DOPORUČUJEME


Meteorologická zima začíná

datum 29.11.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Meteorologická zima, která začíná 1. prosince, se kvapem blíží, a letos podle předpovědi meteorologů začne, jak se patří, tedy zimním charakterem počasí. Zejména o víkendu se budou vyskytovat mrznoucí srážky a ledovka, místy má sněžit. Po víkendu se ovšem výrazně oteplí a již v pondělí se rtuť teploměru vyšplhá až k 11 stupňům Celsia, řekla Dagmar Honsová z Meteopressu. „Pro toho, kdo středeční ráno nesl špatně, je dobrou zprávou, že mráz je přechodný a bude se oteplovat,“ řekla Honsová. Nejdřív ale ještě převládne spíš mrazivé počasí. Ve čtvrtek bude z počátku dne jasno nebo polojasno, odpoledne by se měly teploty pohybovat nejčastěji v intervalu od -1 do 3 stupňů Celsia. „Den bude příjemně slunečný, bude ale foukat na Českomoravské vrchovině čerstvý vítr a na horách pak silný vítr, který bude dosahovat intenzity až vichřice, tedy 110 km/h. Pocitová teplota bude tak ještě snižována, takže jestliže budou v 1000 metrech na horách třeba minus 2 stupně a foukne silný vítr, tak se lidé mohou cítit až na minus 15,“ upřesnila Honsová. Páteční ráno ovládnou teploty mezi -4 a -8 stupni, odpolední maxima se pak udrží mezi -3 a 1 stupněm Celsia. „Očekáváme, že bude oblačno až zataženo, ve večerních hodinách slabé sněžení nebo mrznoucí srážky. Večer se může vytvářet ledovka, což bude nepříjemné hlavně v sobotu ráno. Dobrá zpráva je, že silný čerstvý vítr by měl začít během pátku slábnout,“ sdělila meteoroložka. Lidé si podle Honsové o víkendu mnoho slunečních paprsků neužijí, nabádá také k opatrnosti kvůli náledí a mrznoucím mlhám. V sobotu má být oblačno až zataženo, během dne s deštěm nebo sněhem. Srážkové úhrny ale jen jeden dva milimetry, víc ne. Ráno má teploměr ukázat v Čechách -1 až -5 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku bude ráno studenější: mezi -5 a -9 stupni. Teplotní rozdíly pocítíme i přes den, kdy v Čechách čekáme 0 až 4 stupně, na Moravě a ve Slezsku pak -2 až 2 stupně. V neděli podle předpovědi teploty porostou. Bude oblačno až zataženo, v Čechách s mrznoucím deštěm, který se postupně bude měnit na déšť, na Moravě a ve Slezsku se může objevit velmi slabé sněžení. Ráno se budou teploty pohybovat od -1 do 3 až 7 stupňů. „Bude opět foukat čerstvý vítr, ale hned v pondělí čekáme odpolední teploty mezi 7 a 11 stupni, a takto vysoké teploty vydrží až do středy, kdy je Mikuláš. Vždy se hovoří o mikulášském oteplení, tak letos by to mělo vyjít,“ doplnila předpověď Honsová.

Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan