ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Lidé se neumí o trávníky starat

datum 27.07.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Sekat, nesekat? Hnojit, ne­hnojit? V záplavě rad na nejlepší péči o trávník se už laik těžko vyzná. Mnohé trávníky v Česku jsou proto podle odborníků v žalostném stavu, protože se lidé nenaučili, jak o ně pečovat. „Co do péče jsme v Česku extremisté a trávníky na to doplácejí. Buď je vysekáváme metodou ‚co to jde‘, a trávu tak zahubíme, protože jí nezůstanou listy a není schopna tvořit nové výhonky, nebo o trávníky dbáme málo. Smysl nemá ani vytváření louky z trávníku,“ říká Jiří Skládanka z brněnské Mendelovy univerzity, který je odborníkem na travní porosty. Rada, jak na trávník, je přitom stručná: používejte selský rozum, to plně postačuje k tomu, abyste měli i v době sucha za domem klasický trávník. Žádná nákladná hnojiva, přehnaná zálivka ani drahá travní semena. Řeč není o luxusním porostu, ale o travní ploše vhodné pro dovádění dětí, opalování nebo třeba grilování. Stačí jen sekat pravidelně, udržovat výšku porostu na zhruba čtyřech centimetrech a nikdy nezkracovat trávník více než o třetinu. Správně sečená tráva vodu zadrží Trávník vyžaduje trvalou péči. Udržuje se na zhruba čtyřech centimetrech výšky. Seká se v době, kdy se na ni lze dostat při seči, při níž bude zkrácen o třetinu. Pokud je trávník vysekán více, tráva uhyne, není schopna se sama obnovit, vzniknou místa s obnaženou půdou, která nezadržují vodu. Místo trávy je rychle osídlí plevel. Nejlepším opatřením je zavedení pravidelné údržby a výsev nové trávy. Užitečným pomocníkem při likvidaci holých míst není instalace umělého trávníku, ale výsev jílku vytrvalého. Ten se rychle uchytí a plevel v podstatě zahubí. „Nedává ani smysl v době sucha přehnaně kropit trávníky. Pokud chceme trávníkovou klasiku, pomůžeme trávníku tím, že mu budeme věnovat vhodnou péči. Tou není plýtvání vodou,“ poradil vědec. Trávník chce trvalou péči, a pokud ji dostane, odvděčí se za to svým vzhledem. Ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala majitelům větších zahrad doporučuje, aby si je rozčlenili. Trávník nemusí být na celém pozemku. Pokrývat může jeho nejužívanější část. Zbytek může tvořit louka, která je sekaná na výšku zhruba sedmi centimetrů. Se sekáním louky se ale postupuje trochu jinak než u trávníku. Je nutné počkat, až vykvetou luční byliny a vysemení, teprve pak se seče. S tím, že lidé se teprve musí naučit na svých trávnících hospodařit, souhlasí ředitel Jozef Kasala. Neexistuje žádná rada, jak často sekat. „To přece záleží na podmínkách a stavu trávníků. Některá místa v Brně jsme již sekali čtyřikrát, například trávník pod Špilberkem, kde se konají svatby, a jinde jsme ještě nesekali. Trávník chce trvalou péči, a pokud ji dostane, odvděčí se za to svým vzhledem,“ dodal.

Green 3/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dva měsíce prázdnin nebo týdny dovolených jsou definitivně pryč. Také Vám jako mně léto uteklo jako… jako voda? Mimochodem, té vody naštěstí z nebe spadlo letos docela dost, a tak i proto nebyla naše golfová hřiště tak zažloutlá jako loni. Pravidelné vydatné dešťové srážky spolu s rekonstruovanou závlahou pomohly například jihočeské Hluboké nad Vltavou k nejlepší kondici hřiště v její historii. Uplynulé léto v Česku bylo také podle meteorologů nejteplejší od začátku sledování v roce 1961. Průměrná teplota dosáhla 19,5 stupně Celsia, výrazně horký byl především červen. Rekordně teplé léto letos naměřili také na stanici v pražském Klementinu, na které se teploty měří nepřetržitě už od roku 1775. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna tam dosáhla 22,9 stupně Celsia.

Astronomický podzim začal přesně v pondělí 23. září v 9:49 ráno. Slunce vstoupilo do znamení Vah a dny se budou postupně zkracovat až do 22. prosince, na který připadne zimní slunovrat. Čeká nás už jen depresivní podzim? Ani náhodou! Se vší parádou se rozeběhla spousta aktivit a koníčků včetně houbaření, které za svoji vášeň označilo 18 % obyvatel české kotliny. Zmínil jsem však z jiného důvodu - díky tomu, že jde o národní koníček, se kolem hub podobně jako o golfu/greenkeepingu vyrojilo mnoho hloupých mýtů. Příklad? Několik mnou v létě zachycených největších letních „exkrementů“ – nesmyslů: Greenkeeper nenávidí hráče, protože mu ničí hřiště, Vytvořit flight ze čtyř začátečníků je dobrý nápad, Včetně pravidel a etikety se golf naučíte za víkend, Pro větší zájem o golf je třeba stavět další hřiště a Dálkoměry patří ke hře a nelze je zakázat. Tohle jen tak nevymyslíš, opravdu „Good Job“…

Důležité je zachovat klid, být v pohodě. Přispívá k ní nejen zdravé tělo (např. proti bolesti hlavy pomáhá hořčík, zaručeně je zahání také látky obsažené v kořenu zázvoru), ale hlavně zdravá mysl. Energií vás naplní podzimní příroda, zázraky umí s lidskou psychikou aktivní odpočinek, návštěva divadla, bezvadným řešením může být hezký výlet. Náš tip? Co třeba do Písku za sochami z písku? Vznikají na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu už od roku 2007. Vězte, že na výstavbu každé sochy spořádá hutní stroj zvaný žába dvacet tun písku. Pokud počasí a ruce nenechavců dovolí, sochy zdobí nábřeží do pozdního podzimu. Výjimkou byl pouze rok 2013, kdy povodeň spláchla pískové sochy už na přelomu května a června. Naopak rekordmanem ve výdrži byl rok 2018, kdy sochy z náplavky zmizely teprve 6. prosince.

Ať se vám podzimní vydání Greenu líbí a najdete v něm nejen zajímavé počtení, ale i informace a tipy z oboru, kde udržování a šlechtění trávníku je jen jednou z částí téměř vědecké disciplíny. Proto jsme nezapomněli i na Vámi tolik oblíbené rozhovory – namátkou s Rasťou Baloghem ze slovenského Black Stork, hostitelem letošního Výročního turnaje ČSG, a greenkeeperským guru Josefem Čepkem z Poděbrad, který o tolik obdobných hřišť ve svém životě pečoval a vylepšoval je, že se ani nedají spočítat. Můžete se těšit i na další díl o nejdůležitějších travních chorobách, ohlédnutí za setkáním vedení ČSG se svazovými Patrony na Líšnici, vizitku rakouského Divokého císaře a tradiční křížovku o ceny.

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan