DOPORUČUJEME


Postřikovač budoucnosti

datum 10.10.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Mechanizace

Spojení dvou vedoucích firem na trhu s postřikováním SMITHCO – výrobce samochodných postřikovačů pro golf a TEEJET - světoznámý výrobce trysek vyústilo v představení zcela nové generace postřikovačů pro golfová hřiště. Jednoduché ovládání – stroj je vybaven GPS počítačovou řídící jednotkou. Na začátku superintendant nadefinuje počítači plochy, které chce stříkat - například ferveje uloží je do paměti. Mapování se dělá jednoduše tak, že jedním předním kolem stroje přesně objedeme plochu, kterou chceme stříkat. Pro konkrétní aplikaci si superintendant pak jen zadá množství chemikálie na m2 a vše ostatní zařídí počítač. S přesností na 5 cm počítač vykryje požadovanou plochu požadovaným množstvím účinné látky Na monitoru je ihned vidět, pokud by obsluha část plochy vynechala. Dvojnásobná aplikace při překryvu nehrozí, protože to si hlídá GPS. Deklarovaná úspora ročních nákladů na chemii je minimálně 20%. Jak je to možné? TeeJet vyvinul speciální DynaJet trysky s pulzní modulací. Každá tryska je vybavena solenoidem, který umožňuje systému naprosto přesně regulovat tlak a průtok každou tryskou, také velikost a strukturu kapek. Nedochází tedy k tomu, že by při zvýšení nebo snížení rychlosti došlo ke změně charakteru postřiku na trysce, jak tomu bývá u levných systémů řízených jen jedním ventilem. Každý solenoid pulzuje v trysce frekvencí 20 Hz a změnou velikosti kapek. Změnou časů při jednotlivých kmitech dokáže tryska přesně dávkovat kapalinu podle okamžitých povětrnostních podmínek i výšky seče a podobně. Samozřejmostí jsou i možnosti takových funkcí, jako je záznam průtoku tryskou, GPS navádění, automatické řízení i přenos dat do dalších počítačů. Každá tryska umožňuje tedy naprosto přesné dávkování i přizpůsobení velkosti kapek aktuálním potřebám či počasí, zabraňuje překryvu postřiku Výsledkem je úspora minimálně 20% nákladů na postřik za rok. Tato technologie je navíc využita na jednoúčelových postřikovačích SMITHCO řady SPRAY STAR. Výhodou je nízká hmotnost stroje a s ní spojený minimální tlak na trávník i velmi nízko položené těžiště stroje. Není tedy problém ani postřik na svazích, ani v měkčích podmínkách. Stroj SMITHCO SPRAY STAR 2000 se STAR COMMAND 2.0 GPS TeeJet technologií viděli greenkeepeři v ČR na jejich výročním turnaji v Darovanském dvoře, kde byl tento stroj zaslouženým středem pozornosti. Technologie TeeJet posunula možnosti postřiku na zcela nové dimenze. Věříme, že s tím jak roste význam postřiků pro golfová hřiště i výše nákladů na chemii, bude stále více jasné, že technologie, která zajistí přesné dávkování a úspory v desítkách procent, je nezbytnou nutností pro každé kvalitní golfové hřiště. Firma SMITHCO vyrábí řadu samochodných postřikovačů s kapacitou od 400 litrů pro malé greenové aplikace přes kapacitu 662 a 757 litrů, až po velkokapacitní postřikovače s objemem nádrže 1200 pro ty nejnáročnější aplikace. Připravili: Pavel Hrdina a Pavel Stejskal, www.ittec.cz, GREEN 3/2018

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan