DOPORUČUJEME


Ochlazení v nedohlednu

datum 11.10.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Předpověď hlásí letních 25 stupňů, ochlazení v nedohlednu Nezvykle teplé babí léto, kterého si v posledních dnech můžeme v Česku užívat, potrvá i nadále. Ve čtvrtek dokonce přinese odpolední teploty dosahující až letních 25 stupňů. Relativně vysoké teploty vydrží až do příštího týdne. Za všechno může mohutná tlaková výše se středem nad východem Evropy, která zasahuje částečně do Evropy západní, v kombinaci s teplým prouděním od jihu. Čtvrteční odpoledne tak bude v podstatě letní s maximálními teplotami mezi 21 až 25 stupni. S největší pravděpodobností tak budou opět padat teplotní rekordy. V pražském Klementinu je rekord pro 11. říjen hodně starý, pochází z roku 1876 a činí 23,8 stupně. Foukat bude převážně čerstvý vítr, takže se to obejde bez ranních mlh, jaké byly v minulých dnech. Páteční ráno bude podobně teplé s hodnotami mezi 12 až 8 stupni, odpolední teploty vystoupí na 20 až 24 stupňů. Bude jasno, po ránu ojediněle s mlhami nebo s nízkou oblačností. V sobotu a v neděli bude opět jasno, ráno ojediněle s mlhami. V sobotu ráno se ochladí na 10 až 6 stupňů, nedělní ráno bude o stupeň teplejší. Maxima se budou po oba dny pohybovat mezi 18 až 22 stupni. Opožděné babí léto s výrazně nadprůměrnými teplotami potrvá i po víkendu. V pondělí a v úterý se stále čeká jasno, přechodně polojasno, po ránu místy s mlhami. Teplá rána vydrží mezi 12 až 8 stupni, přes budou teploty dosahovat stále 18 až 22 stupňů. Kombinace vysokého tlaku vzduchu a teplého jižního proudění vydrží až do středečního odpoledne, kdy nás zasáhne brázda nízkého tlaku od západu, ale žádné rapidní ochlazení na obzoru není.

Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan