ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Historický den českého golfu

datum 03.08.2019 vlozil Čeněk Lorenc kategorie Události

Takový den český golf nepamatuje. Pátek 2. srpna 2019 vejde do historie jako nejúspěšnější vůbec: na Amundi Czech Ladies Challenge postoupilo cutem 18 domácích hráček z 28 startujících! To je na míle jedinečný rekord nejen při LET Access Series, ale na jakémkoli profesionálním turnaji, kde se něco takového ještě nestalo. O úspěch se přitom největší měrou zasloužily amatérské hráčky. Těch prošlo do finále šestnáct ze čtyřiadvaceti! Loni přitom byly v cutu na Konopišti jen dvě hráčky, amatérky. Už dopoledne hrály amatérky fantasticky: loni druhá Tereza Melecká si zapsala 70 ran a celkově 5 pod par. A teprve 15letá Tatiana Boháčová zopakovala svých čtvrtečních 70 ran na celkových 4 pod par! Nejlepší dopolední výsledek z domácích zahrála 17letá amatérka Jana Csicsayová: 69 ran (-3). A to byla po 12. jamce už na 6 pod par, jenže pak měla bogey na třinácté, čtrnácté (obě trojputty) a také sedmnácté jamce, kde přestřelila green vinou špatné volby hole. Oproti čtvrtku se poslední divoká karta turnaje zlepšila o sedm ran. A pak přišel odpolední atak: třikrát 68 ran! Zahrály je profesionálka Kateřina Vlašínová a amatérky Sára Kousková a Tereza Koželuhová. Melecká s Vlašínovou se na minus pěti dělí o 3. místo, o ránu za dvojicí Hayley Davis (Anglie) a Chloe Williams (Wales). Dělené 6. místo s minus 4 patří Boháčové s Koželuhovou a devátá je Hana Ryšková na 3 pod par. "Nedala jsem dva metrové putty, jeden do birdie a jeden do paru. Útočila jsem, přihrávala jsem dobře, ale putty nechtěly padat, i když jsem se cítila líp než včera," řekla Melecká, která měla jediné bogey na tříparové šestnáctce. "Na finále se moc těším, chci si to užít stejně jako loni. S druhým místem jsem loni byla spokojená. Nejsem nijak náročná." Boháčová dala dvakrát dvě birdie za sebou, na druhé devítce měla dvě bogey. "Každé kolo může být ještě lepší, ale takový výsledek jsem tady samozřejmě nečekala," řekla dorostenka, která podle svých slov v posledních dnech před turnajem golf moc nehrála. "Byla jsem na brigádě v tátově firmě," vysvětlovala školačka, zatímco otec šel rychle zařizovat prodloužení ubytování na Konopišti. Vlašínová zahrála nejlepší skóre za letošní sezonu. „Na jedničce jsem těsně minula putt na eagle, na dvojce jsem dala chip-in, po dlouhé době, ale několik puttů mi objelo jamku,“ popisovala 24letá profesionálka své kolo. Snový závěr kola měla Tereza Koželuhová: tři birdie na posledních třech jamkách. „Na puttování si opravdu nemůžu stěžovat, bylo to skvělé kolo,“ řekla třetí hráčka nedávného mezinárodního mistrovství republiky juniorek. Juniorská vicemistryně Sára Kousková se zlepšila dokonce o šest ran. „Uvolnila jsem se, vyčistila hlavu a hrálo se mi dobře,“ komentovala své kolo studentka University of Texas, dělící se o 11. místo na 2 pod par spolu s Janou Melichovou. Cut se nakonec dostal na výsledek 3 nad par. Prošlo jím 67 hráček. Startovní listina 3. kola http://www.access.letscoring.com/leaderboard/2411

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan