česká golfová federace sdružuje 184 klubů (-2 oproti roku 2017), vzrostl však počet Tréninkových center mládeže na 28 (+2). Mírně klesal počet oficiálních turnajů – zatímco v roce 2017 se odehrálo 6216 turnajů, v roce 2018 jich bylo 6081 (-135). Přibylo mladých v kategoriích do 18 i 21 let. Aktuálně 6595, což je 12,38 % z celkového počtu. Ze všech sledovaných kategorií nejvíce přibylo golfistů právě v nejmladší kategorii do 18 let – nárůst o jedno procento. Dotace už nikdy! Byla to chyba Při stavbě golfové klubovny využili dotaci 10 milionů korun. „Když se na to dívám zpětně, tak už bychom o ni nepožádali, protože nás to stálo hrozně moc úsilí, zpozdili jsme se o půl roku s výstavbou, pak musíte mít hodně složitě nastavený kontrolní mechanismus a do dneška nám chodí kontroly, které počítají i kachličky v kuchyni – jestli je jich tam skutečně tolik, kolik bylo v projektu. Takže si myslím, že ekonomicky to nebylo úplně dobré rozhodnutí. Kdybychom si tenkrát ty peníze třeba půjčili, byli bychom mnohem rychlejší a asi i levnější,” uzavírá Dana Bérová.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan