ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Arktický vzduch přinese další sníh

datum 03.01.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Milovníci horských zimních sportů se v nadcházejících dnech nemusejí obávat, že by sněhu ubylo. Naopak, sněžit má i v nížinách, trvalejší pokrývku však zastaví teploty kolem nuly. Nejchladnějším dnem má být čtvrtek. Takzvaný ledový den, kdy teploty nepřesáhnou bod mrazu, přinese oblačnou až polojasnou oblohu s maximy -4 až 0 stupňů Celsia. Sněžit bude zpočátku na horách, později během dne i v nižších polohách na většině území. Vyloučeny nejsou komplikace v dopravě, s nimiž se potýkali zejména řidiči i ve středu. Arktické severní proudění poznamená počasí i v pátek, kdy se ráno budou teploty pohybovat mezi -8 až -4 stupni Celsia, odpoledne pak těsně kolem nuly. Na většině území má s postupem frontálního systému sněžit. Sněžení přetrvá až do soboty, kdy je v nižších polohách vystřídají dešťové přeháňky. Sněžit by pak mělo pouze v horských oblastech nad 600 m n. m. Ranní teploty se budou pohybovat mezi -2 až 2 stupni s rizikem vzniku náledí, odpoledne pak mezi 1-5 stupni. Také v neděli zůstane obloha zatažená, sníh se objeví také v oblastech nad 400 m n. m., a to zejména na Moravě a ve Slezsku, v Čechách to bude až od 600 metrů nad mořem. Ranní maxima se budou pohybovat v intervalu -2 až 2 stupňů Celsia, odpolední mezi 0-4 v Čechách a -2 až 2 na Moravě a ve Slezsku. Na celém území hrozí o víkendu tvorba zmrazků a náledí, na horách se mohou objevit i závěje. Podobný charakter počasí očekávají meteorologové i příští týden, obloha zůstane zatažená se sněhovými a smíšenými přeháňkami a průměrnými teplotami kolem nuly.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan