ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Léto se ještě nevzdává

datum 03.09.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Víkendový déšť bude v pondělí ještě na většině území pokračovat, ale už od středy se do Česka vrátí příjemné letní teploty a srážek výrazně ubyde. Teplotní maxima by měla dosahovat 25 stupňů, řekla Dagmar Honsová z Meteopressu. Za víkendové deště podle Honsové může oblast nízkého tlaku vzduchu se středem nad severní Itálií, která vždy přináší srážky, teploty v ní ale nijak dramaticky neklesají. Proto i pondělní zamlžené ráno, které z okna mohlo vypadat studeně, bylo překvapivě teplé, v Praze se teploty pohybovaly kolem 16 stupňů. Školáci a studenti by ale i tak měli do školy vyrazit s deštníky, jen na severu území je počasí beze srážek, jinak první školní den všude proprší. „Přes den bude zataženo až oblačno s deštěm, na jihu republiky očekáváme i srážky vydatné s úhrny až 30 mm, pokud přijde bouřka, mohou se srážkové úhrny vyšplhat až k 45 mm,“ uvedla Honsová. Zároveň ale bude relativně teplo, maxima se pod zataženou oblohou budou pohybovat mezi 19 až 23 stupni, na severu se ojediněle dostanou až na 25 stupňů. Úterní ráno bude opět teplé s hodnotami mezi 17 až 13 stupni. Tlaková níže se bude rozpadat a budeme v nevýrazném tlakovém poli. Na jihu území bude přes den ještě oblačno s deštěm, ojediněle s bouřkami. V severní polovině republiky už by ale mělo být polojasno, po ránu s četnými mlhami. Ojediněle se vyskytnou přeháňky. Teploty v jižní polovině republiky dosáhnou na 19 až 23 stupňů, v severní polovině se budou pohybovat mezi 21 až 25 stupni. Od středy minimálně až do konce týdne už celé Česko čeká příjemný charakter počasí, mělo by být polojasno, přechodně oblačno s kupovitou oblačností, z níž mohou vypadávat přeháňky. Ranní mlhy připomenou, že už nastal meteorologický podzim, teploty ale budou stále vysoko, a to mezi 15 až 11 stupni. Odpolední maxima vystoupají na 21 až 25 stupňů. Ve čtvrtek se očekává polojasno, po ránu opět s mlhami. Během dne může být přechodně až oblačno, ojediněle se vyskytnou přeháňky. Ráno se ochladí na 14 až 10 stupňů. Přes den budou teploměry ukazovat opět mezi 21 až 25 stupni. Podobné počasí přijde v pátek, bude polojasno, odpoledne až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Ráno 15 až 11, přes den 21 až 25 stupňů. Stejně na tom budeme i o víkendu. Oblačnost bude zmenšená, přeháňky se mohou objevit jen ojediněle. Ranní minima se stále budou držet nad 10 stupni, zatímco maxima se budou pohybovat opět v rozmezí 21 až 25 stupňů.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan