DOPORUČUJEME


Máte spálený trávník?

datum 29.08.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

Místo zelené plochy holá a žlutá místa. Možná i takto vypadá váš trávník po letošním horkém a suchém létě. Nicméně nezoufejte. Poradíme vám, jak ho ještě vzkřísit. Ne každý má tu možnost trávník před domem pravidelně zalévat. A tak je možné, že z vašeho krásného zeleného koberce zbylo jen spálené strniště, na kterém jediné, co roste, jsou bodláky a plevel. Bohužel, často za sežehnutí trávníku může i to, že jste jej sekali příliš nízko. V létě by totiž výška trávníku měla být i nad 5 cm, aby se v něm udrželo co nejvíce vlhkosti - jen tak se dá zabránit spálení. A při teplotách, které překračují tropické třicítky, by se trávník neměl sekat vůbec. Pokud přeci jen sluníčko trávník poškodilo, zkuste tyto rady. Holá místa osejte Holá a vypálená místa hned po odeznění veder dosejte dřív, než jej obsadí plevel, nejlépe ve chvíli, kdy odezní první dešťové přeháňky. Jestli potřebujete osít velkou plochu, pak s tím raději počkejte až na září či říjen, kdy přeci jenom bývá dešťových srážek víc. Nechejte trávník nadechnout Je dobré, pokud ještě před začátkem osení holá místa zbavíte suchých a starých rostlin. Na to vám bohatě postačí hrábě. Pokud ale chcete pro svůj trávník udělat ještě něco navíc, proveďte vertikutaci. Ta vám pomůže zbavit se starých odumřelých rostlin, zbytků mechu a posekané trávy. Vertikutace by se měla provést jak na jaře, tak i před začátkem podzimu, tedy nyní, ne přelomu srpna a září. Díky tomu se váš trávník znovu „nadechne“ a připraví se na zimu. A nezapomeňte na hnojivo. Volte kvalitní hnojivo Volte prostředek, který obsahuje méně dusíku, více draslíku a také železa. Ideální je, pokud je v něm obsažen i přípravek proti mechu. Pokud se s ním už potýkáte, zkuste i tyto prostředky. Co se týče hnojiva, volit můžete granulovaná hnojiva nebo kapalná. Ta jsou vhodnější v případě, že delší dobu neprší. Rozpouštějí se ve vodě a jednoduše je aplikujete spolu se zálivkou. Díky tomu nehrozí, že byste pak měli na trávníku některá místa zelenější než jiná. Hlavně nezapomeňte na jednu důležitou věc. A tou je vydatná zálivka. Klidně i dvakrát do týdne.

Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan