ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Tři poslední golfové roky

datum 19.12.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Wimbledon Park Golf Club v Londýně, jehož historie se začala psát před 118 lety, začal odpočítávat poslední tři roky své existence. Golfisté své hřiště opustí 1. prosince 2021 za úplatu 64 milionů liber od sousedního All England Clubu, pořadatele nejslavnějšího tenisového turnaje světa Wimbledonu. Více než 1,8 miliardy korun, taková je cena, pro kterou se wimbledonští golfisté byli ochotní vzdát se svého milovaného klubu v Londýně a podlehnout vytrvalému tlaku slavného sousedního tenisového klubu, kterému byl jeho vlastní areál přes ulici Church Road už dávno těsný. Pro All England Club je to historický mezník. Nyní má jistotu, že už za tři roky ztrojnásobí svou rozlohu ze stávajících 42 akrů tím, že získá do užívání 73 akrů Wimbledon Park Golf Clubu. Pro prodej hlasovalo 82 % jeho členů, přičemž souhlasná kvóta byla 75 %. Podle Mirroru tím každý dlouhodobý člen golfového klubu získá kompenzaci 80 000 liber (zhruba 2,3 milionů korun). Výše částky a způsob jejího rozdělení mezi členy byly důvodem odmítnutí předchozích nabídek. Tu první na 25 milionů liber smetli golfisté ze stolu jako směšnou. Nepřijali ani dvojnásobnou částku. Nyní už našli svou cenu. Jedná se však pro obě strany o výhodný obchod, protože pronájem golfistům stejně končil v roce 2041. Druhá strana však nemohla tak dlouho čekat, a tak bylo jasné, že vše je jen otázkou částky, na kterou členové golfového klubu nakonec přistoupí. "Wimbledon Park Golf Club pojede v následujících několika letech v mnoha ohledech stejně jako obvykle. My ten čas využijeme k tomu, abychom citlivě posoudili naše další kroky," uvedl pro ESPN předseda All England Clubu Phill Brook. "Rozhodnutí členů Wimbledon Park Golf Clubu souhlasit s naší nabídkou je pro nás nesmírně důležitým momentem. Dosáhli jsme toho, o co jsme usilovali dlouhé měsíce, abychom měli jistotu při plánování naší budoucnosti," řekl Brook. Zdroj: www.golfchannel.cz

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan