DOPORUČUJEME


Máte spálený trávník?

datum 29.08.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

Místo zelené plochy holá a žlutá místa. Možná i takto vypadá váš trávník po letošním horkém a suchém létě. Nicméně nezoufejte. Poradíme vám, jak ho ještě vzkřísit. Ne každý má tu možnost trávník před domem pravidelně zalévat. A tak je možné, že z vašeho krásného zeleného koberce zbylo jen spálené strniště, na kterém jediné, co roste, jsou bodláky a plevel. Bohužel, často za sežehnutí trávníku může i to, že jste jej sekali příliš nízko. V létě by totiž výška trávníku měla být i nad 5 cm, aby se v něm udrželo co nejvíce vlhkosti - jen tak se dá zabránit spálení. A při teplotách, které překračují tropické třicítky, by se trávník neměl sekat vůbec. Pokud přeci jen sluníčko trávník poškodilo, zkuste tyto rady. Holá místa osejte Holá a vypálená místa hned po odeznění veder dosejte dřív, než jej obsadí plevel, nejlépe ve chvíli, kdy odezní první dešťové přeháňky. Jestli potřebujete osít velkou plochu, pak s tím raději počkejte až na září či říjen, kdy přeci jenom bývá dešťových srážek víc. Nechejte trávník nadechnout Je dobré, pokud ještě před začátkem osení holá místa zbavíte suchých a starých rostlin. Na to vám bohatě postačí hrábě. Pokud ale chcete pro svůj trávník udělat ještě něco navíc, proveďte vertikutaci. Ta vám pomůže zbavit se starých odumřelých rostlin, zbytků mechu a posekané trávy. Vertikutace by se měla provést jak na jaře, tak i před začátkem podzimu, tedy nyní, ne přelomu srpna a září. Díky tomu se váš trávník znovu „nadechne“ a připraví se na zimu. A nezapomeňte na hnojivo. Volte kvalitní hnojivo Volte prostředek, který obsahuje méně dusíku, více draslíku a také železa. Ideální je, pokud je v něm obsažen i přípravek proti mechu. Pokud se s ním už potýkáte, zkuste i tyto prostředky. Co se týče hnojiva, volit můžete granulovaná hnojiva nebo kapalná. Ta jsou vhodnější v případě, že delší dobu neprší. Rozpouštějí se ve vodě a jednoduše je aplikujete spolu se zálivkou. Díky tomu nehrozí, že byste pak měli na trávníku některá místa zelenější než jiná. Hlavně nezapomeňte na jednu důležitou věc. A tou je vydatná zálivka. Klidně i dvakrát do týdne.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan