ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Podzimní kolo soutěže SNAG/ČGF

datum 31.10.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Již druhým rokem vyhlašujeme podzimní kolo soutěže školních a klubových družstev společného turnaje SNAG a projektu ČGF Se školou na golf, na které Vás tímto srdečně zveme. Zápolit se opět bude v základních SNAGových dovednostech, a to na SNAG akademii sestavené vlastními silami v tělocvičně, v indooru, nebo v jakémkoli sportovním sálu. Zúčastnit se mohou děti - jednotlivci - ve věku od 6 do 14 let ze základních škol, nebo golfových či sportovních klubů.. Přihlásit se mohou základní školy, golfové či sportovní kluby z celé ČR. Počet hráčů tentokrát není omezen, do celorepublikové výsledkové listiny budou zahrnuty výsledky nejlepších čtyř hráčů - jednotlivců, kteří budou reprezentovat svou školu, či klub. K přihlášení stačí zaslat email s názvem školy/klubu a se jménem zodpovědného mentora – učitele, trenéra nebo instruktora, a to nejpozději do 31.10.2018. Samotná soutěž se pak odehraje v průběhu týdne od 19. do 25.11.2018. Průběžné výsledky a následné celkové vyhodnocení budou zveřejněny na webových stránkách SNAG.CZ a projektu Se školou na golf. Podmínkou účasti v soutěži je pořizování a zasílání fotodokumentace z průběhu přípravného i ostrého finálového kola podzimní soutěže. Bude vybráno 5 nejhezčích obrázků, které budou odměněny. V případě jakýchkoli dotazů nebo nejasností nás neváhejte kontaktovat na emailových adresách: lenka@czsga.cz nebo Josef Karas seskolounagolf@cgf.cz Přejeme hodně zdaru a budeme se těšit ☼ Lenka Dvorská, Czech Snag Association www.snag.cz, e-shop: www.snagonline.cz, ldvorska@czsga.cz, GSM +420 774 810101

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan