DOPORUČUJEME


Ryder Cup 2018

datum 29.09.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Události

Ryder Cup je utkání mužských týmů USA a Evropy pořádané každé dva roky. Soutěž pořádají PGA of America a PGA European Tour. Koná se střídavě v Evropě a v Americe. Letos je na řadě Evropa, dějištěm je Paříž. Přestože jde o vysoce prestižní turnaj profesionálů, bojují hráči jenom pro čest a slávu, neobdrží žádnou finanční odměnu. Dvanáctičlenné týmy jsou složeny z nejlepších hráčů žebříčků a výběru kapitánů. Turnaj má tři hrací dny od pátku do neděle s celkovým počtem 28 zápasů na jamky. V pátek a v sobotu se hrají čtyři zápasy dvoučlenných týmů čtyřmi míči (fourbally) a čtyři zápasy s jedním míčem ve dvojici (foursomy). Ve fourballu hraje každý hráč svým míčem, do výsledku jamky se počítá lepší míč dvojice. Ve foursome hraje dvojice střídavě jedním míčem. V neděli se hraje 12 dvouher (singly). Vítěz získá jeden bod, v případě remízy každý půl bodu. Vítězem Ryder Cupu se stává tým, který jako první dosáhne počtu 14 a půl bodu. Pokud dojde k remíze, tj. skóre 14:14, zůstává trofej vítězi předchozího ročníku. Posledním vítězem z roku 2016 je tým USA. Hráči týmu USA 2018 Bryson DeChambeau, Tony Finau, Rickie Fowler, Dustin Johnson, Brooks Koepka, Phil Mickelson, Patrick Reed, Webb Simpson, Jordan Spieth, Justin Thomas, Bubba Watson a Tiger Woods. Kapitánem týmu USA je Jim Furyk, zástupci kapitána David Duval, Zach Johnson, Matt Kuchar, Davis Love III a Steve Stricker. Hráči týmu Evropy 2018 Paul Casey, Tommy Fleetwood, Sergio Garcia, Tyrrell Hatton, Rorty McIlroy, Francesco Molinari, Alex Noren, Thornbjorn Olesen, Ian Poulter, Jon Rahm, Justin Rose a Henrik Stenson. Kapitánem evropského týmu je Thomas Bjorn. Zástupci kapitána jsou Luke Donald, Padraig Harrington, Robert Karlsson, Graeme McDowell a Lee Westwood. Dějište Ryder Cupu hřiště Le Golf National má par 71 a délku 6.675 metrů

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan