ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Pro Golf Tour se spoustou novinek

datum 14.08.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Celá řada novinek a zpestření čeká na profesionální i amatérské hráče golfu v závěru prázdnin na hřištích Karlovy Vary a Sokolov. První novinkou je použití dvou hřišť pro společný podnik s německou sérií Pro Golf Tour. Právě tato unikátnost umožní uspořádat netradiční pětidenní golfovou show. Krom 156 hráčů turnaje třetí evropské ligy hraného pod názvem EXTEC CzechOne Open by Atomic Drinks (23. – 25. 8.) si na své přijde ještě celá paleta hráčů dalších kategorií a výkonností. Nejzajímavější součástí programu, který by byla škoda nazvat doprovodným, je třídenní CzechOne Open by JuCad otevřený pro profesionální i amatérské hráče. Netradiční je již uspořádání cen (200.000,-) – střídají se finanční a věcné odměny – o ty věcné se postaral partner JuCad. Startovní pole vystřídá v prvních dvou dnech (tj. 23. a 24. 8.) obě hřiště, finále proběhne v neděli 25. srpna na hřišti Sokolov. ¨ Šéf promotérské společnosti CzechOne Pavel Krenk (na snímku) ke kombinovanému turnaji říká: „Líbí se nám formát turnaje v Berouně, chceme oslovit podobný typ hráčů. Je zde velká spousta nadaných amatérů se single handicapem, kteří by se mohli rovnocenně postavit většině profíků, takže jim čelit této výzvě rádi umožníme. Jde o první ročník, neodhadneme zájem, a tak pracujeme s myšlenkou, že cut nastavíme na 80 hráčů. A protože chceme, aby provázání s turnajem Pro Golf Tour a naší třídenní kombinovanou PRO/AM akcí bylo co nejužší, uvažujeme i o variantě, že by si třetí – finálový - den zahráli i hráči, kteří neprojdou na Pro Golf Tour cutem. Stejně očekávají, že je pro ně neděle hracím dnem, takže mohou zpestřit startovní pole a svým startovním poplatkem (v plné výši!) podpořit budget „menší" akce". Více o kombinovaném turnaji na stránkách www.czechone.cz. Promotér Česká 1 využil dvě dějiště akce dále k tomu, že se v rámci programu odehraje tradiční Media Cup, Turnaj partnerů a čtyři menší komerční turnaje. Hlavní turnaj EXTEC CzechOne Open by Atomic Drinks se hraje o prize-money ve výši 30.000 Eur a již dnes (1. 8.) má plné startovní pole 156 lidí a dalších deset hráčů je na čekací listině. Cvičná kola odehrají hráči PGT 21. a 22. srpna mezi 7,30 a 10,00.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan