DOPORUČUJEME


Ochlazení v nedohlednu

datum 11.10.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Předpověď hlásí letních 25 stupňů, ochlazení v nedohlednu Nezvykle teplé babí léto, kterého si v posledních dnech můžeme v Česku užívat, potrvá i nadále. Ve čtvrtek dokonce přinese odpolední teploty dosahující až letních 25 stupňů. Relativně vysoké teploty vydrží až do příštího týdne. Za všechno může mohutná tlaková výše se středem nad východem Evropy, která zasahuje částečně do Evropy západní, v kombinaci s teplým prouděním od jihu. Čtvrteční odpoledne tak bude v podstatě letní s maximálními teplotami mezi 21 až 25 stupni. S největší pravděpodobností tak budou opět padat teplotní rekordy. V pražském Klementinu je rekord pro 11. říjen hodně starý, pochází z roku 1876 a činí 23,8 stupně. Foukat bude převážně čerstvý vítr, takže se to obejde bez ranních mlh, jaké byly v minulých dnech. Páteční ráno bude podobně teplé s hodnotami mezi 12 až 8 stupni, odpolední teploty vystoupí na 20 až 24 stupňů. Bude jasno, po ránu ojediněle s mlhami nebo s nízkou oblačností. V sobotu a v neděli bude opět jasno, ráno ojediněle s mlhami. V sobotu ráno se ochladí na 10 až 6 stupňů, nedělní ráno bude o stupeň teplejší. Maxima se budou po oba dny pohybovat mezi 18 až 22 stupni. Opožděné babí léto s výrazně nadprůměrnými teplotami potrvá i po víkendu. V pondělí a v úterý se stále čeká jasno, přechodně polojasno, po ránu místy s mlhami. Teplá rána vydrží mezi 12 až 8 stupni, přes budou teploty dosahovat stále 18 až 22 stupňů. Kombinace vysokého tlaku vzduchu a teplého jižního proudění vydrží až do středečního odpoledne, kdy nás zasáhne brázda nízkého tlaku od západu, ale žádné rapidní ochlazení na obzoru není.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan