DOPORUČUJEME


Léto se ještě nevzdává

datum 03.09.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Víkendový déšť bude v pondělí ještě na většině území pokračovat, ale už od středy se do Česka vrátí příjemné letní teploty a srážek výrazně ubyde. Teplotní maxima by měla dosahovat 25 stupňů, řekla Dagmar Honsová z Meteopressu. Za víkendové deště podle Honsové může oblast nízkého tlaku vzduchu se středem nad severní Itálií, která vždy přináší srážky, teploty v ní ale nijak dramaticky neklesají. Proto i pondělní zamlžené ráno, které z okna mohlo vypadat studeně, bylo překvapivě teplé, v Praze se teploty pohybovaly kolem 16 stupňů. Školáci a studenti by ale i tak měli do školy vyrazit s deštníky, jen na severu území je počasí beze srážek, jinak první školní den všude proprší. „Přes den bude zataženo až oblačno s deštěm, na jihu republiky očekáváme i srážky vydatné s úhrny až 30 mm, pokud přijde bouřka, mohou se srážkové úhrny vyšplhat až k 45 mm,“ uvedla Honsová. Zároveň ale bude relativně teplo, maxima se pod zataženou oblohou budou pohybovat mezi 19 až 23 stupni, na severu se ojediněle dostanou až na 25 stupňů. Úterní ráno bude opět teplé s hodnotami mezi 17 až 13 stupni. Tlaková níže se bude rozpadat a budeme v nevýrazném tlakovém poli. Na jihu území bude přes den ještě oblačno s deštěm, ojediněle s bouřkami. V severní polovině republiky už by ale mělo být polojasno, po ránu s četnými mlhami. Ojediněle se vyskytnou přeháňky. Teploty v jižní polovině republiky dosáhnou na 19 až 23 stupňů, v severní polovině se budou pohybovat mezi 21 až 25 stupni. Od středy minimálně až do konce týdne už celé Česko čeká příjemný charakter počasí, mělo by být polojasno, přechodně oblačno s kupovitou oblačností, z níž mohou vypadávat přeháňky. Ranní mlhy připomenou, že už nastal meteorologický podzim, teploty ale budou stále vysoko, a to mezi 15 až 11 stupni. Odpolední maxima vystoupají na 21 až 25 stupňů. Ve čtvrtek se očekává polojasno, po ránu opět s mlhami. Během dne může být přechodně až oblačno, ojediněle se vyskytnou přeháňky. Ráno se ochladí na 14 až 10 stupňů. Přes den budou teploměry ukazovat opět mezi 21 až 25 stupni. Podobné počasí přijde v pátek, bude polojasno, odpoledne až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Ráno 15 až 11, přes den 21 až 25 stupňů. Stejně na tom budeme i o víkendu. Oblačnost bude zmenšená, přeháňky se mohou objevit jen ojediněle. Ranní minima se stále budou držet nad 10 stupni, zatímco maxima se budou pohybovat opět v rozmezí 21 až 25 stupňů.

Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan