ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Máte spálený trávník?

datum 29.08.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

Místo zelené plochy holá a žlutá místa. Možná i takto vypadá váš trávník po letošním horkém a suchém létě. Nicméně nezoufejte. Poradíme vám, jak ho ještě vzkřísit. Ne každý má tu možnost trávník před domem pravidelně zalévat. A tak je možné, že z vašeho krásného zeleného koberce zbylo jen spálené strniště, na kterém jediné, co roste, jsou bodláky a plevel. Bohužel, často za sežehnutí trávníku může i to, že jste jej sekali příliš nízko. V létě by totiž výška trávníku měla být i nad 5 cm, aby se v něm udrželo co nejvíce vlhkosti - jen tak se dá zabránit spálení. A při teplotách, které překračují tropické třicítky, by se trávník neměl sekat vůbec. Pokud přeci jen sluníčko trávník poškodilo, zkuste tyto rady. Holá místa osejte Holá a vypálená místa hned po odeznění veder dosejte dřív, než jej obsadí plevel, nejlépe ve chvíli, kdy odezní první dešťové přeháňky. Jestli potřebujete osít velkou plochu, pak s tím raději počkejte až na září či říjen, kdy přeci jenom bývá dešťových srážek víc. Nechejte trávník nadechnout Je dobré, pokud ještě před začátkem osení holá místa zbavíte suchých a starých rostlin. Na to vám bohatě postačí hrábě. Pokud ale chcete pro svůj trávník udělat ještě něco navíc, proveďte vertikutaci. Ta vám pomůže zbavit se starých odumřelých rostlin, zbytků mechu a posekané trávy. Vertikutace by se měla provést jak na jaře, tak i před začátkem podzimu, tedy nyní, ne přelomu srpna a září. Díky tomu se váš trávník znovu „nadechne“ a připraví se na zimu. A nezapomeňte na hnojivo. Volte kvalitní hnojivo Volte prostředek, který obsahuje méně dusíku, více draslíku a také železa. Ideální je, pokud je v něm obsažen i přípravek proti mechu. Pokud se s ním už potýkáte, zkuste i tyto prostředky. Co se týče hnojiva, volit můžete granulovaná hnojiva nebo kapalná. Ta jsou vhodnější v případě, že delší dobu neprší. Rozpouštějí se ve vodě a jednoduše je aplikujete spolu se zálivkou. Díky tomu nehrozí, že byste pak měli na trávníku některá místa zelenější než jiná. Hlavně nezapomeňte na jednu důležitou věc. A tou je vydatná zálivka. Klidně i dvakrát do týdne.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan