ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Jaro bude cítit ve vzduchu

datum 19.02.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

I přesto, že teploty už v nadcházejícím týdnu zřejmě nebudou lámat rekordy jako o uplynulém víkendu, jaro už bude cítit ve vzduchu, protože rtuť teploměru bude v maximech stále šplhat k deseti stupňům. Od středy do pátku se ale přidají srážky. V pondělí bude ještě jasno nebo polojasno. Mlhy, které se tvoří po ránu, mohou být ojediněle mrznoucí a na některých místech se mohou udržet až do odpoledne. Přibývat jich začne opět během večera. Odpolední teploty vystoupí na 9 až 13 stupňů, ojediněle se mohou pohybovat až kolem 15. Při mlze ale zůstanou jen kolem 5 stupňů. V úterý bude zpočátku dne ještě jasno nebo polojasno, místy s mlhami nebo nízkou oblačností. Od toho se budou odvíjet ranní minima. Při malé oblačnosti klesnou na 0 až –4 stupně, v mlze zůstanou kolem 3 stupňů. „Na odpoledne je tam od severozápadu frontální oblačnost, přijde studená fronta, která přinese srážky na severozápad území,“ uvedla Honsová. Nejvyšší odpolední teploty se stále ještě budou pohybovat mezi 9 až 13 stupni, pod mlhou opět kolem 5. Středa bude převážně oblačná, ojediněle se vyskytnou dešťové přeháňky, na horách od 800 metrů by měly být sněhové. Ranní minima se budou pohybovat mezi 3 až –1, odpolední maxima pak mezi 6 až 10 stupni. „Ve čtvrtek by měl přes naše území přecházet frontální systém od severu,“ informovala Honsová s tím, že tento den přinese nejvíce srážek z celého týdne. Bude oblačno až zataženo, s deštěm nebo přeháňkami. Ranní teploty klesnou na 3 až –1 stupeň, odpolední nejvyšší se budou držet mezi 6 až 10 stupni. V pátek se bude charakter počasí lámat. Zpočátku dne bude ještě oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami, které budou od 700 metrů sněhové. Během odpoledne ale bude ubývat oblačnosti na polojasno. Ráno se ochladí na 3 až –1, odpolední teploty vystoupí na 5 až 9 stupňů. Víkend by měl být opět slunečný. Má být jasno nebo polojasno po ránu s mlhami nebo nízkou oblačností. V sobotu ráno budou teploty mezi 0 až –4 stupni, odpoledne pak mezi 4 až 8 stupni, v neděli pak ranní teploty klesnou na 1 až –3 stupně, zatímco odpolední maxima stoupnou na 6 až 10 stupňů.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan