ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Svatý Martin na koni nepřijede

datum 05.11.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Pokračuje nadprůměrné teplo, ochladí se ve čtvrtek Celý svatomartinský týden bude teplotně výrazně nadprůměrný. Ochlazení přinese ve čtvrtek slabá studená fronta, i tak ale nejvyšší teploty mají dosahovat až k 15 stupňům. Pondělní ráno bylo zahalené do mlhy a nízké oblačnosti, která by se ale během dopoledne měla začít rozpouštět. Odpoledne pak zůstane pouze ojediněle na Plzeňsku a Ústecku. Na většině území se ale rozpustí, a tak se oteplí na 14 až 18 stupňů. Naposledy bylo takhle teplo v roce 2010. Pod nízkou oblačností zůstanou teploty kolem 11. V nadmořské výšce 1000 metrů budou maxima dosahovat k 14 stupňům, na Českomoravské vrchovině bude foukat čerstvý vítr. V úterý po ránu budou opět panovat mlhy nebo nízká oblačnost, ale během dne bude jasno nebo skoro jasno. Ráno bude teplé s hodnotami mezi 12 až 8 stupni, jen při celonočně jasné obloze bude kolem 3 stupňů. Maxima dosáhnou opět na 14 až 18 stupňů, při nízké oblačnosti na 12. Ve středu nás opět čekají po ránu mlhy a nízká oblačnost, přes den ale bude polojasno nebo skoro jasno. Ranní minima klesnou na 11 až 7 stupňů, při vyjasnění na 3, odpolední maxima dosáhnou na 13 až 17 stupňů. „Ve čtvrtek by měla západní část republiky zasáhnout slábnoucí studená fronta. Bude tam oblačno až zataženo s přeháňkami. Ve zbytku Čech čekáme oblačno, na Moravě a ve Slezsku dokonce polojasno,“ přiblížila Honsová. Ráno budou pořád panovat mlhy a teploty budou mezi 10 až 6 stupni, na východě ojediněle kolem 3. Odpoledne se oteplí na 11až 15 stupňů. Naprosto totožné počasí pak můžeme očekávat i v pátek a o víkendu, tedy rána s mlhami a přes den polojasno až oblačno. Ráno budou teploty pořád relativně vysoko, a to mezi 9 až 5 stupni, odpoledne pak budou stoupat na 11 až 15.9

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan