ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Vánoce budou na blátě

datum 21.12.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

O víkendu čekají meteorologové četné srážky, které však navzdory ročnímu období budou sněhové až od poloh nad 1200 metrů nad mořem. V závěru tohoto a úvodu příštího týdne navíc budou teploty stoupat i nad hranici 10 stupňů Celsia. V pátek začne počasí ovlivňovat teplá fronta, převládat bude oblačno až zataženo se smíšenými či dešťovými srážkami. Ráno budou teploty v Čechách klesat na 2 až –2 stupně, na východě i republiky až k –4 stupňům. Přes den se mohou navzdory začátku astronomické zimy, která začne ve 23:21, šplhat v Čechách na 5 až 9 a na Moravě a ve Slezsku na 1 až 5 stupňů Celsia. Na většině území je navíc třeba počítat s čerstvým, v horských oblastech i silným větrem. Teplá fronta se naplno projeví v sobotu. Ranní minima klesnou na 8 až 4 stupně v Čechách a 4 stupně až nulu na Moravě a ve Slezsku. Odpolední maxima se dostanou na 7 až 11 stupňů Celsia. „Na celém území bude převládat zataženo s deštěm a přeháňkami,” doplnila Honsová a připomněla, že i nadále bude vanout čerstvý vítr. Zataženo s deštěm či přeháňkami bude i v neděli. Ráno teploty klesnou na 6 až 2 stupně, přes den se dostanou na 6 až 10 stupňů Celsia. Na Štědrý den se zásadnější změny nedočkáme. Zataženou oblohu doplní občasný déšť či přeháňky. Ráno se teploty dostanou na 5 až 1 stupeň, odpoledne vystoupají opět na 6 až 10 stupňů Celsia. Večer by se v souvislosti s přechodem studené fronty mělo začít ochlazovat. Na Boží hod se charakter počasí ještě výrazněji nezmění a převládat bude velká oblačnost s deštěm. Posune se však hranice sněžení, takže sněhové vločky by se měly objevovat už od nadmořské výšky 400 či 500 metrů. Ráno teploty klesnou na –2 až –6 stupňů, přes den setrvají mezi 0 a 4 stupni Celsia. Ve středu o 2. svátku vánočním se bude dále ochlazovat. Oblačné počasí setrvá stejně jako ranní minima, ale přes den by se měly teploty pohybovat jen kolem nuly.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan