ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Skončil Seminář a Konference ČSG

datum 31.01.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Události

V prostorách ČZU v Praze se ve dnech 30. až 31. ledna konal již tradiční dvoudenní odborný seminář, se kterým ČSG spojil svoji 20. výroční konferenci. Přítomné přivítal předseda ČSG Michal Voigts a svazový sekretář Karel Kubata, za ČGF akci pozdravil Aleš Libecajt a za ČZU prof. Dr. Ing. František Kumhála, technická fakulta. V kruhové hale (Technická fakulta) vystoupila se svými přednáškami řada našich a zahraničních odborníků. První den zahájila přednáškou prof. Radka Kodešová z Katedry pedologie a ochrany půd ČZU v Praze na téma Voda v půdě. Následoval ji Georg Armbruster soudní znalec obw, a to přednáškou na téma Bilance vody v půdě – pórovitost a rozložení pórů. Přiblížil v ní mimo jiné výsledky výstavby golfového hřiště Son Gual/Mallorca. Čeladenský head greenkeeper Jiří Lahodný popsal přípravu francouzského hřiště Le Golf National v Paříži, na Ryder Cup 2018. Skotský head greenkeeper Jordan Fairweather ze společnosti Troon představil nově vznikající velkorysý projekt Oaks Prague v Nebřenicích u Velkých Popovic a hřiště PGA National. Poukázal na specifika a netradiční způsob řešení některých prvků, zajímavostí je například používání hydroosevu pro dosažení kýženého efektu. Náplní první přednášky druhého dne bylo Využití moderních závlahových technologií v extrémně suchých obdobích - Michal Čermák z firmy Ittec zmínil v dané souvislosti závlahu ve vyšší standardu či tzv. chytrou závlahu. Uvedl, že roční náklady na závlahu představují pro jedno hřiště částku od 200 do 800 tisíc korun. Jitka Štěpánková z ÚKZÚZ vystoupila s přednáškou na téma POR, minoritní registrace, kontrolní činnost. Důrazně upozornila na povinnost nakupovat chemické přípravky výhradně od registrovaného distributora, četnější a důslednější kontroly a na novou povinnost poskytnout potřebná data. Na závěr Dalibor Procházka (ČGF) seznámil posluchače s pravidlovými novinkami. Zprávu o činnosti svazu v roce 2018 přednesl Ing. Michal Voigts. Zmínil v ní dvě loňské nejdůležitější akce, které se velmi vydařily - Výroční turnaj ČSG v Darovanském Dvoře a Zimní školu greenkeeperů v Lednici na Moravě. Konference uložila výkonnému výboru ČGF nadále pokračovat ve vzdělávání členů ČGF, mimo jiné prostřednictvím již osvědčených kurzů Meteorologie, Biotopy trav, Mikroskopování a Hydraulika, a dále sledovat připravovat podmínky k užívání EET. Vyjádřila spokojenost s odbornou úrovní svazového časopisu Green. Po skončení konference, která rovněž potvrdila současných 192 svazových členů (v řešení je 12 žádostí), proběhl společenský večer. K úspěchu akce přispěly i prezentace nejzajímavějších aktivit, mechanizace a produktů svazových Patronů, které byly vystaveny uvnitř Kruhové haly. Ať se zelená, ať nám to dál hezky roste!

Green 3/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dva měsíce prázdnin nebo týdny dovolených jsou definitivně pryč. Také Vám jako mně léto uteklo jako… jako voda? Mimochodem, té vody naštěstí z nebe spadlo letos docela dost, a tak i proto nebyla naše golfová hřiště tak zažloutlá jako loni. Pravidelné vydatné dešťové srážky spolu s rekonstruovanou závlahou pomohly například jihočeské Hluboké nad Vltavou k nejlepší kondici hřiště v její historii. Uplynulé léto v Česku bylo také podle meteorologů nejteplejší od začátku sledování v roce 1961. Průměrná teplota dosáhla 19,5 stupně Celsia, výrazně horký byl především červen. Rekordně teplé léto letos naměřili také na stanici v pražském Klementinu, na které se teploty měří nepřetržitě už od roku 1775. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna tam dosáhla 22,9 stupně Celsia.

Astronomický podzim začal přesně v pondělí 23. září v 9:49 ráno. Slunce vstoupilo do znamení Vah a dny se budou postupně zkracovat až do 22. prosince, na který připadne zimní slunovrat. Čeká nás už jen depresivní podzim? Ani náhodou! Se vší parádou se rozeběhla spousta aktivit a koníčků včetně houbaření, které za svoji vášeň označilo 18 % obyvatel české kotliny. Zmínil jsem však z jiného důvodu - díky tomu, že jde o národní koníček, se kolem hub podobně jako o golfu/greenkeepingu vyrojilo mnoho hloupých mýtů. Příklad? Několik mnou v létě zachycených největších letních „exkrementů“ – nesmyslů: Greenkeeper nenávidí hráče, protože mu ničí hřiště, Vytvořit flight ze čtyř začátečníků je dobrý nápad, Včetně pravidel a etikety se golf naučíte za víkend, Pro větší zájem o golf je třeba stavět další hřiště a Dálkoměry patří ke hře a nelze je zakázat. Tohle jen tak nevymyslíš, opravdu „Good Job“…

Důležité je zachovat klid, být v pohodě. Přispívá k ní nejen zdravé tělo (např. proti bolesti hlavy pomáhá hořčík, zaručeně je zahání také látky obsažené v kořenu zázvoru), ale hlavně zdravá mysl. Energií vás naplní podzimní příroda, zázraky umí s lidskou psychikou aktivní odpočinek, návštěva divadla, bezvadným řešením může být hezký výlet. Náš tip? Co třeba do Písku za sochami z písku? Vznikají na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu už od roku 2007. Vězte, že na výstavbu každé sochy spořádá hutní stroj zvaný žába dvacet tun písku. Pokud počasí a ruce nenechavců dovolí, sochy zdobí nábřeží do pozdního podzimu. Výjimkou byl pouze rok 2013, kdy povodeň spláchla pískové sochy už na přelomu května a června. Naopak rekordmanem ve výdrži byl rok 2018, kdy sochy z náplavky zmizely teprve 6. prosince.

Ať se vám podzimní vydání Greenu líbí a najdete v něm nejen zajímavé počtení, ale i informace a tipy z oboru, kde udržování a šlechtění trávníku je jen jednou z částí téměř vědecké disciplíny. Proto jsme nezapomněli i na Vámi tolik oblíbené rozhovory – namátkou s Rasťou Baloghem ze slovenského Black Stork, hostitelem letošního Výročního turnaje ČSG, a greenkeeperským guru Josefem Čepkem z Poděbrad, který o tolik obdobných hřišť ve svém životě pečoval a vylepšoval je, že se ani nedají spočítat. Můžete se těšit i na další díl o nejdůležitějších travních chorobách, ohlédnutí za setkáním vedení ČSG se svazovými Patrony na Líšnici, vizitku rakouského Divokého císaře a tradiční křížovku o ceny.

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan