ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Co (ne)sypat ptáčkům

datum 14.09.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Zdálo by se, že na přilákání mnoha ptáků do krmítka potřebujeme mít hlavně správné krmítko. Ale pravdou je, že ptáci si příliš nevybírají z tvarů krmítek, ale spíše z potravy, kterou jim nabídneme. Takže hlavní zásadou pro krmítko je, aby bylo kryté proti větru, dešti a sněhu, případně i proti přímému slunci, aby zde ptáci mohli bez problémů zobat. Pro různé druhy ptáčků je zejména třeba, aby nasypaná potrava byla pestrá. Na lojové koule a slunečnicová semínka nalákáme jen sýkorky – a to ještě lojové koule ocení spíš na jaře, kdy si zakládají nová hnízda a vyvádějí mladé. Pro přilákání dalších ptáků je nejlépe použít krmné směsi, které obsahují sušené a drcené obilí, semena, bobule, lískové a burské oříšky, piniová semínka a konopí. Směsi můžeme koupit buď hotové, nebo si je doma sami vyrobit. Někteří ptáci (například kosi a drozdi) ocení jablka. Co sypat koroptvím a bažantům Máte dům na konci vesnice blízko u pole? Pak můžete vyrobit zásyp pro koroptve a bažanty, kteří se ukrývají v houští a keřích kolem polí. Nasypte jim např. do kryté velké bedny lisované seno, obilí, kukuřici a různá semena. Co nasypat sovám Slyšíte občas nad vaší zahradou zahoukat sovu? Zkuste v zahradě (na tichém místě) nebo za plotem postavit na 4 kůly stříšku a pod stříšku nasypte semínka, ořechy a bukvice. Co naopak ptáčkům do krmítka nesypat Do krmítek rozhodně nesypte zbytky potravy a jídel, ani např. sušené pečivo. Ptáčkové nejsou na takovouto potravu zvyklí, a mohla by jim způsobit spíš potíže, než aby jim pomohla. Jaké ptáky nekrmit a přenechat jejich krmení odborníkům Raději nekrmíme dravé ptáky, protože potřebují masitou potravu, takže jejich krmení přenecháme myslivcům a lesníkům. Stejně tak nekrmíte vodní ptactvo, které zase přenecháme na starost rybářům, kteří přesně vědí, jak tyto ptáky v zimě dokrmovat.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan