ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


S Buffalem nejen na listí

datum 26.01.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Mechanizace

Nejběžnější využití fukarů je pro odklizení listí a jiných nečistot z travnatých a okolních ploch. Čistě vyfoukané fairwaye nebo roughy golfisty potěší. Spokojení se k Vám vždy do resortu budou vracet. Také udržování čistých pochozích ploch, cestiček na hřišti, teras u restaurací či parkoviště a okolí vyžaduje spoustu času a práce. Nabízí se možnost využít síly profesionálního fukaru KB3. Aerifikace patří k základním regeneračním opatřením prováděnému na každém golfovém hřišti. Přestože při použití dutých hrotů je aerifikace mnohem účinnější a travní drn se více otevře, lépe provzdušní a do trávníku se dostane mnohem více písku, raději volí mnoho greenkeeperů hroty plné, protože se pak nemusí zabývat odstraněním vypíchaných špuntů. Fukary Buffalo jsou skvělým nástrojem jak špunty z greenů odstranit, dokonce není nutné nechat špunty vyschnout, fukar KB3 je dokáže velmi snadno z patovacího povrchu odstranit i za mokra v deštivém počasí. Také na zapravení písku po aerifikaci lze výborně využít fukary Buffalo, jednoduše pomocí dálkového bezdrátového ovládání přímo z místa řidiče vozíku nastavíme komín fukaru přímo na zem a síla fukaru natlačí písek do děr po aerifikaci. Rosa také způsobuje mnoho problémů. Pokud rosu neodstraňujeme, zpravidla je trávník vystaven většímu tlaku chorob, kterým vlhké prostředí vyhovuje. Také po sečení se nám tvoří na trávníku „cucky“, protože se posečené klipy rosou spojují. Na odstranění rosy lze použít biče, mnohem efektivnější je použití fukarů. Vysušením povrchu greenů se snižuje riziko chorob, redukuje se potřeba aplikace fungicidů a seč je kvalitnější. Snadná doprava na místo určení a rychlá a efektivní práce je předností fukarů Buffalo. KB3 je profesionální vysoce výkonný fukar o výkonu 23 hp určený za Cushman truckster nebo za EZGO pracovní vozíky. • Motor Kohler 23 hp, dvouválcový vzduchem chlazený • Elektronické bezdrátové ovládání plynu a natáčení komínu o 360 stupňů • Hmotnost 213 kg • Rozměry 2,6 x 1,22 x 1m • Pneu 18.5 x 8.5-8 Turf • Jednoduché připojení za Cushman nebo golfový vozík Kontakt a bližší informace: www.ittec.cz, stejskal@ittec.cz

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan