DOPORUČUJEME


Rostlinní kolonizátoři

datum 06.12.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

V luzích a hájích Česka žije zhruba šedesát druhů invazních, tedy nepůvodních rostlin, které o své místo v přírodě tvrdě bojují. Vědci nyní zjistili, že v souboji s původními rostlinami uspěly díky své výšce. Rostlinní kolonizátoři, mezi něž patří například křídlatky, netýkavky nebo bolševníky, jsou totiž zhruba o třetinu vyšší než původní rostliny. Nejdrsnějším rostlinným kolonizátorem českých luhů a hájů je bolševník. Příběh rostlinných kolonizátorů v Čechách a na Moravě je většinou velmi podobný. Obvykle jde o druhy záměrně přivezené, například aby krášlily veřejná prostranství. Přírodovědci zjistili, že pro zdomácnění v novém prostředí stačí cizokrajné rostlině, aby byla svými vlastnostmi podobná původní květeně. Invazní rostliny jsou ale útěkáři. Jistý čas patří k raritám nejrůznějších parků, pak se několik jejich semen uchytí za plotem. Stále je ale klid. Jako by si rostlinný druh pomalu zvykal na nové prostředí. Pak však začne tvrdě kolonizovat krajinu a soupeřit s domácími druhy. Například křídlatky japonské a sachalinské byly také dlouho ozdobou mnoha parků. Nakonec se rozšířily do volné přírody, zabraly si vlhká údolí, okolí potoků a řek, kde je marně likvidují ochranáři. I přes vysekávání křídlatek se tyto dva druhy tisíce kilometrů od svého původního domova dokázaly zkřížit a vytvořily zcela nový rostlinný druh, a to křídlatku českou. Drsný dobyvatel bolševník „Vyšší vzrůst jim umožňuje dostat se lépe ke slunečním paprskům. Tito rostlinní dobyvatelé prostě zastíní původní druhy, čímž je připraví o životodárné světlo a vytlačí je z jejich stanovišť,“ řekl Právu spolutvůrce výzkumu botanik Jan Divíšek z brněnské Masarykovy univerzity. Při výzkumu invazních rostlin srovnal mezinárodní tým vědců data o bezmála 1900 rostlinných druzích žijících v nejrůznějších biotopech republiky. Nemalé škody na původním porostu působí netýkavka žláznatá známá svými velkými fialovými kvítky. V lesích se za uplynulých dvacet let téměř zabydlela i její příbuzná křídlatka malokvětá. Legendou mezi rostlinnými dobyvateli Česka je bolševník, jehož původním domovem je Kavkaz, nebo trnovník akát pocházející ze Severní Ameriky. Invazních rostlin je již tolik, že je nelze zcela vyhubit. Na výzkumu pracovali odborníci z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR s americkými i jihoafrickými botaniky. Odborníci upozorňují, že invaze rostlin probíhá po tisíciletí a bude pokračovat i nadále. Nové rostlinné druhy mohou přivážet například lidé cestující po celém světě, dalším rostlinám pomůže zabydlet se ve střední Evropě dlouhodobé sucho. Pokud budou teplá léta pokračovat, začnou ji kolonizovat rostliny z oblasti Středozemního moře.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan