ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Svatý Martin na koni nepřijede

datum 05.11.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Pokračuje nadprůměrné teplo, ochladí se ve čtvrtek Celý svatomartinský týden bude teplotně výrazně nadprůměrný. Ochlazení přinese ve čtvrtek slabá studená fronta, i tak ale nejvyšší teploty mají dosahovat až k 15 stupňům. Pondělní ráno bylo zahalené do mlhy a nízké oblačnosti, která by se ale během dopoledne měla začít rozpouštět. Odpoledne pak zůstane pouze ojediněle na Plzeňsku a Ústecku. Na většině území se ale rozpustí, a tak se oteplí na 14 až 18 stupňů. Naposledy bylo takhle teplo v roce 2010. Pod nízkou oblačností zůstanou teploty kolem 11. V nadmořské výšce 1000 metrů budou maxima dosahovat k 14 stupňům, na Českomoravské vrchovině bude foukat čerstvý vítr. V úterý po ránu budou opět panovat mlhy nebo nízká oblačnost, ale během dne bude jasno nebo skoro jasno. Ráno bude teplé s hodnotami mezi 12 až 8 stupni, jen při celonočně jasné obloze bude kolem 3 stupňů. Maxima dosáhnou opět na 14 až 18 stupňů, při nízké oblačnosti na 12. Ve středu nás opět čekají po ránu mlhy a nízká oblačnost, přes den ale bude polojasno nebo skoro jasno. Ranní minima klesnou na 11 až 7 stupňů, při vyjasnění na 3, odpolední maxima dosáhnou na 13 až 17 stupňů. „Ve čtvrtek by měla západní část republiky zasáhnout slábnoucí studená fronta. Bude tam oblačno až zataženo s přeháňkami. Ve zbytku Čech čekáme oblačno, na Moravě a ve Slezsku dokonce polojasno,“ přiblížila Honsová. Ráno budou pořád panovat mlhy a teploty budou mezi 10 až 6 stupni, na východě ojediněle kolem 3. Odpoledne se oteplí na 11až 15 stupňů. Naprosto totožné počasí pak můžeme očekávat i v pátek a o víkendu, tedy rána s mlhami a přes den polojasno až oblačno. Ráno budou teploty pořád relativně vysoko, a to mezi 9 až 5 stupni, odpoledne pak budou stoupat na 11 až 15.9

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan