DOPORUČUJEME


Co (ne)sypat ptáčkům

datum 14.09.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Zdálo by se, že na přilákání mnoha ptáků do krmítka potřebujeme mít hlavně správné krmítko. Ale pravdou je, že ptáci si příliš nevybírají z tvarů krmítek, ale spíše z potravy, kterou jim nabídneme. Takže hlavní zásadou pro krmítko je, aby bylo kryté proti větru, dešti a sněhu, případně i proti přímému slunci, aby zde ptáci mohli bez problémů zobat. Pro různé druhy ptáčků je zejména třeba, aby nasypaná potrava byla pestrá. Na lojové koule a slunečnicová semínka nalákáme jen sýkorky – a to ještě lojové koule ocení spíš na jaře, kdy si zakládají nová hnízda a vyvádějí mladé. Pro přilákání dalších ptáků je nejlépe použít krmné směsi, které obsahují sušené a drcené obilí, semena, bobule, lískové a burské oříšky, piniová semínka a konopí. Směsi můžeme koupit buď hotové, nebo si je doma sami vyrobit. Někteří ptáci (například kosi a drozdi) ocení jablka. Co sypat koroptvím a bažantům Máte dům na konci vesnice blízko u pole? Pak můžete vyrobit zásyp pro koroptve a bažanty, kteří se ukrývají v houští a keřích kolem polí. Nasypte jim např. do kryté velké bedny lisované seno, obilí, kukuřici a různá semena. Co nasypat sovám Slyšíte občas nad vaší zahradou zahoukat sovu? Zkuste v zahradě (na tichém místě) nebo za plotem postavit na 4 kůly stříšku a pod stříšku nasypte semínka, ořechy a bukvice. Co naopak ptáčkům do krmítka nesypat Do krmítek rozhodně nesypte zbytky potravy a jídel, ani např. sušené pečivo. Ptáčkové nejsou na takovouto potravu zvyklí, a mohla by jim způsobit spíš potíže, než aby jim pomohla. Jaké ptáky nekrmit a přenechat jejich krmení odborníkům Raději nekrmíme dravé ptáky, protože potřebují masitou potravu, takže jejich krmení přenecháme myslivcům a lesníkům. Stejně tak nekrmíte vodní ptactvo, které zase přenecháme na starost rybářům, kteří přesně vědí, jak tyto ptáky v zimě dokrmovat.

Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan