ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Kšírovka láká na bohatý program

datum 27.04.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Přijďte s celou rodinou a s kamarády v sobotu 27. dubna do brněnské Kšírovky. Čeká vás spousta golfové zábavy a soutěží pro aktivní hráče ale také úplné začátečníky včetně dětí. Prožijte den plný soutěží, naplánujte si rodinný výlet na Kšírovku nebo se zastavte, když půjdete okolo. DEN Bav se golfem je opravdu pro všechny a zdarma. V rámci DNE Bav se golfem si můžete vyzkoušet golf, zamluvit si lekci s trenéry nebo soutěžit o ceny. Když projdete čtyřmi golfovými stanovišti, můžete si zahrát své první jamky na golfovém hřišti a ochutnat tak opravdový golf. Získejte svou zelenou kartu Bav se golfem, která je vstupenkou nejen do světa golfu! Na golfových stanovištích si můžete s trenéry vyzkoušet golfové údery a zároveň se zúčastnit vložených soutěží o ceny od partnerů stanovišť: 1) Sázej putty jako Tiger (putting) - Na stanovišti probíhá vložená soutěž „zahraj do jamky putt na 3 metry“ o pětilitrový soudek piva Heineken 2) Ukaž pořádný odpal (driving) - Na stanovišti probíhá vložená soutěž s Golf Circus „pal o sto šest!“ o dárkové balíčky kávy Lavazza 3) Každá přihrávka se počítá (chipping) - Na stanovišti probíhá vložená soutěž „tref se do výseče“ o lekce s trenérem na horolezecké stěně 4) Dostaň se z písku (bunker) - Na stanovišti probíhá vložená soutěž „vyhraj míček z písku“ o dárkové balíčky od společnosti Porsche Brno včetně zapůjčení vozu Volkswagen Navíc se můžete zúčastnit puttovacího turnaje na 9 jamek (pro negolfisty) o golfové vybavení pro začátečníky věnované Českou golfovou federací nebo turnaje na 6 jamek (pro golfisty) o 2 vstupenky do VIP stanu na páteční hrací den D+D Real Czech Masters. Děti od 12-ti let se mohou zapojit do soutěže ve Snagu o spoustu zajímavých cen. Kromě spousty golfu na vás ale čeká i bohatý doprovodný program! Můžete otestovat vozy Volkswagen, dát si masáž, vyzkoušet minigolf či fotbalgolf nebo lezeckou stěnu, arrow game a rozhlednu na komíně v areálu Komec. O děti do 12 let se postará chůvička. V dětském koutku se mohou těšit na soutěže, skákací hrad, malování na obličej a pohádková představení (v 11:00, 14:00 a 16:00 hod.).

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan