DOPORUČUJEME


Jak sucho ničí stromy

datum 04.08.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Úmorná horka a málo srážek ničí stromy v ulicích. V širším centru Brna jich každoročně odumře okolo tří set. Nadměrné sucho vede k řadě problémů s udržováním zeleně v Brně. Největší komplikace zažívají stromy na zpevněných plochách, které jsou vysazené v malých čtvercových prostorech mezi silnicí a chodníkem. „Takové dřeviny pak rostou podobně jako v květináči, akorát zasazené v zemi. Kořeny stromů nemají dostatek prostoru, kam se dále rozrůstat,” sdělila Alexandra Koutná z Veřejné zeleně. Problém je dostat vodu ve zhutněném prostoru až ke kořenům. Veřejná zeleň města Brna má na starosti většinu parků a stromořadí v centru města. Letos se snaží zavlažovat stromy novým způsobem. Využívá speciální zavlažovací vaky, které techničtí pracovníci obepínají kolem stromů. „Voda se z nich uvolňuje v průběhu celého dne. Kdežto člověk, který jede s cisternou, strom zalije během pěti minut. Velké množství vody se odpaří nebo odteče na chodník. U vaků jsou ty ztráty téměř nulové,” popsala Koutná. Vaků správa městské zeleně pořídila 170. Za šest až osm hodin z nich postupně vyteče necelých šedesát litrů vody. „Dole jsou takové malé dírky, kterými se ta voda dostane přímo ke kořenům. Strom si tak může brát vodu, jak potřebuje,” dodal technický pracovník z Veřejné zeleně Tomáš Hájek. Stromy zalévají pracovníci Veřejné zeleně i podle počasí. „Pokud prší několik dní v kuse, stromy není třeba zalévat. To už se však dlouho nestalo. Lidé se pak často diví, proč stromy zaléváme i po dešti. Je to kvůli tomu, že vlhká půda přijímá vodu lépe,” okomentovala Koutná

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan