DOPORUČUJEME


Magických 59 ran

datum 03.10.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

I European Tour se konečně dočkala své magické 59. Zasloužil se o to třicetiletý Angličan Oliver Fisher, který na Dom Pedro Victoria Masters v Portugalsku zahrál kolo za -12 a zapsal se tak nesmazatelně zapsal do golfové historie. Na Portugal Masters se dějí velké věci. Když v prvním kole zahrál Belgičan Nicolas Colsaerts albatross, byla to jen předzvěst senzace, kterou golfovým fanouškům i sám sobě přichystal Oliver Fisher o den později. V pátek zahrál své životní kolo, když na hřišti s parem 71 ran zahrál 59 ran (-12). Rodák z londýnské periferie Chingford zahrál dokonalou rundu. Přitom o den dříve tomu nic nenasvědčovalo, když zapsal 71 ran a usadil se na konci první stovky leaderboardu. Pak ale rozjel svou páteční birdie show. Fisher nejdřív skóroval na prvních třech jamkách. Na pětce přišel dokonce eagle. Do konce první devítky pak ještě dvě birdie na 6 a 8. I druhou devítku odpálil třemi birdie v řadě. V tu chvíli bylo jasné, co je v sázce. Ale to už tu bylo tolikrát. Jenže Angličan to jako první na European Tour dotáhl do konce. Další berdík přišel na 15. Na 16 Fisher zachránil šestimetrovým puttem par, aby poslední potřebný berdík přišel o jamku později. Na 18 stačilo zahrál par. Fisher ho zahrál naprosto v pohodě, když z týčka trefil střed fairwaye a pak na greenu o milimetry minul více než 12 metrů dlouhý putt do birdie na 58. "Je to skvělý pocit. Byl to skvělý den, můj caddie byl skvělý. Začal jsem kolo třemi birdie v řadě a už jsem nepolevil," řekl Fisher, který se po dohrání usadil na čele leaderboardu, ale za několik desítek minut se na jeho celkové skóre -18 dotáhl i Australan Lucas Herbert. "Je to úplně jiný pocit, než když jsem tu na stejném greenu před několika lety bojoval o svou kartu na European Tour," usmíval se Fisher, jehož zatím jediné vítězství pochází z posledního ročníku Czech Open na Čeladné z roku 2011. "Říkal jsem si: ´Víš co? Pořád to může být horší.´ Viděl jsem vás kolem a měl jsem to někde vzadu ve své hlavě," vyprávěl Fisher po svém životním kole reportérům, jak si v myšlenkách porovnával dvě úplně odlišné zkušenosti, které se odehrály na stejném místě. "Byla to zábava. Snažil jsem se to užívat, a nakonec se mi tu hranici povedlo překročit," komentoval svou magickou devětapadesátku, která jeho zásluhou na European Tour konečně padla. Od vzniku European Tour v roce 1972 padlo celkem 19 kol za 60 ran, ale pod ně se dosud nikdo nedostal ve více než 690 000 odehraných kolech. Darren Clarke zahrál 60 ran dvakrát, Brandon Stone letos v červnu.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan