DOPORUČUJEME


Rostlinní kolonizátoři

datum 06.12.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

V luzích a hájích Česka žije zhruba šedesát druhů invazních, tedy nepůvodních rostlin, které o své místo v přírodě tvrdě bojují. Vědci nyní zjistili, že v souboji s původními rostlinami uspěly díky své výšce. Rostlinní kolonizátoři, mezi něž patří například křídlatky, netýkavky nebo bolševníky, jsou totiž zhruba o třetinu vyšší než původní rostliny. Nejdrsnějším rostlinným kolonizátorem českých luhů a hájů je bolševník. Příběh rostlinných kolonizátorů v Čechách a na Moravě je většinou velmi podobný. Obvykle jde o druhy záměrně přivezené, například aby krášlily veřejná prostranství. Přírodovědci zjistili, že pro zdomácnění v novém prostředí stačí cizokrajné rostlině, aby byla svými vlastnostmi podobná původní květeně. Invazní rostliny jsou ale útěkáři. Jistý čas patří k raritám nejrůznějších parků, pak se několik jejich semen uchytí za plotem. Stále je ale klid. Jako by si rostlinný druh pomalu zvykal na nové prostředí. Pak však začne tvrdě kolonizovat krajinu a soupeřit s domácími druhy. Například křídlatky japonské a sachalinské byly také dlouho ozdobou mnoha parků. Nakonec se rozšířily do volné přírody, zabraly si vlhká údolí, okolí potoků a řek, kde je marně likvidují ochranáři. I přes vysekávání křídlatek se tyto dva druhy tisíce kilometrů od svého původního domova dokázaly zkřížit a vytvořily zcela nový rostlinný druh, a to křídlatku českou. Drsný dobyvatel bolševník „Vyšší vzrůst jim umožňuje dostat se lépe ke slunečním paprskům. Tito rostlinní dobyvatelé prostě zastíní původní druhy, čímž je připraví o životodárné světlo a vytlačí je z jejich stanovišť,“ řekl Právu spolutvůrce výzkumu botanik Jan Divíšek z brněnské Masarykovy univerzity. Při výzkumu invazních rostlin srovnal mezinárodní tým vědců data o bezmála 1900 rostlinných druzích žijících v nejrůznějších biotopech republiky. Nemalé škody na původním porostu působí netýkavka žláznatá známá svými velkými fialovými kvítky. V lesích se za uplynulých dvacet let téměř zabydlela i její příbuzná křídlatka malokvětá. Legendou mezi rostlinnými dobyvateli Česka je bolševník, jehož původním domovem je Kavkaz, nebo trnovník akát pocházející ze Severní Ameriky. Invazních rostlin je již tolik, že je nelze zcela vyhubit. Na výzkumu pracovali odborníci z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR s americkými i jihoafrickými botaniky. Odborníci upozorňují, že invaze rostlin probíhá po tisíciletí a bude pokračovat i nadále. Nové rostlinné druhy mohou přivážet například lidé cestující po celém světě, dalším rostlinám pomůže zabydlet se ve střední Evropě dlouhodobé sucho. Pokud budou teplá léta pokračovat, začnou ji kolonizovat rostliny z oblasti Středozemního moře.

Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan