DOPORUČUJEME


Skončil Seminář a Konference ČSG

datum 31.01.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Události

V prostorách ČZU v Praze se ve dnech 30. až 31. ledna konal již tradiční dvoudenní odborný seminář, se kterým ČSG spojil svoji 20. výroční konferenci. Přítomné přivítal předseda ČSG Michal Voigts a svazový sekretář Karel Kubata, za ČGF akci pozdravil Aleš Libecajt a za ČZU prof. Dr. Ing. František Kumhála, technická fakulta. V kruhové hale (Technická fakulta) vystoupila se svými přednáškami řada našich a zahraničních odborníků. První den zahájila přednáškou prof. Radka Kodešová z Katedry pedologie a ochrany půd ČZU v Praze na téma Voda v půdě. Následoval ji Georg Armbruster soudní znalec obw, a to přednáškou na téma Bilance vody v půdě – pórovitost a rozložení pórů. Přiblížil v ní mimo jiné výsledky výstavby golfového hřiště Son Gual/Mallorca. Čeladenský head greenkeeper Jiří Lahodný popsal přípravu francouzského hřiště Le Golf National v Paříži, na Ryder Cup 2018. Skotský head greenkeeper Jordan Fairweather ze společnosti Troon představil nově vznikající velkorysý projekt Oaks Prague v Nebřenicích u Velkých Popovic a hřiště PGA National. Poukázal na specifika a netradiční způsob řešení některých prvků, zajímavostí je například používání hydroosevu pro dosažení kýženého efektu. Náplní první přednášky druhého dne bylo Využití moderních závlahových technologií v extrémně suchých obdobích - Michal Čermák z firmy Ittec zmínil v dané souvislosti závlahu ve vyšší standardu či tzv. chytrou závlahu. Uvedl, že roční náklady na závlahu představují pro jedno hřiště částku od 200 do 800 tisíc korun. Jitka Štěpánková z ÚKZÚZ vystoupila s přednáškou na téma POR, minoritní registrace, kontrolní činnost. Důrazně upozornila na povinnost nakupovat chemické přípravky výhradně od registrovaného distributora, četnější a důslednější kontroly a na novou povinnost poskytnout potřebná data. Na závěr Dalibor Procházka (ČGF) seznámil posluchače s pravidlovými novinkami. Zprávu o činnosti svazu v roce 2018 přednesl Ing. Michal Voigts. Zmínil v ní dvě loňské nejdůležitější akce, které se velmi vydařily - Výroční turnaj ČSG v Darovanském Dvoře a Zimní školu greenkeeperů v Lednici na Moravě. Konference uložila výkonnému výboru ČGF nadále pokračovat ve vzdělávání členů ČGF, mimo jiné prostřednictvím již osvědčených kurzů Meteorologie, Biotopy trav, Mikroskopování a Hydraulika, a dále sledovat připravovat podmínky k užívání EET. Vyjádřila spokojenost s odbornou úrovní svazového časopisu Green. Po skončení konference, která rovněž potvrdila současných 192 svazových členů (v řešení je 12 žádostí), proběhl společenský večer. K úspěchu akce přispěly i prezentace nejzajímavějších aktivit, mechanizace a produktů svazových Patronů, které byly vystaveny uvnitř Kruhové haly. Ať se zelená, ať nám to dál hezky roste!

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan