ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


O české mezinárodní tituly

datum 08.08.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Události

Skvělá konkurence bude k vidění během následujících čtyř dnů na Czech International Amateur Championship presented by Raiffeisenbank. V Golf Resortu Karlovy Vary Do Karlových Varů se sjela na Mezinárodní mistrovství ČR na rány atraktivní a bohatá konkurence, která dokonale prověří nejlepší domácí golfisty a golfistky. Ostatně už složení hráčské listiny (145 startujících) naznačuje dramatickou podívanou. S nejvyšším handicapem do soutěže vstupuje a bude jednou ze spolufavoritek Tereza Melecká (+5,2), která o víkendu zazářila na turnaji Amundi Czech Ladies Challenge na Konopišti, kde v těžké profesionální konkurenci obsadila druhé místo. V polovině července navíc získala český juniorský titul. Jenže s vysokými cíli dorazily i další české reprezentantky – nejlepší Češka na světovém žebříčku Sára Kousková, Jana Melichová, dorostenecká mistryně Patricie Macková, Tereza Koželuhová, Hana Ryšková, Kristýna Frýdlová a další, po výkonech v minulém týdnu na Konopišti je však třeba počítat i s dalšími mladými hráčkami. Pro některé z českých hráček to bude navíc poslední letní turnaj na evropské půdě, protože v druhé polovině srpna se začnou znovu přesouvat k zahájení akademického roku na americké univerzity. Podobné to je rovněž se soutěží mužů, kterým navíc dorazí velmi silná zahraniční konkurence. V Berouně, kde byl nejlepším amatérem na turnaji WG Czech Open, se o víkendu ve výborném světle již podruhé během léta předvedl Vítek Novák, ale totéž platí o Filipu Rážovi či Adamu Balatkovi. Během předchozích letních turnajů ukazovali výbornou formu také dorostenecký vicemistr Václav Tichý, juniorský šampión Petr Janík, či Matyáš Zapletal, který vyhrál turnaj před dvěma lety. Loňský titul nebude obhajovat Šimon Zach, který v minulém týdnu odehrál první turnaj coby profesionál. Mezi ženami před rokem vyhrála Jana Melichová. Po druhém kole bude cut - do třetího a čtvrtého kola postupuje u mužů 48, u žen 24 nejlepších včetně dalších se stejným výsledkem. Ředitelem soutěže je Dalibor Procházka, hlavním rozhodčím Michael Jon, rozhodovat budou rovněž Vítězslav Štrouf, Jiří Kaminský a Jiří Kubelík. Kontakt a bližší informace: Petr Halaburda, www.cgf.cz

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan