ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Květnová sněhová nadílka?

datum 04.05.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Sněhová nadílka, kterou meteorologové předpovídají v některých vyšších nadmořských výškách na víkend, by rozkvetlé ovocné stromy poškodit neměla. Sníh samotný, pokud ho nenapadne příliš, úrodu sadařům nezničí. Květy stromů by mohl spálit mráz, ale ten by sněžení doprovázet neměl. Uvedl to pozorovatel přírody ze Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík. Zničující by to bylo pouze tehdy, kdy by napadlo deset patnáct centimetrů sněhu a začalo to lámat květy nebo větve. Pokud to ale vypadá, že od šesti set metrů nad mořem napadne mezi dvěma a třemi centimetry sněhu, tak by to květům vadit vůbec nemělo. Přitom připomněl, že sníh vzniká v mracích při nižších teplotách. „Tam, kam dopadne, budou teploty i v noci a k ránu kolem plus jednoho až tří stupňů. Sníh květ nespálí. Ať je to třešeň, slíva, višeň, nebo jabloň, která je choulostivější, tak by je to spálit nemělo,“ podotkl pozorovatel a meteorolog, podle něhož sníh v květnu není ničím mimořádným. V sobotu i v neděli by se teploty měly pohybovat ráno těsně nad bodem mrazu a odpoledne pak mezi třemi a sedmi stupni. Sníh by podle něj mohl padat v sobotu od 550 metrů nad mořem a v neděli od 650 metrů. Problém může podle Kovaříka nastat z neděle na pondělí. „To se asi vyčasí a teploty by mohly klesnout pod bod mrazu. Záleží na tom, kolik bude oblačnosti. Když jí bude hodně, bude mráz slabší,“ dodal. Dosavadní charakter počasí, kdy v dubnu tři týdny prakticky nepršelo, podle Kovaříka definitivně končí. Ačkoliv duben již pominul, do poloviny května lze očekávat aprílové počasí. „Objeví se přeháňky a nebudeme mít jistotu dvou po sobě jdoucích dnů se slunečným počasím. Bude spíše oblačno a přeháňky. Sucho bude, dá se říct, zažehnáno, protože bude hodně pršet,“ řekl meteorolog. Druhá polovina května má podle Kovaříka přát zemědělcům. Teploty se mají odpoledne pohybovat mezi 16 a 18 stupni, při sluníčku až 21 stupni. Rozhodně podle meteorologa nelze očekávat, že by se mohly teploty dostávat k 25 stupňům. „To by se mohlo objevit zřídkakdy na konci května,“ poznamenal. „Vypadá to, že bude platit pranostika Studený máj, v stodole ráj,“ konstatoval Kovařík, podle kterého většina z pranostik hovoří o chladném počasí v květnu s pochvalou. „Je to důležitý základ jak pro obiloviny, tak brambory, které teplo v této části roku moc nepotřebují,“ uzavřel.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan