DOPORUČUJEME


S Buffalem nejen na listí

datum 26.01.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Mechanizace

Nejběžnější využití fukarů je pro odklizení listí a jiných nečistot z travnatých a okolních ploch. Čistě vyfoukané fairwaye nebo roughy golfisty potěší. Spokojení se k Vám vždy do resortu budou vracet. Také udržování čistých pochozích ploch, cestiček na hřišti, teras u restaurací či parkoviště a okolí vyžaduje spoustu času a práce. Nabízí se možnost využít síly profesionálního fukaru KB3. Aerifikace patří k základním regeneračním opatřením prováděnému na každém golfovém hřišti. Přestože při použití dutých hrotů je aerifikace mnohem účinnější a travní drn se více otevře, lépe provzdušní a do trávníku se dostane mnohem více písku, raději volí mnoho greenkeeperů hroty plné, protože se pak nemusí zabývat odstraněním vypíchaných špuntů. Fukary Buffalo jsou skvělým nástrojem jak špunty z greenů odstranit, dokonce není nutné nechat špunty vyschnout, fukar KB3 je dokáže velmi snadno z patovacího povrchu odstranit i za mokra v deštivém počasí. Také na zapravení písku po aerifikaci lze výborně využít fukary Buffalo, jednoduše pomocí dálkového bezdrátového ovládání přímo z místa řidiče vozíku nastavíme komín fukaru přímo na zem a síla fukaru natlačí písek do děr po aerifikaci. Rosa také způsobuje mnoho problémů. Pokud rosu neodstraňujeme, zpravidla je trávník vystaven většímu tlaku chorob, kterým vlhké prostředí vyhovuje. Také po sečení se nám tvoří na trávníku „cucky“, protože se posečené klipy rosou spojují. Na odstranění rosy lze použít biče, mnohem efektivnější je použití fukarů. Vysušením povrchu greenů se snižuje riziko chorob, redukuje se potřeba aplikace fungicidů a seč je kvalitnější. Snadná doprava na místo určení a rychlá a efektivní práce je předností fukarů Buffalo. KB3 je profesionální vysoce výkonný fukar o výkonu 23 hp určený za Cushman truckster nebo za EZGO pracovní vozíky. • Motor Kohler 23 hp, dvouválcový vzduchem chlazený • Elektronické bezdrátové ovládání plynu a natáčení komínu o 360 stupňů • Hmotnost 213 kg • Rozměry 2,6 x 1,22 x 1m • Pneu 18.5 x 8.5-8 Turf • Jednoduché připojení za Cushman nebo golfový vozík Kontakt a bližší informace: www.ittec.cz, stejskal@ittec.cz

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan