DOPORUČUJEME


Meteorologická zima začíná

datum 29.11.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Meteorologická zima, která začíná 1. prosince, se kvapem blíží, a letos podle předpovědi meteorologů začne, jak se patří, tedy zimním charakterem počasí. Zejména o víkendu se budou vyskytovat mrznoucí srážky a ledovka, místy má sněžit. Po víkendu se ovšem výrazně oteplí a již v pondělí se rtuť teploměru vyšplhá až k 11 stupňům Celsia, řekla Dagmar Honsová z Meteopressu. „Pro toho, kdo středeční ráno nesl špatně, je dobrou zprávou, že mráz je přechodný a bude se oteplovat,“ řekla Honsová. Nejdřív ale ještě převládne spíš mrazivé počasí. Ve čtvrtek bude z počátku dne jasno nebo polojasno, odpoledne by se měly teploty pohybovat nejčastěji v intervalu od -1 do 3 stupňů Celsia. „Den bude příjemně slunečný, bude ale foukat na Českomoravské vrchovině čerstvý vítr a na horách pak silný vítr, který bude dosahovat intenzity až vichřice, tedy 110 km/h. Pocitová teplota bude tak ještě snižována, takže jestliže budou v 1000 metrech na horách třeba minus 2 stupně a foukne silný vítr, tak se lidé mohou cítit až na minus 15,“ upřesnila Honsová. Páteční ráno ovládnou teploty mezi -4 a -8 stupni, odpolední maxima se pak udrží mezi -3 a 1 stupněm Celsia. „Očekáváme, že bude oblačno až zataženo, ve večerních hodinách slabé sněžení nebo mrznoucí srážky. Večer se může vytvářet ledovka, což bude nepříjemné hlavně v sobotu ráno. Dobrá zpráva je, že silný čerstvý vítr by měl začít během pátku slábnout,“ sdělila meteoroložka. Lidé si podle Honsové o víkendu mnoho slunečních paprsků neužijí, nabádá také k opatrnosti kvůli náledí a mrznoucím mlhám. V sobotu má být oblačno až zataženo, během dne s deštěm nebo sněhem. Srážkové úhrny ale jen jeden dva milimetry, víc ne. Ráno má teploměr ukázat v Čechách -1 až -5 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku bude ráno studenější: mezi -5 a -9 stupni. Teplotní rozdíly pocítíme i přes den, kdy v Čechách čekáme 0 až 4 stupně, na Moravě a ve Slezsku pak -2 až 2 stupně. V neděli podle předpovědi teploty porostou. Bude oblačno až zataženo, v Čechách s mrznoucím deštěm, který se postupně bude měnit na déšť, na Moravě a ve Slezsku se může objevit velmi slabé sněžení. Ráno se budou teploty pohybovat od -1 do 3 až 7 stupňů. „Bude opět foukat čerstvý vítr, ale hned v pondělí čekáme odpolední teploty mezi 7 a 11 stupni, a takto vysoké teploty vydrží až do středy, kdy je Mikuláš. Vždy se hovoří o mikulášském oteplení, tak letos by to mělo vyjít,“ doplnila předpověď Honsová.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan