DOPORUČUJEME


Bilancování české PGA

datum 24.01.2019 vlozil ČGF ČGF kategorie Události

Celodenní sněm českých profesionálů se uskutečnil v sobotu 19. ledna v pražském Hotelu STEP a měl především pracovní charakter. Prezident organizace Roman Svoboda představil mimo jiné i první plány s projektem Hraj golf změň život, který bude letos po dohodě s ČGF provozovat právě PGAC. „Dlouho jsme zvažovali, jakým projektem cílit na nové potencionální golfisty, a vyšlo nám, že bude vhodné postavit naši aktivitu na něčem, co už bylo dříve úspěšné," vysvětlil Svoboda. Jedním z cílů bude rozšířit spolupráci s majiteli hřišť, novými kontaktními osobami v regionech budou členové PGAC. „Dnešní schůzky k projektu se zúčastnilo na třicet našich členů, máme mezi nimi velmi dobrou odezvu," prozradil funkcionář a představil i tvář projektu - Andreu Bezděkovou, Českou Miss 2016, která projde celým projektem a svým příkladem hodlá cílit nejen na desítky tisíc svých fanoušků na sociální síti. Posun podle zástupců PGAC zaznamenal i vzdělávací systém zaměřený na trenéry ČGF. „Dnes máme ustálený lektorský sbor, splňujeme požadavky PGA of Europe a chceme získat vyšší stupeň systému. Loni se našich rozšiřujících seminářů zúčastnilo přes 170 trenérů, letos připravujeme další čtyři," vysvětlil viceprezident Jan Mergl. Valná hromada se shodla na změnách ve stanovách PGAC, po diskuzi rovněž navýšila členské poplatky z 8 500 na 10 000 korun. „Bylo to první navýšení po 25 letech. Do budoucna zvažujeme, že by k úpravě docházelo podle nějakého klíče pravidelně," dodal Svoboda. Vedení organizace představilo plány s dalším ročníkem tuzemské série Moneta Czech PGA Tour, která bude letos zahrnovat osm turnajů - dva z nich budou třídenní (WGM Open a Grandfinále). Stejně jako loni budou s turnaji pořádány soutěže Junior Czech PGA Tour, šest zastavení připravuje Czech PGA Senior Tour a stejný počet turnajů letos naplánovala mezi trenéry velmi oblíbená Czech Pro-Am Teaching Tour 2018. Valnou hromadu zakončil večerní společenský večer, na kterém byly vyhlášeny výroční ceny. Za celoživotní práci ve prospěch českého golfu byli oceněni čestným titulem Master Profesionál PGAC Jan Juhaniak a Oldřich Nechanický senior. Trenérem roku byl vyhlášen Jiří Němeček, profesionálkou roku Klára Spilková, která byla současně vítězkou českého Order of Merit mezi ženami, v mužském žebříčku kraloval Filip Mrůzek. Výroční cenu si odvážel David Rozvald, studentem roku byl vyhlášen Vojtěch Dostál. Valná hromada potvrdila devět nových členů PGAC (Dominik Pavouček, Jakub Švarc, Robert Houdek, Lukáš Chvapil, Karolína Nováková, Martin Hromádka, Jakub Maštalíř, Jan Mazánek a Vojtěch Hemmer). Organizace má aktuálně 275 členů. Text: Petr Halaburda, cgf.cz

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan