DOPORUČUJEME


Magických 59 ran

datum 03.10.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

I European Tour se konečně dočkala své magické 59. Zasloužil se o to třicetiletý Angličan Oliver Fisher, který na Dom Pedro Victoria Masters v Portugalsku zahrál kolo za -12 a zapsal se tak nesmazatelně zapsal do golfové historie. Na Portugal Masters se dějí velké věci. Když v prvním kole zahrál Belgičan Nicolas Colsaerts albatross, byla to jen předzvěst senzace, kterou golfovým fanouškům i sám sobě přichystal Oliver Fisher o den později. V pátek zahrál své životní kolo, když na hřišti s parem 71 ran zahrál 59 ran (-12). Rodák z londýnské periferie Chingford zahrál dokonalou rundu. Přitom o den dříve tomu nic nenasvědčovalo, když zapsal 71 ran a usadil se na konci první stovky leaderboardu. Pak ale rozjel svou páteční birdie show. Fisher nejdřív skóroval na prvních třech jamkách. Na pětce přišel dokonce eagle. Do konce první devítky pak ještě dvě birdie na 6 a 8. I druhou devítku odpálil třemi birdie v řadě. V tu chvíli bylo jasné, co je v sázce. Ale to už tu bylo tolikrát. Jenže Angličan to jako první na European Tour dotáhl do konce. Další berdík přišel na 15. Na 16 Fisher zachránil šestimetrovým puttem par, aby poslední potřebný berdík přišel o jamku později. Na 18 stačilo zahrál par. Fisher ho zahrál naprosto v pohodě, když z týčka trefil střed fairwaye a pak na greenu o milimetry minul více než 12 metrů dlouhý putt do birdie na 58. "Je to skvělý pocit. Byl to skvělý den, můj caddie byl skvělý. Začal jsem kolo třemi birdie v řadě a už jsem nepolevil," řekl Fisher, který se po dohrání usadil na čele leaderboardu, ale za několik desítek minut se na jeho celkové skóre -18 dotáhl i Australan Lucas Herbert. "Je to úplně jiný pocit, než když jsem tu na stejném greenu před několika lety bojoval o svou kartu na European Tour," usmíval se Fisher, jehož zatím jediné vítězství pochází z posledního ročníku Czech Open na Čeladné z roku 2011. "Říkal jsem si: ´Víš co? Pořád to může být horší.´ Viděl jsem vás kolem a měl jsem to někde vzadu ve své hlavě," vyprávěl Fisher po svém životním kole reportérům, jak si v myšlenkách porovnával dvě úplně odlišné zkušenosti, které se odehrály na stejném místě. "Byla to zábava. Snažil jsem se to užívat, a nakonec se mi tu hranici povedlo překročit," komentoval svou magickou devětapadesátku, která jeho zásluhou na European Tour konečně padla. Od vzniku European Tour v roce 1972 padlo celkem 19 kol za 60 ran, ale pod ně se dosud nikdo nedostal ve více než 690 000 odehraných kolech. Darren Clarke zahrál 60 ran dvakrát, Brandon Stone letos v červnu.

Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan