ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Kolo za 59 ran

datum 25.09.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Kolo za 59 ran? Kevin Chappell se stal na Greenbeer Classic desátým hráčem historie. Obsadil sice nakonec až dělené sedmačtyřicáté místo, přesto ale na sebe strhl při letošním prvním turnaji sezony na PGA Tour možná i o něco víc pozornosti, než celkový vítěz Joaquin Niemann z Chile. Důvod? Druhé kolo, kterým se Američan bez nadsázky výrazně zapsal do golfových dějin. Třiatřicetiletý Chappell se přitom teprve v listopadu vypořádal se zdravotními potížemi, kvůli bolesti zad prakticky celý rok soutěžní golf nehrál. Možná i proto byl na start nové sezony pořádně nažhavený a na tradičním klání v Západní Virginii to předvedl ve druhém kole. Už když postupně zapsal málokdy vídaných devět birdie v řadě, média zbystřila a bylo jasné, že se rodí něco unikátního. Výsledek? Kolo za 59 ran, jinými slovy, magická hranice šedesáti úderů na osmnáct jamek byla na PGA zase jednou prolomena. Aby bylo jasno, nejde přitom o žádnou maličkost - něco podobného se totiž zatím stalo teprve pojedenácté v celé golfové historii. A protože existuje hráč, který podobný kousek dokázal dokonce dvakrát (je jím Jim Furyk, který také nadále drží rekord na jedno kolo na Greenbeer Classic výsledkem 58), stal se Chappell desátým golfistou, který na PGA Tour do skórkarty zapsal výsledek začínající pětkou. Američan si byl historické šance dobře vědom už na hřišti během hry a ruchové mikrofony dokonce zachytily, jak svému caddymu říká: „Dneska chci udělat 57!" Absolutní rekord ale odolal, na posledních dvou jamkách zahrál Chappell „pouze" pary, přesto se nesmazatelně zapsal do historie. Další dvě kola už mu tolik nevyšla a jeho turnajová bilance vypadala následovně: 71/59/73/72. Fanoušci na sociálních sítích ovšem hned neopomněli připomenout, že na rozdíl od svých předchůdců dosáhl Američan úspěchu na hřišti s parem 70, nikoli 72 ran. Ti vtipnější pak také konstatovali, že Chappell je podle všeho alespoň držitelem kuriózního primátu: je totiž prvním hráčem v historii, který podobný výsledek zahrál s bradkou – předchozí držitelé „pětkového" skóre totiž prý byli buď úplně dohladka oholeni nebo maximálně oknírovaní...

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan