ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Beroun: WGM Czech Open

datum 31.07.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Události

Obhájce titulu Filip Mrůzek, Šimon Zach poprvé jako profesionál, další přední čeští profesionálové a nejlepší čeští amatéři v akci, 144 hráčů ve startovním poli, tedy zcela naplněná kapacita, 600 tisíc korun v banku a odměna 200 tisíc korun pro vítěze, to je jen stručný výčet základních údajů těsně před startem 6. ročníku turnaje WGM Czech Open, který se odehraje od 1. do 4. srpna na hřišti Beroun Golf Clubu. „Velice nás těší, že i letos máme naplněnou kapacitu turnaje a že mezi přihlášenými hráči nechybí ani obhájce titulu Filip Mrůzek. Poprvé jako profesionál si letos v Berouně zahraje Šimon Zach a bude zajímavé, jak obstojí v konkurenci nejlepších českých hráčů, včetně amatérů, kteří se na našem turnaji představí opravdu v silné sestavě,“ konstatoval Pavel Suchánek, promotér turnaje a majitel pořadatelské společnosti WGM. Mrůzek před rokem v Berouně zvítězil s rekordním skóre -22 a ve třetím kole navíc přidal rekord berounského hřiště s hodnotou 62 ran. Jako jediný dosud vyhrál WGM Czech Open dvakrát a letos se pokusí o hattrick. V cestě mu ale bude stát kompletní česká profesionální špička, ze které chybí pouze Stanislav Matuš a Ondřej Lieser. Naopak o vítěznou prémii 200 tisíc korun si zahrají Jan Cafourek, Michal Pospíšil, Aleš Kořínek a další. A také už jmenovaný Šimon Zach. V roli profesionála poprvé. „Těším se. Bude to změna a nová výzva. Jsem zvědavý na novou konkurenci. Hřiště by mohlo vyhovovat mojí hře a mohla by tady padat nízká skóre,“ prozradil Zach před svou berounskou premiérou. Velkou konkurenci bude mít ale i mezi amatéry. Letošní účast v Berouně je z tohoto pohledu nejkvalitnější. O nejvyšší příčky i překonání dosud nejlepšího umístění a skóre amatérského hráče na turnaji, kterým bylo loňské 4. místo Gordana Brixiho se skóre -11, budou usilovat mj. Vítek Novák, Petr Hrubý, Filip Ráža, David Siwy, Hynek Groh a také opět Gordan Brixi. Ani letos nechybí početná zahraniční konkurence – mezi 144 přihlášenými je 31 zahraničních golfistů z jedenácti zemí včetně sedmi hráčů ze Slovenska. Tak jako v předchozích ročnících, ani letos nechybí zajímavé odměny za hole-in-one hned na trojici tříparových jamek. Na šestce je v „banku“ tradičně nákladní vůz Tatra, na čtyřce se hraje o golfovou bugynu a na jamce č. 11 jsou v sázce hodinky Prim z limitované série s golfovou tematikou. Turnaj startuje už ve středu turnajem Pro-Am, ale to hlavní se odehraje od čtvrtka 1. srpna, kdy je na programu 1. kolo. Po páteční druhé rundě následuje cut, jímž projde do víkendových dvou závěrečných kol 3. a 4. srpna pouze šedesát nejlepších hráčů plus další na dělených místech. Vítězi a skóre na WGM Czech Open: • 2018 Filip Mrůzek -22 (71, 65, 62, 68) • 2017 Petr Nič -18(66, 69, 66, 69) • 2016: Ondřej Lieser -6(72, 70, 69, 71) • 2015: Filip Mrůzek -6(68, 71, 71, 72) • 2014: Martin Příhoda -10(72, 70, 69, 67) Kontakty pro další informace: Pavel Suchánek: pavel.suchanek@wogoma.cz Alois Žatkuliak: zatkuliak@seznam.cz

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan