DOPORUČUJEME


Ryder Cup pro Evropu

datum 01.10.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Pouze v pátečních dopoledních four-ballech žila naděje amerických golfistů na udržení prestižního poháru Samuela Rydera v jejich držení. Po průběžném vedení 3:1 ale jejich sen o obhajobě začal získávat povážlivé trhliny. Evropané ovládli všechny odpolední foursomy a šli do dvoubodového vedení. To v sobotních four-ballech navýšili o další dva body, a třebaže odpolední foursomy skončily smírně, do nedělních singlů vstupovali s náskokem čtyř bodů. Američané sice zaveleli k útoku a po výhře Thomase nad McIlroyem a Simpsona nad Rosem snížili ztrátu na rozdíl pouhého bodu, ale v rozletu je přibrzdil Rahm, který získal skalp Woodse, a tak soupeřům nebyla nic platné ani výhra Finaua nad Fleetwoodem. Záhy Američany totiž zalila vlna v podobě vítězství Poultera, Olesena i Garcíi, kteří umetli cestičku k vítěznému bodu svých barev. O ten se snad nemohl zasloužit nikdo jiný než úřadující šampion z Open. Francesco Molinari se dokonale zhostil role kata amerických nadějí, když ze svých pěti duelů získal plný počet bodů. A byly to výhry víc než přesvědčivé. Při té poslední zdolal i Phila Mickelsona, jemuž nebylo nic platné ani srovnání manka v podobě tří jamek, neboť Ital na dvanáctce znovu zavelel k útoku a už ho nic nezastavilo na cestě k rozhodujícímu bodu. Kromě parádně hrajícího Molinari stoprocentně bodoval ve svých třech utkáních i Stenson, Fleetwood čtyřikrát bodující po boku Molinariho zaváhal jen v singlu, tři body ze čtyř možných vybojoval García. Sázka na divoké karty určitě vyšla lépe evropskému kapitánovi, z amerického tábora totiž Woods či Dechambeau vyšli bodově naprázdno. V tom jim „zdatně" sekundovali i Mickelson nebo hrdina předchozího Ryder Cupu Patrick Reed. Celkově evropští „žolíci" nastřádali 9,5 bodu, což byl jeden z klíčů k výhře. „Tommy si počínal skvěle, vůbec jsem neměl pocit, že je nováčkem v soutěži," vysekl poklonu svému parťákovi Molinari a dodal, „odehrát pět zápasů bylo náročné, ale kdykoliv jsem se do toho potřeboval obout, povedlo se. Pat na čtrnáctce byl úžasný. Zažívám skvělé pocity." Z Evropanů každý z hráčů dokázal bodově přispět, nejméně se v tomto ohledu činil Rahm, když ze tří vystoupení získal jediný bod. Avšak právě tímto singlovým zdarem v duelu s Woodsem dokázal svůj tým v neděli nastartovat. K zisku trofeje svěřenci Thomase Bjørna potřebovali alespoň 14,5 bodu, nakonec dominovali poměrem 17,5 ku 10,5 bodům. Kompletní výsledky na www.rydercup.com/scoring

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan